לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
הצוותים הרפואיים יוצאים למאבק
"זה או תקנים, או שביתה!"
האחיות יוצאות לשביתה בדרישה לתוספת תקנים במערכת הבריאות ■ הרופאים המתמחים מצטרפים לשביתה ■ העובדות הסוציאליות שובתות נגד אותה מדיניות
1,112

1,112

האחים והאחיות בבתי החולים צפויות לפתוח מחר (יום ב') בשביתה ולעבור לעבודה במתכונת חירום, עקב מצוקת כוח האדם וסירוב משרד האוצר להעביר את התקציב הדרוש לצורך הוספת תקנים בבתי חולים.

"למגפת הקורונה הגענו כאשר במערכת הבריאות... חסרים מאות תקנים של אחים ואחיות ועם עומסים כבדים שהולכים וגוברים בחודשי החורף, כאשר אלפי אזרחים מאושפזים דחוסים במסדרונות ובחדרי האוכל, התורים של אזרחי ישראל בקופות החולים בלתי נסבלים ואחיות בריאות הציבור אינן עומדות בעומסי החיסונים והבדיקות לתינוקות", כתבה יו״ר הסתדרות האחיות, אילנה כהן, במכתב למשרד הבריאות שבו הוכרזה השביתה.

מלבד מצוקת כוח האדם שמאפיינת את העבודה בבתי החולים בשגרה, המגיפה יצרה בעיה חדשה: אחיות שנחשפות לנגיף ונדרשות לשהות בבידוד. העומס על האחיות גובר, יחד עם העלייה במספר החולים ובמספר המחלקות שאותן יש לתפעל, כשבמקביל בחודש האחרון הייתה עלייה של יותר מ — 500% במספר האחיות ששוהות בבידוד. המשמעות היא שהתקנים הנוספים דחופים יותר מאי פעם, ולא רק עבור האחיות — בעיית הבידוד והמחסור הגואה בכוח האדם פוגעת בכל הצוותים הרפואיים, שלא מוכנים יותר לספוג את המחיר של ייבוש הרפואה הציבורית.

לראיה, יום אחרי הפרסום על השביתה, מרשם — ארגון הרופאות והרופאים המתמחות — הכריז על הכוונה להצטרף למאבק ולשביתה החל מיום שני. בפוסט שפרסמה ריי ביטון, יו״ר מרשם, היא כתבה "זה או תקנים, או שביתה! זה לא רק המאבק שלהן, זה המאבק של כולנו, המחלקות קורסות, המתמחים קורסים!". המתמחים והמתמחות ישבתו ביום שני למשך שעתיים, ויקיימו צעדות מחאה ואסיפות הסברה בשורה של בתי חולים ברחבי הארץ.

ברקע עומד המאבק המתמשך של המתמחים והמתמחות נגד תורנויות של 26 שעות, שהתפרץ שוב רק בחודש מאי. אמנם הושגו הבטחות לבחינת דרכים לקיצור התורנויות, אך כעת עם העלייה במספר העובדים שנדרשים לבידוד, העומס עולה ובממשלה ממשיכים להתעלם מהדרישה לעוד תקנים. "אם כל זה אינו מספיק, החל מיום ראשון נהיה ללא מסגרות לילדים", מוסיפה ביטון בפוסט.

הקריסה של מערכת הבריאות ושל הצוותים הבריאותיים היא אחד מהביטויים המזעזעים והחריפים ביותר לאוזלת היד, הזלזול והאטימות של הממשלה הקפיטליסטית בהתמודדות עם המשבר המערכתי שיצרה מגיפת הקורונה.

"... במבחן המעשה משרד האוצר אינו עושה די כדי להעמיד את חיי האדם ובריאות העם בראש סדר העדיפויות, ועל כן לצערנו לא נותרה בידינו הברירה אלא לנקוט בצעדים ארגוניים בטרם נאלץ להתמודד עם החלטות בלתי מוסריות ובלתי אנושיות — למי לתת טיפול הולם ולמי לא", מסבירה יו״ר הסתדרות האחיות.

מאבק רחב למען הצלת השירותים החברתיים

למול חוסר האחריות והאדישות מצד משרדי הבריאות והאוצר ומצד הממשלה, הצוותים הרפואיים לא מתכוונים לעמוד מנגד. צעדי השביתה המוצדקים ננקטים לא רק כדי למחות על העומס הלא אנושי על הצוותים הרפואיים, אלא מתוך ראייה לטווח ארוך שלוקחת בחשבון את טובת כלל הציבור.

המחסור בתקנים והעומסים הכבדים הם בעיה משותפת לעוד עובדות ועבדים בשירותים הציבוריים: הצוותים הרפואיים מצטרפים לשביתתן של העובדות הסוציאליות, שנכנסת לשבוע השלישי. העובדות הסוציאליות שובתות לא רק נגד תנאי השכר המחפירים שלהן, אלא גם נגד המחסור הקשה בכוח אדם ואי־איוש של כאלף תקנים בשירותי הרווחה. המסקנה של הצוותים הרפואיים — שביחד לעובדים ולעובדות יש יותר כוח — מבהירה את הצורך במאבק רחב, חוצה מגזרים, למען הצלת השירותים החברתיים.

שיתוף פעולה בין שביתת הצוותים הרפואיים לשביתת העובדות הסוציאליות יגביר את הלחץ על הממשלה והאוצר ויחזק את היכולת להגיע להישגים משמעותיים. בכוחות משותפים, העובדות יכולות לקדם תוכנית חירום להשקעה מסיבית בשירותי הרווחה והבריאות שתכלול תוספות שכר, תקנים ומיטות אשפוז. תוכנית כזאת, שתמומן באמצעות מיסוי חירום על בעלי ההון והתאגידים הגדולים, תאפשר לגייס עוד עובדות ועובדים בעלי הכשרה מקצועית מתאימה לתחומי הרפואה והרווחה, ולבצע הכשרות כאלו גם למי שנפלטו למעגל האבטלה, לטובת תגבור הצוותים הרפואיים ועובדות הרווחה והתמודדות עם משבר הקורונה והשלכותיו החברתיות.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.