לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
צדק למוניר
הפגנת זעם ואבל בחיפה לאחר שצעיר ערבי־פלסטיני פגוע נפש נורה למוות ע״י המשטרה
מדיניות האצבע הקלה על ההדק גבתה קורבן נוסף, הפעם בואדי ניסנאס. השר לביטחון הפנים, אמיר אוחנה, מיהר לגבות את השוטר היורה ■ לבנות מאבק, של יהודים וערבים, נגד האלימות המשטרתית הגזענית
1,432

1,432

אתמול, שלישי, התקיימה הפגנת בוואדי ניסנאס בחיפה ליד בית משפחתו של מוניר ענבתאוי ז״ל, צעיר פגוע נפש, שנורה למוות ביום שני האחרון ע״י המשטרה. כ־100 מפגינות ומפגינים הגיעו למקום, צעדו וצעקו סיסמאות נגד האלימות המשטרתית הגזענית. גם פעילי מאבק סוציאליסטי הגיעו למקום לחזק את המחאה ולהביע סולידריות.

המקרה המזעזע התרחש ביום שני. אמו של מוניר הזעיקה את המשטרה בעצמה בעקבות התקף נפשי של בנה שאחז בסכין. ב"הארץ" דווח כי "האחות שירין סיפרה שהוא ביקש מאמו 50 שקלים, והתרגז כשאמרה לו שאין לה כסף. לדבריה, האם חששה שיפגע בעצמו, והתקשרה למשטרה במטרה שיילקח לבית החולים הפסיכיאטרי בטירת הכרמל, שם אושפז בעבר. 'למה צריכים לירות באדם חולה כזה?' תהתה."

השוטרים הגיעו למקום בעקבות קריאת המשפחה לסיוע, אך לאחר עימות קצר ירו במוניר למוות. מדיניות האצבע הקלה על ההדק, במיוחד כלפי ערבים־פלסטינים, גבתה קורבן נוסף. לא במקרה הקורבן בא משכונת עוני וממשפחה שמתמודדת עם מצוקה כלכלית.

עוד לפני שהמקרה נחקר לעומק, דוברות המשטרה יצאה למתקפה תקשורתית להגנת השוטר היורה. לטענת המשטרה הירי בוצע בלית ברירה בשל סכנת חיים לשוטר. השר לביטחון הפנים, אמיר אוחנה, מיהר לגבות את השוטר היורה והוסיף שהוא פעל: "בדיוק כפי שמצופה ממנו".

בדומה למקרים של יהודה ביאדגה, מוסטפה יונס, ושיראל חבורה המשטרה ומאבטחים ממשיכה להשתמש באמצעים קטלניים מול מתמודדי נפש ולמחזר את הטענה האוטומטית שלא הייתה ברירה. המשטרה הוכיחה כבר שהיא מסוגלת להשתלט אפילו על רוצחים (!) מבלי להרוג אותם, כמו במקרה של ישי שליסל שרצח את שירה בנקי ז״ל במצעד הגאווה בירושלים ב־2015.

מח״ש הודיעה כי פתחה בחקירת הירי בענבתאוי, אך הסבירות שהתיק ייסגר ללא כתב אישום נגד השוטר היורה גבוהה מאוד.

בשביל למנוע עוד מקרים כאלה, נחוץ לבנות, מאבק משותף של יהודים וערבים, בחיפה וברמה הארצית נגד גזענות וברוטליות משטרתית באשר הן. יש לדרוש הקמת ועדת חקירה עצמאית, שתורכב מנציגי ציבור נבחרים שתחקור את הירי במוניר ענבתאוי ומקרי הגזענות והאלימות המשטרתית הנוספים. יש להיאבק למען פיקוח ציבורי דמוקרטי על עבודת המשטרה, ועל הכשרת צוותי חירום להתמודדות עם פגועי נפש ללא שימוש בנשק קטלני. יש לשים סוף לקיצוצים, להפרטה ולייבוש התקציבי של שירותי בריאות הנפש ויתר שירותי הרווחה והבריאות ובמקום זה להגדיל תקציבים בייחוד על רקע השלכות משבר הקורונה. יש להיאבק למען על השקעה בדיור, בחינוך, בתשתיות וביצירת משרות ללא אפליה.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.