לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
דיווח
מחאה נגד ציד־המכשפות הלאומני בקמפוסים בצל המלחמה
בצל המלחמה בעזה, מוסדות אקדמיים וארגוני סטודנטים וסטודנטיות, בהובלת ההתאחדות הארצית, עורכים ציד־מכשפות מסוכן נגד סטודנטים וסטודנטיות פלסטינים ומתנגדי מלחמה באשר הם ■ חברי מאבק סוציאליסטי בקמפוסים יזמו, בשיתוף ההתארגנות 'אקדמיה לשוויון', מכתב מחאה מטעם סטודנטים וסטודנטיות וסגל הוראה למועצה להשכלה גבוהה נגד הרדיפה, וקוראים למאבק נגד הרדיפה ולעצירת המלחמה
1,043

1,043

משבר המלחמה, מאז הטבח המזעזע בדרום, ודרך ההפצצות בעזה והסכנות של התלקחות אזורית, עוררו הלם, אבל ופחד ויצרו קיטוב חריף על בסיס לאומי, המשתקף גם בשיח ברשתות החברתיות, המוצפות בדברי הסתה לאומניים. על הרקע הזה, הנהלות מוסדות אקדמיים וגם ראשי ארגוני סטודנטים.ות ממלאים כעת תפקיד הרסני עם קמפיין ציד־מכשפות לאומני. בעטיפה דמגוגית צינית של "התנגדות לטרור", ומתוך תמיכה פוליטית בפעולות הצבאיות של הממשלה, הם מתרצים רדיפה דורסנית על רקע לאומי או על רקע התנגדות למלחמה ולדיכוי לאומי.

עד כה, מאות סטודנטים ומרצים הוכנסו לרשימות מעקב מקארתיסטיות, התובעות, בראש ובראשונה מהקהילה הערבית־פלסטינית, הימנעות מביקורת על מציאות של דיכוי לאומי ועל מתקפת הנקם שמובילה הממשלה, שגבתה עד כה מספר שיא של הרוגים והרוגות ברצועת עזה, בהם מאות ילדים ותינוקות. מארגני ציד־המכשפות תומכי המלחמה פועלים, בהתאם לסדר־יומם הפוליטי, לליבוי ה"הפרד ומשול" על רקע לאומי, ובסופו של יום, להנצחת הסיבות השורשיות למלחמה.

כבר ביום השני למלחמה ולטבח המזעזע בדרום, רקטור אוניברסיטת חיפה, גור אלרואי — שהודיע באחרונה על הפסקת מילואים במחאה פוליטית נגד "ממשלה שהופכת את ישראל למדינה שאינה דמוקרטית" — שיגר מכתב לארבעה סטודנטים.ות פלסטינים, ובהמשך לשניים נוספים, בו הודיע להם על השעייתם המיידית מהלימודים ללא שימוע, ואף על סילוקם מהמעונות. זאת, לאחר שפסק כי להתרשמותו, "פרסמו פוסטים שביטאו תמיכה ברורה בטרור החמאס וברצח חפים מפשע". בתגובה תקפו 25 מרצים.ות מהסגל הבכיר את המהלך כשרירותי ונעדר סמכות, ותהו, "איזה הליך של בירור עובדות הספקת להפעיל בזמן הקצר עד לנקיטת הפעולה החריפה של השעיה וגירוש מהמעונות, כאשר ככל הידוע לנו, הסטודנטים שהושעו לא קיבלו אפילו זכות להשמיע את גרסתם".

צעד הרקטור הוסיף ודירבן יוזמות בהובלת סטודנטים לאומנים קיצונים בקמפוסים שונים, שהחלו לנהל רשימות מעקב נגד סטודנטים שלשיטתם "הביעו תמיכה באויב" ברשתות החברתיות, ואף הפעילו לחץ על אגודות הסטודנטים.ות והנהלות המוסדות האקדמיים לנהל באופן רשמי את קמפיין ציד־המכשפות הפוליטי. ההנהלות נענו לדרישה ופרסמו מכתבים המעודדים סטודנטים וסטודנטיות לנטר את הרשתות החברתיות של חבריהם לספסל הלימודים ולדווח על כל התבטאות ש"תביע תמיכה באויב".

הנהגות ארגוני הסטודנטים.ות מתגייסים לרדיפה

הנהגת התאחדות הסטודנטים והסטודנטיות הארצית בהובלת היו״ר, פעיל הימין אלחנן פלהיימר, פעלה נגד תנועת המחאה הדמוקרטית, הפקירה את הסטודנטים והסטודנטיות בשיא משבר כלכלי חריף, וכעת לוקחת חלק פעיל וציני בקמפיין הרדיפה הפוליטית.

בפוסט שהעלתה ההתאחדות לעידוד הרדיפה, ושזכה לאלפי שיתופים, מוצגות 5 דוגמאות מפרסומים ברשתות החברתיות שהימין מחשיב כ"תומכי טרור", כשאף אחד מהם אינו מבטא תמיכה קונקרטית בפעולת טרור או קריאה לפגיעה באזרחים, ולמעשה, חלקם כללו התנגדות לפגיעה בתינוקות ובחפים מפשע, ואחד סומן ככל הנראה רק כי מופיע בו דגל פלסטין.

אגודת הסטודנטים.ות באוניברסיטת חיפה הודתה בכך באופן פומבי: "הרף נמוך מאי־פעם ואנחנו מוקיעים כל התנהגות הניתנת לפרשנות ככזו המעודדת את העם הפלסטיני ותומכת בטרור. חופש הביטוי, בעינינו, מתגמד בתקופה שכזו!". כלומר, הימין מחפש כל תירוץ לצורכי ציד־מכשפות לאומני שמטרתו להשתיק כל ביקורת על המלחמה ואף להשתיק הבעת הזדהות בסיסית עם הסבל של ההמונים בעזה תחת ההפצצות והמצור.

חמור במיוחד שאגודות הסטודנטים.ות וההתאחדות הארצית — שאמורות לכאורה להגן על זכויות הסטודנטים.ות ולייצג אותם — לוקחות חלק פעיל בהובלת קמפיין הרדיפה הפוליטית ומעודדות את הסטודנטים לדווח על חבריהם ללימודים. ציד־המכשפות מופנה קודם כול כלפי סטודנטים וסטודנטיות פלסטינים. פעילי ימין יהודים מקדמים דרישה להעמיד סטודנטים.ות פלסטינים.ות במבחני "נאמנות" לפעולות הממשלה: להביע תמיכה במלחמה, אחרת יסומנו כ"תומכי טרור".

הסתה גזענית

בינתיים, יש סטודנטים יהודים הקוראים ״לשטח את עזה" — קריאה בעצם לפעולות טרור מדינתי הכוללות ענישה קולקטיבית והרג המוני בקרב למעלה מ־2 מיליון בני־אדם — ואף מוסד אקדמי או אגודת סטודנטים.ות לא נקטו צעדים נגד אותם קולות המסיתים ברשתות.

במקרה של אוניברסיטת בן־גוריון, ההנהלה מתנערת אקטיבית מאחריות לטיפול בהסתה גזענית בקבוצות הפייסבוק האוניברסיטאיות. כפי שחשפה וטן מאדי, פעילה פוליטית ומועמדת ברשימת חד״ש למועצת העיר עראבה, שפעילי ימין הסיתו נגדה על בסיס פוסט שהעלתה מאסיפת בחירות של חד״ש טרם המלחמה. גם בשנה שעברה הייתה צריכה מאדי להתמודד עם הליך משמעתי תחת לחץ מגורמי ימין קיצוני, רק כי הקריאה שיר של מחמוד דרוויש בטקס זיכרון ליום הנכבה.

קמפיין ציד־המכשפות מגיע אחרי שנים של רדיפה פוליטית של סטודנטים.ות פלסטינים. המקרה של מאדי הוא רק דוגמה אחת להתנכלות ולהסתה סביב טקסי יום הזיכרון לנכבה במוסדות האקדמיים. גם פעילויות שגרתיות בקמפוס הותקפו. בשנת הלימודים שעברה, יריד ספרים בערבית בוטל בידי הנהלת אוניברסיטת ת״א.

היד החופשית שמוסדות אקדמיים נתנו לאורך השנים לגורמים גזעניים ולימין הקיצוני בתוך הקמפוסים נותנת כעת לפעילי ימין את הרוח הגבית לנהל קמפיין רדיפה פוליטית נרחב, שמטרתו להטיל אימה וליצור אווירה של מעקב והשתקה. מדיניות ההשעיה עד לבירור משמעותה שהנאשמים מוגדרים אשמים עד שיוכח אחרת. הדבר גם מדרבן פעילי ימין לדווח על פוסטים ישנים ואף לזייף פוסטים של סטודנטים.ות כדי להמציא "ראיות" לתלונה.

הנהלות המוסדות האקדמיים מתנהלות באופן צבוע וגזעני. מעבר לכך, ברור שציד־המכשפות לא מסתיים בסטודנטים.ות. כך, צעירי הליכוד בחיפה הכפישו ופרסמו את שמם של חברי הסגל הבכיר שביקרו את הרקטור, בקריאה לפיטוריהם. והתופעה לא פוסחת גם על מי שאינם באקדמיה: רק השבוע הודיע שר התקשורת שלמה קרעי שהוא מקדם תקנות לשעת חירום, שיאפשרו לו לכלוא אזרחים שפרסומיהם "פוגעים במורל הלאומי".

להתארגן נגד "הפרד ומשול" ולעצירת המלחמה

הרדיפה הפוליטית בקמפוסים רק תעמיק תופעות של גזענות ואפליה, תגביר את חוסר הביטחון האישי של סטודנטים וסטודנטיות שיאלצו ללמוד תחת עין מקארתיסטית, ואף תפגע בחופש הביטוי הנחוץ לקיום בכלל של פעילות אקדמית. גם במטה מאבק 'האקדמיה למען הדמוקרטיה' הכירו בכך ופרסמו הודעת התנגדות לניטור הרשתות החברתיות ובילוש אחר התבטאויות של סטודנטים וסטודנטיות.

על הרקע של זוועות המלחמה, חשוב שסטודנטים, סטודנטיות וחברי.ות סגל מהשורה ינקטו עמדה ויביעו התנגדות לגזענות ולציד־המכשפות, ויתעקשו על הזכות להעביר ביקורת על פעולות הממשלה, כחלק מהתנגדות להמשך המלחמה.

כצעד ראשון במאבק, יזמנו, חברות וחברי מאבק סוציאליסטי בקמפוסים, מכתב מחאה שנשלח היום (שני) למועצה להשכלה גבוהה (מל״ג) בשיתוף 'אקדמיה לשוויון', ארגון המייצג כ־800 חברי וחברות סגל, נגד הרדיפה הפוליטית בקמפוסים. מעבר לכך, 'אקדמיה לשוויון' ו'מרכז עדאלה' הקימו קו סיוע אליו יכולים לפנות סטודנטים.ות שהיו מטרה לרדיפה פוליטית ולהסתה גזענית.

שעות לאחר שליחת המכתב, עליו חתמו מאות, התקבלה תשובה מיו״ר התאחדות הסטודנטים.ות, החבר במל״ג. פלהיימר, הבוחר עקבית להשקיע את משאבי ההתאחדות בהשתקת ביקורת כלפי הממשלה, עשה במכתבו שימוש ציני בזכר קורבנות הטבח המזעזע בדרום להתחמקות ממענה לטענות המפריכות את הדוגמאות ל"תמיכה בטרור" שפרסמה ההתאחדות. בדבריו טען שחופש הביטוי "אינו יכול להפוך לחופש ההסתה", וכמובן לא התייחס במילה להסתה הלאומנית־גזענית ברשתות החברתיות, כולל בתגובות לפרסומי ההתאחדות. בנוסף התחייב פלהיימר לקדם בהמשך איסור הנפת דגל פלסטין, איסור אליו התנגדו הנהלות המוסדות האקדמיים בתוקף במהלך תנועת המחאה נגד "ההפיכה המשפטית", משום שמדובר ב"ניסיון להפוך את הנהלות המוסדות לשוטרים, שופטים ואף תליינים בעבירות שאין בינן לבין האקדמיה דבר וחצי דבר".

למול ניסיונות אלה, נחוצה התארגנות של סטודנטים.ות, סגל הוראה ומחקר, ועובדים ועובדות בקמפוסים, נגד הרדיפה הפוליטית ונגד המלחמה. לשם כך, צריך לקיים פגישות כדי לדון בצעדי מחאה קונקרטיים — כולל לחץ מרוכז על האגודות בדרישה לעצור את ציד־המכשפות, ודרישה מארגוני הסגל לפעול להגנת חברי.ות הסגל ובכלל מפני רדיפה פוליטית לאומנית. מול ציד־המכשפות ומול הימין הקיצוני, ומול ניצול זוועות המלחמה לקידום אג׳נדה פוליטית דכאנית, נחוץ שכל מי שמתנגד.ת למלחמה ולרדיפה הפוליטית יתארגנו גם כדי לתת משקל־נגד חזק וברור.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.