לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
יפו
אלימות משטרתית בחסות ההסגר
תושבים נעצרו ואחדים נזקקו לטיפול בבית החולים ■ בזמן שבחזית המאבק נגד המגפה נלחמים צוותים רפואיים של יהודים וערבים, המקריבים ומסכנים את בריאותם, הממסד הקפיטליסטי שהביא למחדל חוסר המוכנות ממשיך לקדם "הפרד ומשול", ובחסות ההסגר מגביר הסתה והתקפות על העניים והמודרים ביותר בחברה הישראלית, ובפרט על אזרחים ערבים
1,783

1,783

ביום רביעי (1.4) בשעות הצוהריים, עימות בין המשטרה לתושבי שכונת עג׳מי ביפו, בסמוך למחסום שהוקם לאכיפת תנאי ההסגר שהוכרזו בשל משבר הקורונה, הסתיים במעצר אלים של ארבעה תושבים, בהם נער בן 16.

לטענת המשטרה, האלימות התפרצה באופן ספונטני כמעט, לאחר "חילופי דברים" בין שוטרים לנער, שסירב לכאורה להציג תעודת זהות במהלך בדיקה שגרתית של חשד שהפר את הנהלים. עדויות מהדיירים שהיו במקום חושפות תמונה שונה לגמרי. שוטרים שהקימו מחסום בעומק השכונה עיכבו בתוקפנות וללא הסברים נער שהיה לא יותר מ־100 מטר מביתו, וכשבני משפחתו ועוברי אורח ניסו להגן עליו השוטרים הגיבו בעוד אלימות.

אחלאס מחג׳נה, שהותקפה בידי השוטרים ופונתה לבית החולים, סיפרה לאתר 'שיחה מקומית' לאחר שחזרה לביתה כי "הם לא הסבירו שום דבר. עמדנו רחוק מהאירוע, ליד הכניסה לבית שלנו. עמדתי עם הבן שלי והסתכלתי על האירוע. פתאום השוטרים התחילו להרביץ לכל בחור שעבר ותקפו גם אותי. הם חנקו ודחפו אותי לרצפה. קיבלתי מכה ונפתח לי הראש. עשו לי תפרים ביד ובראש בבית החולים".

מחאה מצד התושבים לא איחרה לבוא — והיא נענתה בעוד דיכוי ברוטלי. משעות אחה״צ עד הערב, עשרות תושבים יצאו לרחוב כדי למחות על האלימות המשטרתית הגזענית, ובתגובה הציפו מאות שוטרים חמושים את רחוב יפת הצר, דחפו והכו תושבים וירו עשרות רימוני הלם בתוך השכונה. הכאוס, הבלבול והפחד חגגו, ותושבים העידו שלא ראו עימותים בהיקף כזה ביפו מאז אירועי אוקטובר 2000.

האירוע ביפו לא צץ כרעם ביום בהיר. תושבים העידו כי לאורך השבועות האחרונים, על רקע משבר הקורונה, התגברה העוינות והתוקפנות מצד המשטרה. כך לדוגמה, בשכונת גבעת עלייה ב־18 במרץ, שוטרי יס״מ עיכבו שני עוברי אורח ערבים בזמן חיפוש אחרי חשודים לא קשורים, ולפני שהשניים הספיקו להגיב השוטרים הכו אותם עד עד שנזקקו לטיפול רפואי. לפי עדותו של אחד הצעירים ל'הארץ', השוטר לקח לו את הפלאפון, מחק ממנו תיעוד קודם שלו מכה את הצעיר באירוע אחר, והוסיף, "לך תתלונן שוב למח״ש, אני אזיין אותך ואת מח״ש". תושבים פירסמו התייחסויות לאירועים נוספים.

הפרובוקציות האלימות והגזענות מצד המשטרה לא התחילו עכשיו, אך בחסות צו ההסגר חלה הסלמה ברורה במקרי התעמרות בתושבים. בפועל, חשוב להדגיש, מדובר גם בפגיעה במאבק לבלימת המגפה, שכן השוטרים יוצרים התקהלויות, עימותים ומהומות המגבירים את סכנת ההידבקות.

אסור שהמאבק במגפה ישמש תירוץ להגברת ההתקפות על אנשים עובדים ועניים ועל קבוצות מודרות בחברה. הרוב המוחלט של הציבור, כולל תושבי יפו, מיישמים מלכתחילה את הנחיות הבידוד. גישה אפקטיבית באמת להתמודדות עם המגפה צריכה להסתמך על מעורבות דמוקרטית של הציבור הרחב בכל קהילה ביישום צעדים למאבק במגפה. "ועדות קורונה" של תושבים מקומיים, על בסיס נציגות מוסכמת ובסיוע גורמי מקצוע, יהיו מחוברות לצורכי כל קהילה, יוכלו להפיץ באופן נגיש וישיר כל מידע נדרש, ולגייס את הרוח הקהילתית והסולידריות הבולטות בקרב אנשים מהשורה בימים אלה לטובת מענה לדאגות ולמצוקות בימי ההסגר. ההיגיון של "הפרד ומשול" ושל כפייה מלמעלה שהממשלה הקפיטליסטית והגזענית רגילה אליו רק פוגע במאמצים להתמודד עם המשבר.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.