לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
ועידת האקלים
הקפיטליזם הורס את כדור הארץ — המאבק לשינוי סוציאליסטי בוער מאי פעם
אנחנו עומדים בפני האיום הגדול ביותר בהיסטוריה על האנושות, ועדיין אף ממשלה ואף רשות ממסדית, באף מקום, לא פעלו בהתאם. הזמן לשינוי מהפכני של החברה הוא עכשיו.
1,094

1,094

אין זמן לבזבז

לנגד עינינו מתפתח משבר האקלים באופן ברוטלי: שריפות משתוללות, הצפות קטלניות, בצורות... אלו הן רק חלק מהתופעות.

דוח ה־IPCC האחרון, שהוכן עבור האו״ם, קובע כי חלון הזמן למנוע התחממות קטסטרופלית של 2.7 מעלות הוא עד 2030.

נדרשת השקעה ציבורית חסרת תקדים בשביל לצמצם פליטות, להגן על עצמינו מפני אסונות אקלימיים ולממן פעולות דחופות ומרחיקות לכת לעצירת ההרס הסביבתי. זה כולל השקעה ביצירת מיליוני משרות לטווח ארוך ובשכר טוב בענף האנרגיה המתחדשת, בתחבורה הציבורית שאותה יש לשפר ולהפוך לחינמית, בהתחדשות עירונית ובניה ירוקה של דיור איכותי לכל ובמתקני מיחזור ותיקון מוצרים. בנוסף, יש להפסיק מיידית את כריתת היערות שחיונייים ליכולת לספוג מהאוויר את פליטות הפחמן הדו חמצני. יש לשים סוף לשליטה של המיליארדרים בתעשייה הקשורה בתוצרת חקלאית ובמיכון חקלאי כחלק ממעבר לחקלאות בת קיימא, ולהרחיב באופן מאסיבי תשתיות ושירותים — כולל שירותי כבאות והגנה מפני הצפות — כדי להתכונן להתמודדות עם ההשפעות המיידיות של המשבר.

"קפיטליזם ירוק" זה שקר — שהמזהמים האמיתיים ישלמו

העושר למימון כל התוכניות הללו קיים, אבל הוא נמצא בידיים הלא נכונות. יש להטיל מס על העשירים והתאגידים כדי לממן את כל ההשקעות הנחוצות. בשעה ששלטון ההון מנסה לעטות מסכה ירוקה, יש להבהיר כי הוא הגורם שמניע את המשבר — לא זה שפותר אותו. גם כדי לא לשלם את מחיר המשבר שהם יצרו, וגם כדי לנסות להרוויח מה"טרנד הסביביתי", בעלי ההון משווקים לנו "השקעות ירוקות" או "סחר בפליטות" ככלים לפתרון.

אי אפשר לסמוך על קפיטליזם "ירוק" — לא משנה איזה צורה הקפיטליזם ילבש, אי אפשר לנקוט במסגרתו באמצעים הנחוצים להתמודדות עם משבר האקלים. לכל אחת ואחד מגיעים חיים משוחררים מעוני, דיכוי והרס סביבתי, חיים שנותנים מענה לצרכים של האנושות ומאפשרים לנו לממש את הפוטנציאל היצרני והיצירתי שלנו. יש מספיק עושר בחברה בשביל זה — כלל המיליארדרים בעולם הגדילו את העושר שלהם ב־5 טריליון דולר מאז תחילת המגיפה! בזמן שהעושר הזה נמצא בידיים של מעמד בעלי ההון, הוא גורם להרס אקלימי ולכאוס. במקום זה, כצעד ראשון אנחנו צריכים להטיל מס על הסופר־עשירים, לסגור את מקלטי המס ולהעביר את הבנקים ותאגידי האנרגיה לבעלות ציבורית ודמוקרטית, כדי לקחת שליטה על העושר הזה ולהשתמש בו כדי להציל את החיים על פני כדור הארץ ואת הפרנסה שלנו.

להגן על משאבי הטבע מפני ניצול תאגידי ואימפריאליסטי

יש להפסיק מיד פרויקטים של הנחת צינורות נפט וגז, בירוא יערות וניצול אימפריאליסטי של משאבי טבע. הפרויקטים האלה לא רק בוזזים את הסביבה לטובת רווחי תאגידים רב־לאומיים, הם גם מהווים סיוט עבור קהילות ילידיות וקהילות עניות בצפון ובדרום אמריקה, באפריקה ובאזורים נוספים. החל ממאבק "עצרו את צינור 3" בהובלת הקהילות הילידיות בצפון אמריקה, דרך "מאבק למען החיים" נגד הרס האמזונס בברזיל והמחאה נגד צינור הנפט במזרח אפריקה ועד למאבק האבוריג׳יני נגד מכרה הפחם של התאגיד "אדני" באוסטרליה: מחאת האקלים הגלובלית צריכה להתאחד בסולידריות עם כל מי שנאבקות ונאבקים נגד פלישות אימפריאליסטיות הרסניות לתוך קהילות ובתי גידול.

מי שצריך להחליט לגבי השימוש בקרקע הם אנשים עובדים וקהילות מקומיות, ולא מנ״כלים של תאגידים. כך ניתן להבטיח את הזכויות של קהילות ילידיות ושל כלל הקהילות ממעמד העובדים — כולל אלו התלויות כלכלית בפרויקטים של דלקי מאובנים — ולהבטיח משרות לכלל העובדות והעובדים.

לשבות ביחד נגד המערכת — לבנות תנועת אקלים לוחמנית

התארגנות לשביתה מוצלחת דורשת יוזמה מלמטה והקמה של ועדות שביתה של תלמידים ותלמידות ושל עובדות ועובדים — יש לארגן ולגייס את הקהילות שלנו, את בתי הספר, את מקומות העבודה ואת ארגוני העובדים שלנו כדי לבנות תנועת מחאה שתתאם סדרה של הפגנות ושביתות שישתקו את הכלכלה ויגרמו לשינויים אמיתיים. שביתות בבתי הספר ופעולות מחאה בהובלת נוער במטרה להפעיל לחץ על מקבלי ההחלטות הן צעד קדימה, אך זה לא מספיק. רק תנועה שמבוססת על הכוח של מעמד העובדות והעובדים המאורגן יכולה להוציא לפועל את השינויים להם אנחנו זקוקים.

מעמד העובדות והעובדים לא רק סובל מההשלכות החריפות ביותר של משבר האקלים, אלא גם מחזיק בכוח עצום. בלי העובדות והעובדים שום דבר לא זז בחברה — לא בבתי הספר, לא בבתי חולים ולא בחברות השליחויות או במפעלים.

באמצעות שביתה מאוחדת, מעמד העובדות והעובדים יכול לשתק את המערכת. אבל על מנת לעשות זאת, אנחנו צריכים להתארגן ולבנות מחדש תנועת אקלים לוחמנית שמחוברת לתנועת עובדות ועובדים לוחמנית וארגוני עובדים לוחמניים. מאבק מאוחד יכול לחבר בין הדרישות הנחוצות לבלימת משבר האקלים, כמו למשל תחבורה ציבורית בחינם, לדרישות של עובדים לתוספת משרות, העלאת שכר, דיור וקיצור שעות העבודה.

להנהגות ביורוקרטיות בארגוני העובדים יש רקורד של בלימת מאבקים — אי אפשר לצפות מהן להוביל את המאבק הנחוץ. במקום זאת, יש ליזום ולבנות לחץ מלמטה על ראשי האיגודים מתוך שורות העבודה המאורגנת ותוך חיבור לוועדות שביתה שייצמחו מלמטה בבתי הספר, בקמפוסים, במקומות העבודה ובשכונות. כך נוכל לבנות תנועה שתגיע רחוק יותר משביתות האקלים של שנת 2019, ושיהיה לה את הכוח לזכות בהישגים של ממש.

תכנון סוציאליסטי ודמוקרטי, לא שוק כאוטי

רק 100 תאגידים היו אחראים ל־71% מהפליטות בעולם בין 1988 ל־2015. הטכנולוגיה והידע למעבר לכלכלה נטולת פחמן קיימים, אבל אינטרס הרווח והתחרות הקפיטליסטית המטורפת מונעים נקיטת צעדים נחוצים. "השוק" לא יפתור דבר. מערכת שמתבססת על בעלות פרטית, על רווח ועל תחרות יכולה רק להמשיך להרוס את הסביבה, לא להציל אותה.

בחירה בצרכנות "ידידותית לסביבה", ברמת הפרט, לא תביא לשינוי שנחוץ לנו ולכדור הארץ. היות ומה שלא נמצא בבעלות שלנו לא נמצא תחת השליטה שלנו, כצעד ראשון יש להעביר את מגזרי המפתח בכלכלה לבעלות ציבורית, תחת ניהול ופיקוח דמוקרטיים, כדי להבטיח שינוי מיידי של תעשיות ולארגן מחדש את המשק כך שישרת את החברה ואת הסביבה. לאחר שהבעלות והשליטה יעברו לידיים שלנו, נוכל לתכנן באופן דמוקרטי, ותוך שימוש במדע, בטכנולוגיה ובמשאבי הטבע, הפחתה מהירה ויעילה של פליטות, תוך הבטחת עתיד וחיים ראויים לכולנו.

כך נוכל לשים סוף ל"התיישנות מתוכננת" (Planned Obsolescence) של מוצרים, להתחיל לייצר חפצים שמחזיקים זמן רב, לתקן ולהשתמש מחדש במשאבי טבע. נוכל לחתוך את ההוצאות על נשק וחימוש ועל תעשיית הפרסום הבזבזנית. נוכל גם להתאים את החברה להשפעות של משבר האקלים, כולל הגנה מפני מזג אוויר קיצוני, ייעור מחדש ונקיטת אמצעים לניקוי ולשיקום הסביבה.

הקפיטליזם הורס את כדור הארץ ואת הפרנסה שלנו

המערכת הנוכחית מבוססת על ניצול של בני אדם ושל הטבע, והיא גורמת, באופן אכזרי, נזק רב לשניהם. המערכת הקפיטליסטית מטפחת עוני, פליטות, מלחמות, גזענות וסקסיזם ואין ספור חולאים חברתיים אחרים. בניגוד לשקר הקפיטליסטי שדורש מאיתנו לבחור בין שמירה על מקומות עבודה לבין האקלים, הקטסטרופה האקלימית המתפתחת פוגעת באנשים ממעמד העובדים באופן קשה במיוחד, כולל באלה שעובדים בתעשיית דלקי המאובנים. משק מתוכנן בבעלות ציבורית, תחת שליטה דמוקרטית אמיתית של העובדים והעובדות על תעשיות אלה ועל החברה כולה, יכול להביא ליצירת מיליוני משרות בנות קיימא בשכר טוב ולבנות כלכלה ירוקה חדשה.

זוהי הדרך היחידה להבטיח שזכויות עובדים והישגים חברתיים מהעבר ישמרו, כחלק משינוי צודק עבור האנשים העובדים. עובדים בתעשיית הדלקים הפוסיליים יוכלו לעבור למקום עבודה חדש ללא פגיעה בשכר, תוך מעבר מייצור הפוגע בסביבה למיזמים מועילים לחברה ולכדור הארץ. במשק מתוכנן בבעלות ציבורית, תתפוס מערכת כלכלית המבוססת על הצרכים של האנשים מהשורה את המקום של תאוות הבצע, השחיתות והתחרות. זה גם התנאי המקדים להפסקת מלחמות וסכסוכים ולמתן מענה אמיתי לאלה שנאלצים לעזוב את ביתם כתוצאה ממשבר האקלים.

סולידריות בינלאומיות של עובדות ועובדים במקום יריבות לאומנית קפיטליסטית

צריך לבנות תנועה חוצת גבולות — אין פתרונות במסגרת מדינת הלאום. משבר האקלים מנוצל על ידי המעצמות כחלק מהיריבות האימפריאליסטית ביניהן כולל בין ארה״ב לסין. אנחנו אומרים ואומרות: לא ל"מלחמה הקרה" החדשה.

כתוצאה מאי־שוויון עצום ברמה הבינלאומית, ארצות עניות נושאות עכשיו בעיקר הנטל של משבר האקלים. בשביל לנקוט את הצעדים הראשונים לתיקון העוול הענק הזה, יש לבטל את כל תשלומי החוב הזר ואת הפטנטים על טכנולוגיות וידע חיוני. ניתן יהיה להשיג זאת רק באמצעות פעולה מתואמת של מעמד העובדות והעובדים ברחבי העולם למען שינוי מהפכני גלובלי ונגד האליטות הקפיטליסטיות הלאומיות שמגינות על האינטרסים של עצמן.

בזמן מגפת הקורונה, פטנטים ו"סודות מסחריים" שימשו כדי להגן על רווחים של מיעוט — מה שגרם למיליוני מקרי מוות, שעה ש"לאומנות חיסונים" מעכבת מתן מענה גלובלי למגיפה. ידע, מומחיות ומשאבים צריכים להיות חופשיים לשיתוף בין עובדים ועניים מכל הארצות על בסיס שיתוף פעולה וסולידריות בינלאומיים. זה חשוב במיוחד עבור ידע וטכנולוגיה בתחום הסביבה, הרפואה וייצור התרופות.

לשנות את העולם — להיאבק למען סוציאליזם גלובלי

אנחנו לא נוכל להסתמך על פוליטיקאים קפיטליסטים במאבק לשינוי המערכת הזאת. בשביל להיאבק לשינוי מהפכני, אנחנו נצטרך לבנות תנועה המונית אבל גם ארגון מהפכני עם תוכנית ברורה לחיבור בין מאבקים, למאבק בקפיטליזם ולמען שינוי החברה. בשביל להשיג שינוי גלובלי של המערכת, ארגון מהסוג הזה חייב להיבנות ברמה הבינלאומית — וזאת הסיבה לכך שתנועת אלטרנטיבה סוציאליסטית בינלאומית, ה־ISA, מארגנת עובדות ועובדים, צעירים וצעירות במעל ל־30 מדינות. כדי להשיג את השינוי שדרוש בשביל לשים סוף לקפיטליזם, להרס כדור הארץ ולכל צורות הדיכוי — הצטרפו ל־ISA.

*   מתוך עיתון "המאבק" — מוסף אקלים, אוקטובר 2021
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.