הסיפוח וההתנגדות
צדק למהסא אמיני! סולידריות עם המחאה נגד משטר האייתוללות
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
מאבק האקלים
איך ולמה גוגל תורמת למכחישי שינוי אקלים?
ומה אפשר ללמוד מכך על היחס של תאגידי הענק למחאת האקלים
588

תאגיד הענק 'גוגל', שהרוויח ב־2018 יותר ממאה מיליארד דולר, מנסה לשווק את עצמו כחברה ירוקה: "אנחנו מעלים את הרף בשימוש חכם במשאבי כדור הארץ", מכריזים בגוגל, "מצפים לסטנדרטים האתיים הגבוהים ביותר לאורך שרשרת האספקה, ויוצרים מוצרים עם מחשבה על אנשים והעולם." מילים יפות, אך האם מעשי החברה עומדים בהן?

החודש פורסם שגוגל תורמת סכומים "משמעותיים"(על פי מסמך של גוגל עצמה) לשורת קבוצות לובי ימניות בוושינגטון שמקדמות הכחשת שינוי אקלים, מטרפדות חקיקה בנושא ופועלות לצמצום רגולציה על תאגידי האנרגיה ותעשיות מזהמות ועל תאגידים באופן כללי.

מקור מקורב להנהלת גוגל הסביר לגארדיאן הבריטי: "כשמדובר ברגולציה של טכנולוגיה, גוגל צריכה למצוא חברים היכן שהיא יכולה, ואני חושב שזה חכם מצדה לא לבחון בדקדקנות את הגורמים בהם היא תומכת".

תאגידים כמו גוגל יכולים לפזר מילים יפות וכמה גרושים כדי לשמור על מוניטין ירוק (greenwashing), אבל השיקול המכריע מבחינתם הוא שורת הרווח — לא "אנשים והעולם". כדי למנוע רגולציה שעלולה לפגוע להם בכיס הם מוכנים לתמוך גם במכחישי שינוי אקלים.

הפתרון למשבר האקלים לא יבוא מתאגידי הענק אלא ממאבק נגד סדר היום הנצלני שלהם, וזאת המסקנה אליה מגיעים מיליוני מפגינות ומפגינם ברחבי העולם. עם פרסום מתן התרומות של גוגל למכחשי שינוי האקלים, קבוצת מפגינים השתלטה על לובי חברת גוגל בלונדון.

*   מתוך עיתון "המאבק", גיליון נובמבר 2019תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.