לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
חודש הגאווה 2023
גאווה במאבק לשוויון מלא ורווחה — לא אפליה, כיבוש ועוני
החשש והסלידה מסדר היום האנטי־להט״בי של גורמי ימין קיצוני שתפסו עמדות כוח בממשלה היו מוטיבציה מרכזית למאבק נגד ״ההפיכה המשפטית״ ■ מאבק עוצמתי ורחב יכול לבלום את הימין האנטי־להט״בי ואף לסחוט הישגים מממשלת נתניהו־בן גביר
856

856

תחת ממשלת נתניהו־בן גביר יש עלייה מסוכנת בהתקפות כלפי להט״ב+. דו״ח אגודת הלהט״ב שהתפרסם לקראת חודש הגאווה, חשף כי מתוך כלל הדיווחים שקיבלה האגודה, כ־25% ממקרי האלימות והשנאה כלפי להט״ב+ התקבלו בחודשים נובמבר ודצמבר, מיד לאחר הבחירות ותוך כדי הקמת הממשלה החדשה. זה קורה כחלק ממגמה של עלייה באלימות בחברה בכלל ובפרט כלפי להט״ב+.

העלייה באלימות היא תוצאה ישירה של מדיניות הממשלה, שכוללת גורמים להט״בופוביים מהימין הקיצוני, שבה שרי האוצר ו״הביטחון הלאומי״ הם ממארגני "מצעד הבהמות" לשעבר. הסכנות של הממשלה הזו והנזקים שהיא עלולה לגרום לא מבוטלים.

המדיניות המפלה והמסיתה של גורמים להט״בופוביים מוצהרים בממשלה גורמים לעלייה בביטחון העצמי של ימין קיצוני ולהט״בופובי, כפי שהעיד אירוע השקת תרגום לספר הסתה טרנס*פובי שהתארגן בסוף חודש מאי בחסות הוצאת ספרים מהימין המתנחלי, המקושרת לערוץ 14. אך המחאה נגד האירוע, שהתארגנה בזמן קצר גם בהשתתפותנו, גרמה ל־3 אולמות שונים בתל אביב לבטל את קיום האירוע אצלם! בזמן השקת הספר, מאות הפגינו נגד האירוע הטרנס*פובי.

כבר במהלך המו״מ על הקמתה, ארגוני זכויות להט״ב+ הזהירו מסכנות הממשלה, וארגנו הפגנה נגדה עוד ביום השבעתה.

החשש והסלידה מהסדר יום האנטי־להט״בי של גורמי ימין קיצוני שתפסו עמדות כח בממשלה היו מוטיבציה מרכזית למאבק נגד ״ההפיכה המשפטית״. הממשלה מבקשת להכפיף את מערכת המשפט אליה, וניסתה לקדם הצעות חקיקה שירוקנו מתוכן את הפנייה לבג״ץ. אמנם מערכת המשפט לא חפה מלהט״בופוביה, אך מאבקים לשחרור להט״ב+ השתמשו בעתירות לבתי המשפט ככלי עזר במאבק.

כך היה לפני שנה, כאשר עתירה לבג״ץ אילצה את המדינה להפסיק למנוע היתרי עבודה מפלסטינים שהוכרו כמי שנמלטו מהשטחים הכבושים על רקע להט״בי. בהתחלה התעקשה המדינה לא לאפשר מתן היתרי עבודה כדי שלא ״יוגשו בקשות מקלט נוספות״ מסוג זה. זאת שעה שהיא משתמשת באופן ציני בהישגי המאבק הלהט״בי כדי לטייח את הכיבוש והמצור שנכפה על מיליוני פלסטינים.ות.

רק לאחרונה התפרסם מקרה מזעזע של רצח צעיר פלסטיני שהואשם בשיתוף פעולה עם דיקטטורת הכיבוש הישראלי, שסחטה אותו על רקע נטייתו המינית. לא מדובר במקרה חריג: משטר הכיבוש מנצל באופן שיטתי פלסטינים.ות להט״ב+ ומסכן את חייהם לשם איסוף מידע.

לצד הפגיעה בזכויות הדמוקרטיות, יוקר המחיה המשתולל ומשבר הדיור פוגעים בלהט״ב+ באופן לא פרופורציונלי, בפרט להט״ב+ שנאלצו לברוח מסביבה עוינת. תקציב המדינה החדש כופה קיצוצים במערכת הבריאות, החינוך והרווחה שיפגעו ביכולת לתת מענה לצרכים הספציפיים של אוכלוסיות שונות, כולל מיעוטים ולהט״ב+.

כך למשל, הקיצוצים ימנעו את הרחבת מערך הטיפולים להתאמה מגדרית, כאשר הממשלה אף עלולה להוציא מסל הבריאות טיפולים קיימים המיועדים לקהילה הטרנס*ית.

הממשלה הקודמת לא העבירה אף חוק פרו־להט״בי: משרד הבריאות אמנם הוציא חוזרי מנכ״ל לאיסור על טיפולי "המרה", וביטול איסור תרומת דם לגברים שמקיימים יחסי מין עם גברים, אך מכיוון שאלו לא עוגנו בחוק, הממשלה הנוכחית יכולה לבטל אותם.

אלא שגם נתניהו זוכר כיצד מאבקים להט״ביים הצליחו לגייס תמיכה המונית מול ממשלות בראשותו. בקיץ 2018, רבבות התגייסו לשביתת להט״ב+ חסרת תקדים ששיאה ב״הפגנת השוויון״, על רקע התנגדות של ממשלת נתניהו לבטל אפליה כלפי להט״ב+ בפונדקאות, ועל רקע תקיפה אלימה של אישה טרנסית. השביתה הזו, שהתארגנה ביוזמת ארגוני הלהט״ב ללא תמיכה מראש של איגודי העובדים.ות, חיזקה את הרעיון של שימוש בכלי השביתה. מספר חודשים אחר כך התארגנה שביתת הנשים, הראשונה בארץ מבין 3 שהתקיימו עד כה, נגד אלימות מגדרית ורצח נשים.

ההשראה מהשביתות האלו היא אחד מהגורמים שהפכו את הדרישה מההסתדרות לשביתה פוליטית כללית לדרישה כה פופולרית, עוד מתחילתה של המחאה נגד ההפיכה המשפטית. ההסתדרות הכריזה לבסוף על השביתה הפוליטית הכללית חסרת התקדים בסוף מרץ שהצליחה לכפות על נתניהו להקפיא את ההפיכה המשפטית, מה שממחיש את הכוח העצום של העבודה המאורגנת. השביתה הכללית המחישה גם עד כמה הממשלה הזאת חלשה ולא יציבה. אפשר לקפל אותה.

המאבק הלהט״בי מסוגל לחלץ הישגים גם מממשלות ימין. כך היה בשנת 2014, כאשר עברה הצעת חוק של השמאל לאיסור אפליית להט״ב+ במערכת החינוך תחת ממשלת נתניהו. כעת, כאשר תנועת המחאה נגד ההפיכה המשפטית מדגישה זכויות להט״ב כנושא מרכזי, מאבקים כאלו יכולים לקבל תמיכה רחבה אפילו יותר.

מאבק עוצמתי ורחב יכול לבלום את מתקפות הימין האנטי־להט״בי, לסחוט ויתורים, ואפילו להפיל את הממשלה. אבל בשביל פתרון אמיתי של המצוקות שלנו, נחוץ הרבה יותר: צריך השקעה אמיתית וניכרת במערכות הרווחה, הבריאות והחינוך, בבלימת יוקר המחיה, בבניית דיור ציבורי ובחיסול העוני. לשם כך צריך להפקיע מידי ההון את השליטה במשאבים. צריך מאבק בלתי מתפשר בכל סוגי הדיכוי ונגד המערכת הקפיטליסטית שמנציחה להט״בפוביה, סקסיזם, גזענות ומאפשרת לאלימות ולשנאה לשגשג.

*   מתוך גיליון יוני־יולי של עיתון המאבק
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.