לעצור את מתקפת הנקם ומרחץ הדמים בעזה, להיאבק ולהציב אלטרנטיבה לממשלת האסון, המצור והעוני
ממשלת נתניהו מתנערת מכל אחריות לאסון בביה״ח בעזה, כשברקע אלפי הרוגים מההפצצות
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
סולידריות עם מאבק נהגי האוטובוסים
שביתות באגד ובסופרבוס במחאה על תקיפות גזעניות של נהגים
נהגים, יהודים וערבים, דורשים סביבת עבודה בטוחה לעצמם ולנוסעים
1,348

1,348

נהגי האוטובוסים, שנמצאים עכשיו בסיכון מוגבר אל מול התפשטות נגיף הקורונה, תוך שהם מספיק שירותי תחבורה חיוניים לכולנו, נאלצים להתמודד גם עם תנאי עבודה קשים ואלימות גזענית מסוכנת.

ביום רביעי השבוע (11.03), נהגים יהודים וערבים מחברות "אגד תעבורה" ו"סופרבוס", המאוגדים בארגון כוח לעובדים, השביתו לשעתיים חלק מהקווים, במחאה על שני מקרי אלימות קשים כלפי נהגים ערבים בשתי החברות שהתרחשו בחג פורים.

דובר כוח לעובדים, יניב בר אילן, מתאר את המקרים שהביאו את הנהגים לנקוט צעדי שביתה:

"זה קרה בחגיגות פורים השבוע. חאזם אבו סבאח אב לשבעה ילדים משועפט, נהג בחברת אגד תעבורה, נהג בקו לבית אל. קרוב לשעה שמונה בערב, הוא שמע דפיקות רמות בצדי האוטובוס תוך כדי נסיעה. כשעצר ויצא לבדוק את מקור הרעש, נרגם באבנים בידי נערים מקומיים. התוצאה: שבר בכף הרגל ופגיעות בראש ובשאר חלקי הגוף.

אם את הפגיעה בחאזם ניתן נניח לייחס לעשבים שוטים, מה נאמר על מה שהתרחש כמעט באותו הזמן, בבית שמש? רכב פרטי, חסם את האוטובוס שבו נהג נ', נהג בחברת סופרבוס. נ' נאלץ לרדת מהרכב ולבקש מהרכב לזוז ונענה בקללות רמות, בעיקר על מוצאו. נ' איים להתקשר למשטרה ומצא את עצמו מכותר בתושבי השכונה, שנחלצו לעזרת נהגי הרכב. המשטרה שהגיעה למקום מנעה את הלינץ' שיכול היה להתרחש. נ' יצא מהאירוע כש'רק' ראשו פתוח ופונה לביה״ח הדסה".

השביתה היא מפגן חשוב של סולידריות נגד אלימות וגזענות, שבולט על רקע מדיניות ההסתה וה-"הפרד ומשול" בין יהודים וערבים, אשר מטופחת מזה שנים על ידי שלטון נתניהו, ובייחוד סביב מערכת הבחירות האחרונה. אך לא מדובר בצעד סמלי בלבד. בעקבות מספר שביתות שהוכרזו במחאה על מקרי אלימות כלפי נהגים בעבר, התקינה חברת אגד תעבורה מצלמות אבטחה בכל הקווים והציבה מאבטחים בקו להתנחלות בת עין.

"אנחנו רוצים לקבל פרנסה ביושר"

במקביל, כבר כמעט שנה מתקיים משא ומתן בין ועד העובדים וארגון כוח לעובדים לבין הנהלת אגד תעבורה במטרה לגבש הסכם קיבוצי חדש. לאורך חודשי המשא ומתן, ועל אף הליך גישור ושתי שביתות אזהרה קצרות, ההנהלה ממשיכה לסרב לדרישות הנהגים לתשלום תוספת סיכון, הגדלת האש״ל, תוספת לילה, הכרה בוותק והקדמת הזכאות לקרן השתלמות.

"אנחנו רוצים לקבל פרנסה ביושר. אנחנו רוצים אוטובוסים תקינים. רוצים שירותים. רוצים הפסקות תקינות", אמר יו״ר ועד עובדי אגד תעבורה, ראיד משעל, בדיון שנערך בבית הדין לעבודה בירושלים ערב שביתת אזהרה בת 10 שעות שקיימו נהגי חברת האוטובוסים למחרת.

מנכ״לית החברה, אסתר אלדן, האשימה בדיון בבית הדין את הנהגים בדירוג הנמוך לו זוכה החברה ממשרד התחבורה, "רוב הבעיה היא התנהגות הנהגים שלנו... בגלל שהנהגים לא מגיעים לעבודה בבוקר ואין להם בעיה עם זה".

זו עדות לנתק העמוק בין ההנהלה למסירות הנהגים, אשר נאלצים לעבוד שעות ארוכות על ההגה, כולל בלילות, בשישי ובמוצ״ש, להתמודד עם אוטובוסים תקולים, כבישים משובשים, פקקים, מחסור בהפסקות ובחדרי מנוחה ואף לספוג יחס מזלזל, וכאמור גם גזענות ומקרי אלימות תדירים.

דבריה המקוממים של אלדן רק חיזקו את הנחישות של העובדים, ואלה הגיבו בהיענות של כ־95% לשביתה, יום למחרת. רק קומץ של חברי ההסתדרות הלאומית שברו שביתה.

עובדי אגד תעבורה ממשיכים במאבק. הצלחתם תוכל להקרין גם על מאבקים בחברות אחרות, כמו 'דן בדרום', אשר עובדיה, בדומה לעובדי אגד תעבורה מאוגדים בארגון כוח לעובדים.

תחבורה ציבורית היא לא מותרות

תנאי ההעסקה בענף משליכים ישירות גם על בטיחות הנסיעה ואיכות השירות. הנהגים נאלצים לעבוד כמות עצומה של שעות נוספות, כדי לגמור את החודש מה שמביא לתשישות ולשחיקה. שיפור תנאי ההעסקה בכלל החברות הכרחי גם כדי להתגבר על מחסור של 3,800 נהגים בענף, אשר מטיל עומס כבד על הנהגים הקיימים ומביא לסידורי קווים צפופים ומחסור בהפסקות. כתוצאה, כל פקק בלתי צפוי או תקלה טכנית מביאים לאיחור מתגלגל או לביטול הקו הבא. פעמים רבות, בלחץ ההנהלות, נאלצים הנהגים לוותר על זמן ההפסקה, אף בניגוד לחוק.

דרושה השקעה כדי לשדרג את התחבורה הציבורית בארץ לרמה המקובלת באירופה, ואף מעבר לכך. אך במקום להשקיע ביצירת שירות ציבורי איכותי, ממשלות ההון בוחרות להפריט את התחבורה הציבורית לידי חברות פרטיות ולהפקיר את העובדים והנוסעים.

מאבק הנהגים ראוי לכל סולידריות ותמיכה. זה חלק מהמאבק לשיפור הנחוץ במערך התחבורה הציבורית. מערך הסעה ציבורי ויעיל יכול לחבר את יישובי הפריפריה למרכזי התעסוקה והשירותים, לצמצם דרסטית את בעיית הפקקים והחניה ולהקטין את היקף פליטות הפחמן וזיהום האוויר משימוש מופרז ברכבים פרטיים.

*   הכותב משמש מלווה משפטי של ועדי עובדים בתחום התחבורה מטעם ארגון כוח לעובדים
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.