לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
מצעד האקלים 2021
אקלים במקום רווחים
כ־10,000 השתתפו במצעד האקלים בת״א — הפגנת האקלים הגדולה בתולדות ישראל ■ הפלאייר שהפצנו
967

967

גלי חום קשים, בצורות, שריפות, שיטפונות, מלחמות על משאבים, הכחדת מגוון ביולוגי, והקצנת אי־שוויון, עוני ורעב. זו לא גזירה משמיים. זו התוצאה הצפויה של מדיניות ושל התנהלות שיטתית, אם לא נצליח להביא לסיבוב פרסה דרמטי.

משבר האקלים החמיר בצורה קטסטרופלית בעשור האחרון — שהיה החם ביותר בהיסטוריה ועם פי 4.5 יותר אסונות הקשורים למזג־אוויר בהשוואה לשנות ה־1970 (נתוני WMO).

"ועידת האקלים" ה־26 (!) של האו״ם תתכנס עכשיו בסקוטלנד, אחרי שלושה עשורים של כינוסים דומים שהסתכמו בהרבה בלה־בלה־בלה, בזמן שהממשלות ובעלי ההון המשיכו לדרדר את המצב. כך, 60 הבנקים הגדולים בעולם הגדילו השקעות עתק בדלקי מאובנים מאז "הסכם פריז" שהוכרז ב־2015.

המזרח התיכון, וישראל בפרט, מתחממים בקצב כפול מהממוצע העולמי. ללא שינוי מדיניות, עד 2030, היקף הפליטות בישראל צפוי להיות פי 2–3 ביחס ל־1990.


רק החודש דיקלם "ראש הממשלה החליפי" לפיד כי "זה דיון על אחריות אישית. על ההחלטות שכל אחד מאיתנו עושה". וואללה?!

  • מי אחראים לכך שישראל לא עמדה אפילו ביעד המגוחך של 10% אנרגיות מתחדשות ב־2020? "הציבור" או ממשלות ישראל בעשור האחרון? נזכיר שלפיד היה שר האוצר של נתניהו וכשכיהן בתפקיד הקפיא את המימון לתוכניות להפחתת פליטות.
  • מי איפשרו ועדיין מאפשרים לטייקונים לבצע בים קידוחים מזהמים ומסוכנים למטרות רווח? מי מקדמים את הסכם קצא״א האסוני להזרמת נפט מהמפרץ דרך ישראל? "כל אחד מאיתנו"?

התעמולה הניאו־ליברלית שמגלגלת את האחריות אל "הציבור", אל הפרט, היא תרגיל הסחת דעת ציני שמשרת נאמנה תאגידי ענק וממשלות כבר עשורים. תאגידים פעלו בעשורים האחרונים משיקולי רווח להסתרת ראיות מדעיות חותכות ולקידום לובינג אגרסיבי נגד רגולציה ומהלכים מינימליים לבלימת משבר האקלים. אבל הטייקונים לא הסתפקו בזה, ופנו לתרגילי גרין ווש כדי לטפח תדמית ירוקה ולתעמולה שמקדמת "צרכנות ירוקה".

עכשיו, רגע לפני "ועידת האקלים", ממשלת בנט־לפיד־מרצ הכריזה על תוכנית חדשה, בהיקף 15.5 מיליארד שקל, להתמודדות עם משבר האקלים. לא, זה לא צעד קדימה. זה תרגיל יחסי ציבור. גרין ווש.

הפלאייר שהפצנו במצעד האקלים:

ליחצו כאן להורדת הקובץ.

חלק משמעותי מהצעדים המובטחים בתוכנית החדשה כבר הוכרז בעבר, והתוכנית כולה מסתמכת על תקציב דל וגם אינה מגובה בחקיקה לאכיפה ופיקוח. היא אושרה אחרי שגורמים בממשלה ובאוצר התנגדו ל"חוק אקלים" עם תוכן מעשי כלשהו.

מה לגבי קצא״א וטייקוני הגז? ומה לגבי העובדה שאותה הממשלה מקדמת עכשיו בהצעת חוק ההסדרים
הקלות לבעלי עסקים מזהמים?

טייקוני הגז בקושי משלמים מיסים והממשלה שלא מוכנה להוביל חקיקה להפסקת ייצור וייבוא של כלי פלסטיק חד־פעמיים ושלא מוכנה להגביר מיסוי על בעלי ההון כדי להתמודד עם המשבר הסביבתי, מטילה במקום זאת מס "ירוק" על צריכה, כחלק ממדיניות מיסוי רגרסיבית, שלוקחת יותר מציבור העובדים והעובדות ומהשכבות המרוששות ביותר.

בו־זמנית, אי־שוויון חריף ועוני חושפים אנשים עובדים ועניים, ובמיוחד נשים, בצורה קיצונית יותר להשפעות של משבר האקלים. גם המשך הכיבוש והמצור על מיליוני עניים נטולי זכויות כרוכים בין השאר בפגיעה סביבתית עצומה, בשירות שלטון ההון ומפעל ההתנחלויות. מועדון קטן מאוד מרוויח מהסטטוס־קוו.

אז האם בממשלות הקפיטליסטיות ובצמרות התאגידים עומדים "להתעורר"?

לא. בזכות מאבקי ענק, נוכל לדחוף אותם לצעדים מסוימים, אבל הם ימשיכו לעשות מעט מדי ומאוחר מדי, ולמעשה לחבל אקטיבית, כפי שהם עושים כבר עשורים, במאמצים לבלימת המשבר הסביבתי.

מאבק האקלים הוא מיסודו חלק ממאבק רחב של הרוב המכריע בציבור לשינוי חברתי, מול מערכת שהיגיון הרווח שלה יצר את המשבר הסביבתי, וכפי שחשפה הקורונה, גם אחראי לפגיעה עמוקה במערכות הבריאות והשירותים החברתיים, ולאי־שוויון חמור.

המערכת הקפיטליסטית חוסמת שליטה ציבורית דמוקרטית במשאבים חברתיים חיוניים ומותירה אותם כמכשירים להשגת רווחים לטובת אליטה זעירה. צעדי החירום המקיפים שנדרשים ברמה הארצית, האזורית והעולמית דורשים לשנות את השיטה.

מרד האקלים העולמי לא יגרום להם להתעורר. אבל הוא ההתחלה של הפתרון.

מיליונים השתתפו בפעולות מחאה וב"שביתות אקלים" מאז 2019. מול ועידת האקלים בגלזגו תיערך מחאת ענק בינלאומית, וגם תנועת מאבק סוציאליסטי, כחלק מתנועת ISA העולמית, מוציאה משלחת להפגנות. גרטה טונברי קראה לעובדי רכבת, ניקיון ומיחזור שמתכננים לשבות בסקוטלנד במהלך האירוע, לחבור להפגנות, והדגישה: "צדק אקלימי הוא גם צדק חברתי"!

לא פחות חשוב, הרחבת תנועת שביתות האקלים ממקומות לימודים למקומות עבודה מייצגת פוטנציאל לחיזוק מהותי ונחוץ של המאבק — הפוטנציאל לשתק בצורה מאורגנת את המשק ולמנוע המשך "עסקים כרגיל".

המחאה חיונית. אבל לא מספיק למחות. צריך להתארגן ולהציב אלטרנטיבה כוללת מול מערכת אנטי־סביבתית ואנטי־חברתית. כן, המאבק הזה פוליטי, נגד המדיניות שמפלגות הממסד קידמו בשירות בעלי ההון עד היום, ובעד פתרונות שורשיים. הפקעה של השליטה במשאבי הטבע, בתשתיות חברתיות חיוניות ומגזרי המפתח במשק מידי הטייקונים נחוצה כדי שאפשר יהיה לסלק את שיקולי הרווח של המיליארדרים, לארגן את צעדי החירום הנדרשים ברמה הבינלאומית לבלימה ולהתמודדות עם המשבר, ולהתחיל מעבר משלטון ההון, משיטה שמבוססת על אינטרס הרווח של תאגידים, לשיטה של תכנון דמוקרטי לרווחת הציבור ולהגנת הסביבה.
הצטרפו אלינו במאבק הבינלאומי לשינוי סוציאליסטי!

אנחנו דורשות ודורשים
  • לבטל את עסקת קצא״א! לא להקלות לבעלי עסקים מזהמים במסגרת התקציב האנטי־סביבתי והאנטי־חברתי של הממשלה! די לחלוקת רישיונות קידוח לטייקוני הגז!
  • השקעת חירום ציבורית נרחבת בעצירת האסון האקולוגי ובמעבר מהיר ל־100% אנרגיה מתחדשת. תוכנית חירום ארצית להתאמת תשתיות מהירה למזג האוויר המקצין. יש כסף — להעלאת המיסוי על הטייקונים ותאגידי הענק.
  • השקעה מסיבית במערך תחבורה ציבורית נגישה, ירוקה, ללא דמי־נסיעה, בבעלות ציבורית — שתמומן בעזרת מיסוי תאגידים. לא לביטול הנחת ערך צבור ברב־קו, כן להעלאת שכר הנהגים ושיפור תנאי העבודה בענף.
  • הסבת תעשיות מזהמות באופן שיבטיח ביטחון סביבתי, בטיחות לעובדים.ות ותועלת חברתית — או בלית־ברירה סגירתן והכשרה מחדש של העובדים, תוך הבטחת מישרות ושיפור תנאים.
  • לא להחרפת המשבר האקולוגי בשטחים הפלסטיניים בשירות הכיבוש, המצור ומפעל ההתנחלויות. די להרס תשתיות, לחנק הכלכלי, לזיהום מקורות מים ולהשלכת פסולת מישראל בגדה ובעזה. די למצור ולכיבוש!
  • העברת מאגרי הגז, משאבי הטבע, תאגידי הבנייה והתחבורה הגדולים, התעשיות, השירותים החיוניים והבנקים לבעלות ציבורית, תחת פיקוח וניהול ציבוריים ודמוקרטיים.
  • די להרס האקלים למטרות רווח! סוף לשיטה הקפיטליסטית העיוורת, החוסמת צעדים דחופים להתמודדות עם משבר האקלים. מעבר לתכנון דמוקרטי וסוציאליסטי של המשק, למען רווחת הכלל והגנה על הסביבה.
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.