לא לחזור לעסקים כרגיל, לבטל את החקיקה, ממשלת נתניהו–בן גביר הביתה!
לשתק את המדינה עם שביתה כללית
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
מותו של סולומון טקה
רשלנות?! אצבע קלה על ההדק!
"אנחנו נאבקים לא רק על האמת ביחס למה שקרה לילד שלי, אלא כדי שדברים כאלה לא יקרו לילדים נוספים"
1,296

1,296

המחלקה לחקירות שוטרים (מח״ש) פירסמה ב־19 בנובמבר המלצה להגיש כתב אישום, בכפוף לשימוע, בגין "גרימת מוות ברשלנות" כנגד השוטר שירה למוות בסולומון טקה ז״ל.

זוהי העבירה הקלה ביותר בחוק במצב בו אדם נורה למוות. על פי פרסומים שונים, השוטר ה"רשלן" שירה למוות בטקה בן ה־18 בקיץ שעבר היה מעורב לפני מספר שנים באירוע בו נורה למוות עובד פלסטיני בבת־ים. זו אינה רשלנות, זו מדיניות של אצבע קלה על ההדק כלפי אוכלוסיות מודרות ומוחלשות, שזוכה שוב לחיפוי של מח״ש.

בתחילת שנת 2019 נורה למוות יהודה ביאדגה על ידי שוטר בבת־ים. אותו שוטר נוקה מכל אשמה. המסר "דמכם מותר" עבר, והתחושה כי לא ניתן לסמוך על מח״ש אוששה.

זה הרקע להפגנות שפרצו בקיץ לאחר הירי בטקה, במחאה על האלימות המשטרתית, הגזענות והאפליה המערכתית. בהפגנות עלתה הדרישה להקמת ועדת חקירה עצמאית, חיצונית למשטרה ולמח״ש, שתחקור את ההרג של טקה ושל קורבנות נוספים.

בחמש השנים האחרונות הוגשו אפס (!) כתבי אישום ב־14 מקרי מוות של אזרחים בידי שוטרים בנסיבות של חשד לאירוע פלילי. ההפגנות הסוערות הצליחו להפעיל לחץ וגרמו למח״ש להמליץ, באופן נדיר, על העמדה לדין פלילי של השוטר שירה בטקה, אך בסעיף אישום מקל ביחס למקרה. החלטה זו באה, כך נראה, על מנת לנסות לפייס את הזעם מצד אחד, ולהמשיך במדיניות הטיוח מצד שני.

וורקה, אביו של סולומון, אמר לעיתונאים: "רצחתם אותנו פעמיים — פעם ראשונה כשרצחתם לי את הבן, ועכשיו כשאתם לא נותנים לי את המידע". וורקה מתכוון לצילומי אבטחה וחומרי חקירה נוספים בהם דרשה המשפחה לעיין, אך סורבה על ידי מח״ש.

התנהלות זו, לצד החלטת מח״ש, מבהירה כי דרושה כאן חקירה בלתי תלויה באמת.

כעת יש צורך בחידוש ההפגנות ובהרחבתן. התגייסות של אלפים ורבבות, יחד עם ארגוני עובדים, כמו איגוד העו״ס וכוח לעובדים (שהביעו תמיכה במאבק בקיץ), תוכל לעזור להפעיל לחץ במטרה לחשוף את כל ממצאי החקירה, ולהקים ועדת חקירה עצמאית שתורכב מנציגי ציבור שנבחרו דמוקרטית, מקרב הקהילה, מארגוני עובדים ומארגונים חברתיים נוספים המייצגים את הציבור הרחב. ועדה כזו, שתיעזר באנשי מקצוע, תוכל להביא לגילוי האמת, ללא מעורבות של גורמים המעוניינים "לשמור" על עצמם ועל המערכת. כפי שהסביר וורקה: "אנחנו נאבקים לא רק על האמת ביחס למה שקרה לילד שלי, אלא כדי שדברים כאלה לא יקרו לילדים נוספים".

*   מתוך עיתון "המאבק", גיליון דצמבר 2019 – ינואר 2020
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.