הישגים לצד תמרורי אזהרה בהסכם המתגבש – המאבק על החינוך ממשיך
הגנה על רווחי נדל״ן או על הזכות לדיור ראוי?
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
שאלות נפוצות
האם טבע האדם אנוכי מדי בשביל חברה סוציאליסטית?
בימין אוהבים לטעון שהקפיטליזם משקף את "טבע האדם" ושאותו טבע מנוגד לאפשרות של חברה סוציאליסטית. בואו נפרק את הטענה הזאת
1,523

מאז התפרצות המשבר הכלכלי העולמי של 2007–2009, יותר אנשים בעולם נדחקו לחיי עוני ואבטלה ונהפכו פגיעים יותר למלחמות, לדיכוי ולאפליה גזענית, סקסיסטית ולהט״בפובית. על הרקע הזה, יותר צעירים בעולם מסתכלים בזעזוע על הפערים החברתיים האדירים ועל אי־הצדק בחברה הקפיטליסטית, לוקחים חלק במחאות ענק, כמו המחאה החברתית הישראלית ב־2011, ומגלים עניין מחודש ברעיונות של אלטרנטיבה סוציאליסטית.

בניסיון לטרפד שינוי חברתי, כמעט כל משטר ומעמד שליט לאורך ההיסטוריה ניסו להציג את עצמם כ"טבעיים", נצחיים וחסרי תחליף. לרוב זה נעשה בעזרת רעיונות דתיים או פסאודו־מדעיים, למשל רעיונות כביכול "אבולוציוניים" ורעיונות גזעניים. כך למשל ברוסיה שלפני מהפכת 1917, הכנסייה הציגה את שלטון הצאר כציווי אלוהי. במערב, כדי להצדיק את האימפריאליזם ואת העבדות, הומצאה תורת הגזע, המציגה "הוכחה" לעליונותו ה"טבעית" של "האדם הלבן". טיעונים מעין אלה משמשים עד היום כדי להצדיק אפליה נגד נשים, להט״ב וקבוצות מדוכאות אחרות.

במקביל, עולה גם הטיעון האנכרוניסטי לפיו הקפיטליזם משקף את "טבע האדם" וכי אותו טבע מנוגד לאפשרות של חברה סוציאליסטית. חלק ממי שטוענים כך יוסיפו שטבע האדם הוא אנוכי ושהאדם "רע מנעוריו". בואו ננסה לפרק את הטענה הזאת.

"טבע האדם" הוא מכלול התכונות, הדחפים והנטיות שהתעצבו בתורשה שלנו בתהליך האבולוציה. בין מאפייניו נמצאים תכונות פיזיולוגיות, דחפים וצרכים חומריים כמו אוכל ושתייה, ואפילו דחפים וצרכים רגשיים־נפשיים כמו מיניות, אמפתיה, ביטחון וכיוצא באלה.

התורשה משפיעה ונותנת את הרקע גם להתפתחות של תכונות אופי. תכונות כמו נדיבות, אומץ ופחד משמשות מגוון בע״ח כדי להתאים את עצמם לתנאים איתם הם מתמודדים. כך למשל, בתנאים של רעב קשה זוג חתולים יילחמו על גווייה של עכבר, ומנגד, בתנאים של קור יתכרבלו זה בזה. החיות השונות נבדלות בין היתר במידת יכולתן לתעל את התכונות המצויות במטענן הגנטי באופן גמיש.

ייחודו של "טבע האדם", מזה של יצורים אחרים, נובע הן מיכולות תקשורת גבוהות (שפה), אינטליגנציה וזיכרון מפותחים. יוצאת דופן במיוחד העובדה שמסיבות אבולוציוניות, התינוק האנושי נולד "חצי אפוי" ועובר תהליך ארוך של התפתחות קוגניטיבית־התנהגותית תחת השפעה חזקה של הסביבה. ההשפעה הרבה של החברה על תהליך התפתחות האדם גם מאלצת אותו לפתח את היכולת להתאים את עצמו בצורה גמישה לסביבה.

את ההוכחות לאופן הגמיש שבו מתעצבת נפש האדם אפשר לראות במגוון התרבויות וההתנהגויות האנושיות השונות, ובמודלים שונים של יופי, מיניות ומשפחה בחברות ובתקופות שונות.

בניגוד לאופי האגואיסטי שהימין הפוליטי נוטה ליחס ל"טבע האדם", אפילו בחברה קפיטליסטית שמבוססת על אנרכיה כלכלית וניצול, הרבה אנשים לא מונָעים ביומיום על־ידי מוטיביציה להשגת רכוש ורווח, ומעדיפים להשקיע זמן ומאמץ דווקא בפעולות התנדבותיות וקהילתיות, מתוך תחושת שייכות וסולידריות.

בניגוד למיתוס לפיו "שחרור הרסן" של עובדים מוביל בהכרח לחוסר יעילות, דווקא תחת בוס נוקשה ושכר נמוך, רבים ירגישו ניכור מהעבודה וייטו "להקטנת ראש" ולהתחמקות ממשימות.

בחברה סוציאליסטית, שמבוססת בין היתר על בעלות ציבורית, על ייצור למען צורך ולא למען רווח, ועל דמוקרטיה אמיתית בכל תחומי החיים, עובדים יוכלו לקחת אחריות על חייהם, על מקום עבודתם ועל התוצרים והפירות שהוא מניב. לכן גם המוטיבציה שלהם להשקיע, ללמוד, להתמקצע ולגלות יצירתיות תהיה גבוהה יותר.

אותן נטיות אגואיסטיות טבעיות, שחלק מתומכי הקפיטליזם מנפחים בצורה חסרת פרופורציות, הן רק חלק מאופי האדם. החברה המודרנית שמושתתת על ייצור גלובלי היא בעצמה הוכחה ליכולות החברתיות המפותחות של החברה האנושית.

חברה סוציאליסטית ודמוקרטית תוכל לרתום את היכולות האלו יחד עם ההתפתחויות הטכנולוגיות בשביל לתת מענה מלא לצרכים החומריים והנפשיים של כל אחד ואחת, ולהחליף את החברה המעמדית שמטפחת אי־שוויון כלכלי, חברתי ופוליטי, בחברה הרמונית שמושתתת על דמוקרטיה, על חופש בחירה אמיתי ועל סולידריות אנושית.

*   מתוך עיתון 'המאבק', גיליון יוני 2018תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.