הפגנה סוערת בת״א ואיום בהתפטרות המונית בתגובה להכרזת שר הבריאות
איגוד ועדי התחבורה בכוח לעובדים נערך לשביתה ארצית
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
סולידריות עם מאבק ארגוני הסגל
סטודנטים וסטודנטיות בהפגנת סולידריות עם הסגל הזוטר
ביום רביעי (28.10) התקיימה באוניברסיטת תל אביב הפגנת תמיכה במאבק הסגל האקדמי – ביוזמת סטודנטים וסטודנטיות ממאבק סוציאליסטי, ותאים נוספים בקמפוס■ יואבי אייל סטודנט וחבר מאבק סוציאליסטי, מדווח ומציע צעדים להמשך
2,017

כחלק מסכסוך עבודה בין ארגוני סגל הוראה למוסדות אקדמיים ברמה הארצית, הסגל הזוטר באוניברסיטת תל אביב נמצא גם הוא בסכסוך עבודה מול הנהלת האוניברסיטה. הסכסוך הוא על כמה נושאים שסובבים סביב המעבר להוראה מקוונת, בעקבות משבר הקורונה. בין הנושאים שבמרכז המחלוקת:, זכויות היוצרים של שיעורים מוקלטים, סירוב של האוניברסיטה להשתמש בכספים שמיועדים להחזר על נסיעות כדי לשלם החזר על ציוד ללימוד מרחוק, וגודל הכיתות בתרגולים.

ההנהלה באוניברסיטת תל אביב פועלת בצורה כוחנית במיוחד, ומסרבת אפילו לפתוח בשיחות עם ארגון הסגל הזוטר. יותר מכך, ההנהלה איימה שמי שישתתפו בצעדי המחאה ולא יקליטו את שיעוריהם, "מחבלים בעבודת המחשבים" ובכך מבצעים עבירה פלילית שעונשה עד 3 שנות מאסר(!). מדובר בפרשנות מופרכת לחוק המחשבים, שעוסק בעיקר בעבריינות סייבר.

על הרקע הזה, אנחנו — סטודנטים וסטודנטיות ממאבק סוציאליסטי, עומדים ביחד, חד״ש, התא הפמיניסטי, סטודנטים למען אקלים, המאבק להעסקה ישירה באוניברסיטת ת״א, ואקדמיה לשוויון יזמנו ביום רביעי בערב בכניסה הראשית לאוניברסיטה, הפגנת סולידריות בתמיכה בסגל הזוטר, ונגד הנהלת האוניברסיטה, בדרישה שהנהלת האוניברסיטה תיכנס למשא ומתן ותיעתר לדרישות של הארגון.

חשוב להדגיש שגם לסטודנטים יש אינטרס שהדרישות של הסגל הזוטר הזוטר יקוימו. למשל — אם למתרגל/ת אין כסף לקנות ציוד ללמידה מרחוק, הסטודנטים הם אלו שייפגעו, כיתות גדולות פי כמה בתרגולים גורמות לכך שסטודנטים וסטודנטיות יקבלו פחות יחס אישי בתרגולים, ומרצים בלי ביטחון תעסוקתי יהיו פחות פנויים נפשית לעזור לסטודנטים. ללא הסדרת זכויות הסגל על הקלטות השיעורים, ההנהלה עלולה לחסוך ולהפעיל קורסים ללא הוראה פרסונלית אלא רק באמצעות שיעורים מוקלטים — מה שיפגע ברמת ההוראה.

לכן, בהפגנה קראנו למאבק משותף של הסגל הזוטר והסטודנטים בקמפוס כדי להשיג את הדרישות האלו, ונגד הפגיעה בתנאי ההעסקה ובזכויות הסגל, שמובילה לפגיעה בהשכלה הגבוהה — גם שלנו הסטודנטים והסטודנטיות.

המאבק ממשיך — הסולידריות תמשיך

ההפגנה היתה יריית פתיחה מרשימה לקמפיין הסולידריות עם הסגל הזוטר. למרות שהתחבורה הציבורית עדיין תחת הגבלות, הגיעו להפגנה כמה עשרות סטודנטים וסטודנטיות. יש צורך בהמשך קבוע של ההפגנות האלו, ובהרחבה שלהן לשכבות רחבות יותר של סטודנטים.

מלבד ההפגנה, סטודנטים וסטודנטיות ברחבי הארץ יוזמים דרכים יצירתיות נוספות לתמיכה בסגל, בזמן שבו הקמפוס מתנהל רובו ככולו במתכונת מקוונת. בין היתר, עצומת תמיכה במאבק הארצי במוסדות האקדמיים, רקע לאפליקציית זום שבו כתוב "סולידריות עם הסגל הזוטר" ומאפשר להעלות מודעות למאבק, וממים להפצה ברשתות החברתיות שמעודדים תמיכה במאבק.

אבל אפשר ללכת רחוק יותר מזה: אגודת הסטודנטים והסטודנטיות צריכה להכריז על תמיכה בארגון הסגל האקדמי הזוטר, ולהשתמש במשאבים שלה כדי לגייס מחאה של סטודנטים בסולידריות עם הסגל, ולשכנע סטודנטים שהאינטרס שלהם הוא לתמוך במאבק. כדי שהתמיכה בסגל הזוטר תהיה אפקטיבית ותזכה לאמון המירבי מצד הסטודנטים והסטודנטיות, עליה להיות חלק ממאבק רחב יותר שאגודות הסטודנטים צריכות להוביל — בנוגע למצב במעונות, לשכר הלימוד ולבטחון הכלכלי של סטודנטים. במקום לפעול נגד מרצים ומרצות שלא מקליטים שיעורים — על האגודה להיאבק נגד ההנהלה שמאחדת כיתות ופוגעת גם בסטודנטים וגם בסגל ההוראה. אסור ליפול לטקטיקות ההפרד ומשול של ההנהלות, חשוב להדגיש — לסטודנטיות ולסגל ההוראה כתובת משותפת להיאבק נגדה — האטומים והמנותקים בהנהלות ובממשלה.

יש להאיר את הזרקור על שיתוף פעולה חשוב שמתקיים עם ארגון הסגל הבכיר שגם הכריז לאחרונה על סכסוך עבודה מול הנהלת האוניברסיטה, כחלק מסכסוך עבודה ארצי של ארגוני הסגל הבכיר באוניברסיטאות. זאת בעקבות ניסיון של הנהלת האוניברסיטאות, בחסות משבר הקורונה, להפסיק את העברת הכספים לקרן שמשמשת למימון מחקר. שיתוף הפעולה הזה יכול לעזור לחשוף את ההתנהלות הבריונית של ההנהלה לשכבות רחבות אף יותר, וחיזוק שלו יכול לתת כוח למאבקי עובדים ועובדות מול ההנהלה.

המאבקים שמתחוללים השנה במוסדות האקדמיים ברחבי הארץ — שהצליחו להסתכסך כמעט עם כל ארגוני העובדים והעובדות שבהם — חושפים חלק מהתוצאות ההרסניות של המדיניות הנאו־ליברלית על האקדמיה. המדיניות הזו פוגעת בהשכלה שלנו, בהוראה ובמחקר — ובתנאי המחייה של העובדים המבצעים אותם. זאת אותה גישה שלפיה הנגישות להשכלה גבוהה תלויה ביכולת הכלכלית ובמעמד החברתי, מה שמדיר שכבות שלמות של האוכלוסייה מהאקדמיה, ובכך פוגע גם במחקר ובהתקדמות הידע.

מאבק משותף של ארגוני הסגל עם הסטודנטים והסטודנטיות יכול לא רק להביא לניצחון במאבק הסגל — אלא לקדם מאבקים נוספים באקדמיה נגד מדיניות הממשלה, כמו את המאבק להפחתת שכר הלימוד, וגם מאבקים חברתיים רחבים יותר על רקע המשבר הכלכלי החריף.
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.