לעצור את מתקפת הנקם ומרחץ הדמים בעזה, להיאבק ולהציב אלטרנטיבה לממשלת האסון, המצור והעוני
ממשלת נתניהו מתנערת מכל אחריות לאסון בביה״ח בעזה, כשברקע אלפי הרוגים מההפצצות
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
שביתת האקלים
להחליף את השיטה, להציל את הסביבה!
כשלושת אלפים איש צעדו בתל אביב כחלק מיום מחאה בינלאומי ■ 6 מיליון השתתפו בהפגנות במעל 230 ערים ברחבי העולם ■ דיווח מההפגנה בתל אביב
1,145

1,145

כ־3,000 מפגינות ומפגינים צעדו בתל אביב ביום שישי האחרון (27.9), תחת קריאת המארגנים "להכריז על מצב חירום אקלימי" ולפעול בהתאם לדו״חות האו״ם, על פיהם תהליך שינוי האקלים יהיה בלתי הפיך בעוד 12 שנים. הפגנות מקבילות התקיימו ב־238 ערים ברחבי העולם. סה״כ 6 מיליון בני אדם השתתפו בשבוע המחאה הבינלאומי.

האירוע משך בעיקר נוער בגילאי תיכון וחטיבת ביניים. עבור רובם, אלה הן ההפגנות הראשונות בחייהם. אופי ההפגנה היה אנרגטי, נלהב ולוחמני. לצד ססמאות סביבתיות כלליות כגון "דור שלם דורש עתיד" ו"הנוער דורש צדק סביבתי", נוער ומבוגרים גם יחד קראו גם ססמאות יותר אנטי־ממסדיות ואנטי־קפיטליסטיות כמו: "זו לא טעות, זו מדיניות", "העתיד שלנו או הכסף שלהם", "היערות בשביל חמצן לא בשביל המזומן", ועוד; ולצד מפגנים תיאטרליים כמו התחפושות האדומות של חברי "המרד בהכחדה", הופיעו גם ייצוגים מלגלגים של דמויות פוליטיות כמו טראמפ ונתניהו, השותפים יחד עם נשיא ברזיל בולסונרו להכחשה בפועל של האסון הסביבתי.

מתוך מחאת האקלים בת״א (27.9)

חברות וחברי מאבק סוציאליסטי לקחו חלק בהפגנה, תחת הסיסמה המרכזית "להחליף את השיטה. להציל את הסביבה. להיאבק לשינוי סוציאליסטי", שהופיעה על עשרות השלטים שחילקנו בהפגנה, ובלטו גם בסיקור התקשורתי של ההפגנה. בסיסמאות שקראנו ובחומרי ההסברה שהפצנו הדגשנו גם את הצורך במעורבות מצד ארגוני העובדים במחאות השונות ובשביתות האקלים כדי להשיג שביתה מלאה של כל המשק, והסברנו מדוע נחוצה אלטרנטיבה סוציאליסטית לשיטה הקפיטליסטית הקיימת. עשרות הסכימו עם המסרים העיקריים שלנו, צעדו איתנו, קראו איתנו את הסיסמאות, והשאירו פרטי קשר לעדכונים על המשך המאבק.

מספר ארגונים סביבתיים, חברתיים ופוליטיים נוספים השתתפו בהפגנה, בינהם: "מגמה ירוקה", "המרד בהכחדה", "עומדים ביחד" וחד״ש. באופן משמעותי, בצעדת האקלים לפני חצי שנה, השתתף ארגון כוח לעובדים וחיזק את הצעדה. חשוב שמעורבותו תמשיך גם בשלב הנוכחי והקריטי הנוכחי של המאבק. מנגד, ארגוני התלמידים והמורים המשיכו להיעדר מהמחאה, כמו גם ארגוני הסטודנטים וההסתדרות.

לוואקום שנוצר בשל מעורבות חסר של ארגוני העובדים, ולמרות היסטוריה של דיכוי ניסיונות התאגדות של עובדיה, הצליח להסתנן תרגיל יחסי ציבור של חברת סודה סטרים, שהכריזה לאחרונה על תמיכה רשמית במחאות האקלים. החברה גייסה אמנם להפגנה קבוצה של עובדים תחת פיקוח נציגת ההנהלה, אך להבדיל מעובדי אמזון למשל שלוקחים חלק במחאה הבינלאומית באופן עצמאי ובלתי תלוי בהנהלה, לעובדים אלה לא היתה אפשרות לבחון ולהתריע עצמאית כיצד החברה בה הם עובדים תורמת לשינוי האקלים.


מתוך מחאת האקלים בת״א (27.9)

מחאת האקלים המתפתחת בקרב הנוער בישראל היא חלק מהתעוררות של מחאות נוספות שהתפתחו בארץ על רקע של סלידה משלטון נתניהו — סלידה שהשתקפה במידה מסוימת גם בתוצאות הבחירות האחרונות. קיימת הזדמנות לחבר ולגייס את ארגוני הסטודנטים והעובדים למאבק, ואף להתחיל ולבנות אלטרנטיבה פוליטית אמיתית לשלטון הימין — אלטרנטיבה סוציאליסטית ודמוקרטית — שתייצג את שכבות האוכלוסייה הרחבות של נוער ועובדים, ושתוכל לפעול ליישום תוכנית חירום המתחשבת רק בצרכי האדם והסביבה, ולא ברווחי התאגידים המזהמים.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.