הישגים לצד תמרורי אזהרה בהסכם המתגבש – המאבק על החינוך ממשיך
הגנה על רווחי נדל״ן או על הזכות לדיור ראוי?
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
די לרצח נשים!
"תקציבים למעון, לא לבעלי ההון!"
חמש נשים נרצחו בתוך 7 שבועות ■ נשים וגברים, יהודיות וערביות, יצאו להפגין נגד ממשלת ההון שמסרבת להעביר תקציבים לטיפול באלימות כלפי נשים ■ דיווח ממשמרת מחאה בחיפה
1,315

הפגנות ב־16 מוקדים ברחבי הארץ התקיימו אתמול בבוקר (רביעי). בחיפה כ־40 נשים וגברים, יהודיות וערביות, מארגוני נשים וארגונים חברתיים נוספים השמיעו את קולן בערבית ובעברית נגד הממשלה המפקירה אותן. גם פעילות מאבק סוציאליסטי השתתפו במשמרת המחאה.

המפגינות בחיפה חסמו את הכביש הראשי בעיר התחתית, הביעו כעס וביקורת נגד התנהלות הממשלה והעלו דרישות כלכליות הנוגעות לשכר, דיור ונגד עוני. הן מחו על כך שהממשלה יודעת לתת מתנות לבעלי ההון ותקציבים לצבא, אבל כביכול אין לה כסף לתוכניות לטיפול באלימות כלפי נשים. המפגינות קראו בין השאר: "גם הפרטה וקיצוצים הם אלימות כלפי נשים", "תקציבים למקלט, לא לטנק ולמזל״ט", "תקציבים למעון, לא לבעלי ההון". בנאומים הדוברות הבהירו שאסור לחזור למצב המשברי שהיה לפני הקורונה.

פעילה פלסטינית בעמותת מהפך־תע׳ייר הדגישה בשיחה עם פעילות 'מאבק סוציאליסטי' כי יש צורך בהתארגנויות שכונתיות כדי לקדם את המאבק, בזמן שההחלטות התקציביות של הממשלה לא סופרות את הדרישות והצרכים של נשים מהשורה. לדברי פעיל בארגון לוט״ם, שהדגיש את החשיבות של מאבק של נשים וגברים יחד נגד אלימות על רקע מגדרי, לא די במקלטים, נשים צריכות גם עצמאות כלכלית, בין השאר כדי להקל על יציאה ממערכת יחסים פוגענית. במשבר הכלכלי המתפתח נשים נפגעות באופן חריף יותר.

עם ההנחיות הראשונות בנוגע לקורונה הממשלה הייתה צריכה לתקצב מייד מקלטים ומרכזי סיוע לטיפול במשבר האלימות הצפוי, להפעיל את כל כוח האדם, עובדות סוציאליות למשל, במאה אחוז שכר ובמאה אחוז תפוקה. אבל במקום זאת הממשלה הוציאה תחילה עו״סיות לחל״ת והאיגוד שלהן היה צריך להיאבק כדי שיתנו להן להמשיך לעבוד!

צריך להמשיך לבנות את המאבק כדי לאלץ את הממשלה להעביר את כל התקציבים שהובטחו לתוכנית למניעת אלימות במשפחה באופן מיידי. לצד הרחקה וטיפול בגברים אלימים, יש צורך במאבק על מתן מענה מקיף, כולל פתרונות דיור חירום מיידיים עבור נשים וילדים שצריכים להיחלץ מהבית — במידת הצורך גם באמצעות תפיסת בתי מלון, דירות ריקות ועוד. אך נחוץ גם להיאבק לפתרון עומק של משבר הדיור ולדרוש השקעה מסיבית בדיור ציבורי כדי להבטיח קורת גג לכולם. יש צורך בהקמת עמדות פניה לנשים הסובלות מאלימות מינית ומגדרית במרכולים, בבתי מרקחת ובמרפאות של קופות חולים — לא רק בעת משבר. צריך להיאבק על תקצוב מלא של כל הצרכים של שירותי הרווחה בחירום ובשגרה, על הבטחת תשלום 100% שכר לכל עובד ועובדת שהכנסתם נפגעה בשל משבר הקורונה, במימון העסקים הגדולים ובעלי ההון.

לא ייתכן שעמותות סיוע נסמכות על תרומות. הגיע הזמן לשים סוף להפרטת הרווחה ולהבטיח תקצוב מלא והלאמה של שירותי הסיוע, שיופעלו באופן דמוקרטי על ידי העובדות והעובדים, ותחת פיקוח ציבורי דמוקרטי בשיתוף ארגוני נשים עובדות ואיגודי עובדות ועובדים. בכדי לממן את הטיפול והמניעה של אלימות כלפי נשים יש להטיל מס חירום על הטייקונים שגרפו רווחי עתק על חשבון עובדות ועובדים.

היום דווח שמשרד הרווחה הוציא הוראה לשכן בבתי מלון גברים אלימים שהורחקו מביתם כדי למנוע הפרות צווי הרחקה וכך להפחית סכנה לנשים במערכות יחסים מסוכנות. זה אומנם הישג קטן אבל מאבק גדול יוכל להביא תוצאות גדולות בהרבה!
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.