לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
"אל תוותרו עלינו"
לא לסגירת תוכנית היל״ה, סוף להפרטת החינוך
סולידריות עם המורות בתוכנית היל״ה לקידום נוער, שקיבלו השבוע הודעה על סגירת התוכנית בעקבות משבר התקציב
1,399

1,399

סגירת תוכנית היל״ה לקידום נוער תגרום לפיטורי 1,600 מורות, המועסקות בצורה קבלנית, ותשאיר ללא מענה כ־8,000 נערים ונערות בסיכון, שנפלטו ממערכת החינוך ושעבורם התוכנית היא המוצא האחרון והאפשרות היחידה להישאר במערכת החינוך.

כל המורות והמנחות, המאוגדות בארגון כוח לעובדים, זומנו לשימוע לפני פיטורים ביום ראשון (9.8) בבוקר. לצד תוכנית היל״ה, גם תוכניות מופרטות נוספות של משרד החינוך עומדות בפני סגירה, כגון תוכנית קָרֵב לחוגי העשרה, המעסיקה כ־4,000 מורות, ותוכנית אמ״ץ למניעת נשירה ממערכת החינוך. כל זאת מכיוון שלכאורה לא נמצא פתרון חוקי להעברת התקציב לחלקים מופרטים של מערכת החינוך, בגלל המשבר הפוליטי סביב אישור תקציב המדינה בין הליכוד לכחול־לבן.

ארגון כוח לעובדים בו מאוגדות המורות והמנחות בתוכנית היל״ה, עתר לבית הדין לעבודה לצורך עצירת הפיטורים. בית הדין הקפיא את הפיטורים עד ליום שלישי השבוע (11.8), תוך הנחייה לקיים משא ומתן בין המורות למדינה על פתרון ביניים עד שתתאפשר העברת התקציב, כפי שנעשה בעתירה דומה בעניינן של מורות תוכנית קרב בשבוע שעבר. בין היתר, נשקלת הוצאת המורות והמנחות לחל״ת.

אך גם אם יושג פתרון זמני כלשהו, לא ניתן לשלול כי יהיה דרוש מאבק נוסף לצורך הזרמת התקציב הנחוץ להבטחת עתידן של התוכניות והעסקת כלל הצוות. הצעד המתבקש הוא גיוס כלל המורות למאבק אנרגטי שיפעיל לחץ על הממשלה לספק פתרונות למשבר הן בטווח המיידי — כפי שהצליחו לעשות בשבועות האחרונים מורי תוכנית שלבים, המאוגדים גם הם בכוח לעובדים — והן לטווח הארוך. הפרטת החינוך היא הסיבה המרכזית למשבר הנוכחי.

באופן משמעותי, הודיע ארגון כוח לעובדים על כוונתו לשקול לארגן שביתה כללית של כלל העובדים המאוגדים במסגרתו, כחלק מהמאבק למניעת סגירת תוכנית היל״ה. גם התלמידים והתלמידות בתוכנית מתכוונים להפגין ביום רביעי הקרוב (12.8) יחד עם המורות נגד סגירת התוכנית מול הכנסת, תחת הסיסמה "אל תוותרו עלינו".

מול איום על כלל תוכניות החינוך המופרטות, מתבקש שגם ההסתדרות הכללית, בה מאוגדות מורות קרב, וכמובן גם הסתדרות המורים וארגון המורים יתייצבו באופן דומה לצד "מורות הקבלן", המועסקות בתוכניות המפורטות, מול ממשלת ההון האטומה.

המורות בתוכנית היל״ה עשו היסטוריה בכך שהיו מורות הקבלן הראשונות שהצליחו באמצעות התאגדות ומאבק ממושך לחתום על הסכם קיבוצי מול הזכיין. אך הן נותרו "מורות קבלן" וזו הסיבה המיידית לכך שהן מאוימות כעת בפיטורים.

המקרה הנוכחי ממחיש בצורה ברוטלית את הנחיצות בהלאמת כל תוכניות החינוך המופרטות והכללתן בליבת תקציב המדינה כדי לוודא שניתן חינוך איכותי, בתנאי עבודה הוגנים ויציבים לכלל העובדות והעובדים.

חשוב שארגוני העובדים יערכו למאבק למניעת כל ניסיון להוציא לפועל קיצוצים בשירותים הציבוריים, ועל אחת כמה וכמה על רקע המשבר הכלכלי והחברתי. הממשלה הראתה שבלחץ של מאבק היא מסוגלת להעביר תקציבים מוגדלים בתקופה הזאת.

לא לפיטורים! לא לסגירת תוכניות חינוך. כן להלאמת כלל תוכניות החינוך המופרטות, תוך העסקה ישירה של כלל המורות והמורים. כן למאבק להשקעה מוגברת בחינוך, בבריאות וברווחה — לא לייבוש תקציבי ולקיצוצים!

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.