לא לחזור לעסקים כרגיל, לבטל את החקיקה, ממשלת נתניהו–בן גביר הביתה!
לשתק את המדינה עם שביתה כללית
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
מחאת אקלים עולמית 25.3
א.נשים במקום רווחים! די למלחמה ולהרס האקלים!
פלאייר הסברה שחילקנו במצעד המחאה בתל אביב ב־25.3 — ובדוכני הסברה שקיימנו לקראת המצעד
907

907

בצל זוועות המלחמה במזרח אירופה, התארגן יום שביתת האקלים הבינלאומי הראשון מאז ועידת האקלים הכושלת בסתיו האחרון בגלזגו. מאות אלפים — רובם תלמידות ותלמידי תיכון — השתתפו במאות פעולות מחאה והפגנות בכל שבע היבשות. ברמה העולמית הודגש המסר של התנגדות למלחמה (שהיא גם אסון אקולוגי) — כחלק מהתנגדות ל"עידן דלקי המאובנים, הקפיטליזם והאימפריאליזם", כפי שצוין בפרסום של תנועת Fridays4future (המאגדת את יוזמות השביתה ברחבי העולם). עוד הוסיפה התנועה:
"תסריט אסון האקלים שאנו חוות הוא תוצאה של מאות שנות ניצול ודיכוי באמצעות קולוניאליזם, בזיזת משאבי כדור הארץ וקפיטליזם — מערכת סוציו־אקונומית פגומה מהיסוד שלה, שיש להחליף אותה בדחיפות".

המסר הזה חשוב ורלוונטי במיוחד כאן בשעה שתנועת האקלים מתמודדת מול ממשלת בנט־מרצ הקפיטליסטית והלאומנית — שמלבד סיסמאות ריקות ומיסים על השכבות העניות ממשיכה באותה מדיניות מאיצת־אסון אקלימי של הממשלות הקודמות.

פעילות ופעילי מאבק סוציאליסטי השתתפו בהפגנה בתל אביב בתאריך ה־25.3, וערכו מספר פעילויות הסברה בשבוע שלפני כן — במטרה לחזק את המסר הנחוץ הזה למאבק נגד אסון שינוי האקלים. מצורף פלייר הסברה שחילקנו בדוכני ההסברה לקראת המצעד ובמצעד עצמו (בהתאמות ניסוח קלות).


מאות אלפי תלמידות ותלמידים בכל רחבי העולם ישבתו ויפגינו כחלק משביתת האקלים הגלובלית ב־25.03 שמתארגנת, על רקע המלחמה באוקראינה, תחת הסיסמה: לא עוד מלחמות, א.נשים במקום רווחים! (#NoMoreWars #PeopleNotProfit).

הפלישה של משטר פוטין לאוקראינה כבר הרגה אלפים והפכה מיליונים לפליטים. זו מלחמה אימפריאליסטית על משאבים ושטחי השפעה ויש לה גם מחיר סביבתי — הטילים של פוטין כבר פגעו במאגרי נפט ליד קייב, בצינור גז בחרקוב ואפילו בתחנת כוח גרעינית.

זה מטורף, אבל תאגידי הגז והנפט מתעשרים מעליות מחירי האנרגיה כתוצאה מהמלחמה באוקראינה. כדי לעקוף את התלות בגז ובנפט שהגיעו מרוסיה הם דורשים מהממשלות הסרה של עוד מגבלות סביבתיות, הנחות במיסים ועוד רישיונות קידוח להפקת דלקים פוסיליים. גם בארץ חברות הגז מרוויחות מהמלחמה וקוראות לממשלה לחלק עוד רשיונות לחיפוש וייצוא גז. שר האנרגיה לשעבר, שטייניץ, אף קרא להקים צינור להעברת גז מישראל לאירופה בלב הים התיכון.

"אנחנו יוצאים.ות לרחובות כדי לשים סוף לעידן דלקי המאובנים, הקפיטליזם והאימפריאליזם…" כתבו במחאת הנוער הבינלאומית למען האקלים לקראת שביתת המחאה.

המערכת הקפיטליסטית מפקירה את העתיד שלנו. למה משרד האנרגיה כשל אפילו בהשגת היעד העלוב של ייצור 10% מהחשמל מאנרגיה מתחדשת עד 2021? למה ממשלת "השינוי" לא מבטלת את הסכם קצא״א־רד מד? כי גם בארץ, אינטרס הרווח של תאגידי האנרגיה וטייקוני הגז מכתיב את מדיניות הממשלה.

אי־שוויון חריף ועוני חושפים אנשים עובדים ועניים, ובמיוחד נשים, בצורה קיצונית יותר להשפעות של משבר האקלים. גם המשך הכיבוש והמצור על מיליוני פלסטינים, מביא להרס תשתיות ופגיעה סביבתית עצומה.

במקום שיתוף פעולה בינלאומי והשקעה באנרגיות מתחדשות, ממשלות קפיטליסטיות מנהלות מלחמות על משאבים ועל שליטה בדלקים פוסיליים. במקום הפחתת פליטות לאטמוספירה, הן מגדילות השקעות בייצור נשק.

מלחמות, יריבות בין מעצמות ומערכת קפיטליסטית כאוטית חוסמות צעדים דחופים להתמודדות עם משבר האקלים. אבל יש חלופה! לעבור לתכנון דמוקרטי וסוציאליסטי של המשק, למען רווחת הכלל והגנה על הסביבה והאקלים.

אלא שזה לא יקרה בלי מאבק…

אנחנו אומרים ואומרות:
  • מעבר מהיר ל־100% אנרגיה מתחדשת. לבטל את הסכם קצא״א. די לחלוקת רישיונות קידוח לטייקוני הגז. השקעה מאסיבית בפיתוח אנרגיה מתחדשת ובתחבורה ציבורית, שתמומן ממיסוי על הטייקונים.
  • לא למלחמה באוקראינה! לא לאימפריאליזם ולמירוץ חימוש בינלאומי. כן לזכות למקלט בטוח עבור פליטי ופליטות מלחמה מאוקראינה ומאזורי מלחמה נוספים בעולם, וגם לפליטי ופליטות אקלים.
  • הסבת תעשיות מזהמות באופן שיבטיח ביטחון סביבתי, בטיחות לעובדים.ות ותועלת חברתית — או בלית־ברירה סגירתן והכשרה מחדש של העובדים, תוך הבטחת מישרות ושיפור תנאים.
  • צדק אקלימי לכולן.ם! די להרס תשתיות, לחנק הכלכלי, לזיהום מקורות מים ולהשלכת פסולת מישראל בגדה ובעזה. סוף להחרפת המשבר האקולוגי בשטחים הפלסטיניים בשירות שלטון ההון ומפעל ההתנחלויות. סוף למצור ולכיבוש.
  • העברת מאגרי הגז, משאבי הטבע, תאגידי הבנייה והתחבורה הגדולים, התעשיות, השירותים החיוניים והבנקים לבעלות ציבורית, תחת פיקוח וניהול ציבוריים ודמוקרטיים.
  • לעקור מהשורש את השיטה הקפיטליסטית שמייצרת מלחמה, הרס סביבתי ועוני, ולעבור לכלכלה בת־קיימא מתוכננת באופן דמוקרטי — כלכלה סוציאליסטית.
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.