לעצור את מתקפת הנקם ומרחץ הדמים בעזה, להיאבק ולהציב אלטרנטיבה לממשלת האסון, המצור והעוני
ממשלת נתניהו מתנערת מכל אחריות לאסון בביה״ח בעזה, כשברקע אלפי הרוגים מההפצצות
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
רק בעלי־ההון נהנו מהצמיחה — שהם ישלמו על המשבר!
שוב גל התייקרויות במשק והמחירים עולים. מזון, דיור, חשמל, דלק, גז, טלפוניה, מים, תחבורה ציבורית... והשכר הריאלי נשחק. המשבר הכלכלי המתפתח ברמה העולמית, שיהיה כנראה החריף בעוצמתו מאז מלחמת העולם השנייה, גובה כבר בשלב הנוכחי מחיר יקר ואף קטלני מהמוני העובדים והעניים בישראל ובעולם.
1,683

1,683

הכוהנים הגדולים של דת "היד הנעלמה", אלוהי הקפיטליזם, מופתעים מההתפרצות הברוטאלית של המשבר ומהשלכותיו החדות במדינות רבות בעולם. בשנים האחרונות הם סברו שבמקום להעלות את כוח הקנייה האמיתי של העובדים, אפשר פשוט לגרום להם באמצעים מניפולטיביים להתקיים על חשבון משכורות השנים הבאות. תנאי העבודה של העובדים נפגעו באורח קשה, כתוצאה מהגמשת שוק העבודה לצרכי בעלי־ההון, לרמת הגמישות של המאה ה־19. במילותיו העדינות בלשון־המעטה של אדם סמית', אחד מהאבות האידיאולוגיים של הקפיטליזם, מעמד ההון הוא "...מעמד שהאינטרס שלו לעולם אינו שווה לגמרי לאינטרס של הציבור, שבדרך כלל יש לו עניין להונות את הציבור ואפילו לעושקו, ופעמים רבות אף עשה כן".

משבר עולמי זה לא תופעת טבע

עכשיו, הצמיחה הכלכלית הארוכה שהייתה בישראל מגיעה כנראה לסיומה. קבוצות ההון, ובמיוחד הבנקים, חגגו רווחי שיא במסיבות עיתונאים וקוקטיילים. עובדים "זכו" ליותר חברות קבלן, ליותר משרות זמניות, ליותר עוני. נוכח המשבר, בעלי־ההון בישראל ועמיתיהם בעולם מיתממים ומצביעים על תופעה עולמית שלא קשורה בהם. זה באמת לא משהו שאחד מהם עשה באופן אישי. חשוב להסתכל על התמונה הגדולה. זאת רדיפת הרווחים של תאגידי־ענק בעולם שהולידה את בועת האשראי העצומה בארה״ב. זאת רדיפת הרווחים שמאפשרת לספסרי הון להמר על מחירי הנפט והמזון ולהעלות את מחיריהם. זאת רדיפת הרווחים של בעלי־ההון שמרוששת את האנשים העובדים בכול העולם, ולא מותירה להם די אמצעים כדי לרכוש בעצמם את המוצרים והשירותים שהם מייצרים בחברה. אז נוצרת תלות בהלוואות וב"מינוס". ככה זה כששני המאיונים העליונים באוכלוסיית העולם מחזיקים ברוב העושר העולמי, בעוד שחמישים המאיונים התחתונים מחזיקים בקושי ב־1% ממנו.

בחודשים האחרונים הזרימו הבנקים המרכזיים באירופה ובארה״ב סכומים אסטרונומיים כדי למנוע קריסת שרשרת של בנקים. ממשלות בריטניה וארה״ב הלאימו בנקים מרכזיים שקרסו (פתאום גם הקפיטליסטים בעד התערבות ממשלתית). סך החובות המצטברים בבועת האשראי, שתאגידים בכול העולם מושקעים בהם — גם "דיסקונט", "לאומי" ו"הפועלים" — נאמד בטריליוני דולרים. גם חסכונות ופנסיות של משפחות עובדות נמצאים בסכנה. זאת באמת בעיה רצינית, והיא תוצאה של ההתנהלות האיוולת של הקפיטליזם, שהוא מערכת פרימיטיבית, אבסורדית ונצלנית, שמנהלת את החברה כולה בכפוף לצרכים של מרוץ הרווחים המטורף של בעלי־הון פרטיים, ויוצרת בדרך קטסטרופות חברתיות בשיטתיות. זאת התמונה הגדולה.

תוספות שכר עכשיו!

גם אם באופן טבעי איילי־ההון, עשירית האחוז מהאוכלוסייה בארץ, לא חשים אחריות למשבר העולמי, צריך לשאול אותם: על חשבון מי עשיתם את רווחי העתק שלכם, שלא תצליחו לבזבז כל ימי חייכם? הרווחים האלה ניבנו על הגב של האנשים העובדים שבהרבה מקרים מתקשים לסגור את החודש, ועכשיו נדרשים גם לשלם מחיר עבור המשבר. יש צורך בתוספות שכר משמעותיות במשק עכשיו, שיחזירו לפחות חלק מה"עוגה" לעובדים. הכוונה בתוספת משמעותית היא כמובן לא ל־5% בפריסה לשנתיים, שעופר עיני, ידידם הטוב של המעבידים ובעלי־ההון, התפשר עליהם עבור עובדי המגזר הציבורי. מדד המחירים לצרכן עלה מתחילת 2007 בכ־5%...

מה יכולה לעשות הממשלה במקביל (למרות שברור שהיא לא תעשה)? להפסיק לבזבז את הזמן בהגנה על רווחי הון ובעידוד השקעות הון, ולהתחיל להשקיע באופן מאסיבי בפיתוח התשתיות, השירותים הציבוריים, והמשרות במשק.

מתארגנים, מתאגדים ונאבקים

בעולם מהומות מזון ושביתות. בהאיטי שוב נפלה ממשלה. במצריים, גל שביתות בהובלת עובדי טקסטיל מהמגזר הציבורי, הצליח להביא לתוספת שכר של 30% לכלל עובדי המגזר הציבורי. זהו הישג נוסף, גם אם עדיין לא מספק, בשרשרת הישגים של מאבקי העובדים במצריים בשנתיים האחרונות. ובארץ, עשרות סכסוכי עבודה, עיצומים ושביתות, כולל גם כאלה שפורצים למרות התנגדות הנהלת ההסתדרות, כמו בנמל אשדוד וברכבת בדימונה. רבים מעובדי התעשייה והכרייה בנגב נכנסו למאבקים על תנאי עבודתם בחודשים האחרונים, לאחר שנמאס להם לשמוע על הרווחים העצומים של התאגידים המעבידים אותם, ועל המענקים לבכירים, בשעה שהם בקושי מסתדרים עם המשכורות שלהם. בחלק מהמקרים נחסמו שערי מפעלים והעובדים התבצרו במקום העבודה. הוועדים הגדולים בנגב הביעו סולידריות עם המאבקים בדימונה (בניגוד להנהלת ההסתדרות) וב"מפעלי תובלה". ב"תובלה" הצליח המאבק, שכלל חסימות שערים, להכניס יותר מ־20 עובדים נוספים לתנאי "דור א'", ולאכוף בשעה טובה את חוק שכר המינימום במקום — עד למאבק היו העובדים מקבלים השלמת הכנסה. במפעל טבע־טק ברמת חובב, שביתת ההתבצרות של העובדים הצליחה לכפות על תאגיד "טבע" הבינלאומי להתיישב להתמקחות רצינית על תוספות שכר, שההנהלה לא הייתה מנדבת להם בשום מקרה אחר.

גם עובדי הקבלן בניקיון באוניברסיטת באר־שבע יצאו לשביתה מיליטנטית (בהובלת האירגון האנטי־קפיטליסטי "כוח לטיני"), מבלי לחכות לסחבת של אישורים, כדי לדרוש העסקה ישירה. הנהלת האוניברסיטה סירבה בתוקף והעדיפה לחפש עבדים חדשים — הקשר עם חברת הקבלן הופסק. ההסתדרות הכללית, שהייתה יכולה להפעיל את המשאבים שלה באופן שיביא להעסקה ישירה של העובדים, ובעצם, בטווח הארוך, גם לביעור חברות הקבלן וכ״א בישראל — לא נקטה שום מהלך פומבי בנתיים, למרות ששלחה נציגים לדבר עם העובדים. אבל, המאבק לא נגמר, והסולידריות שלה זוכים העובדים מסטודנטים, מרצים, ומקבוצות עובדים אחרות המאורגנות במסגרת אירגון "כוח לעובדים", עוד תוכל להביא לניצחון.

כשההון בשלטון, השחיתות חוגגת והמלחמה מאיימת

בזמן שהאנשים העובדים בישראל ובשטחים הפלסטיניים נאבקים על הפרנסה ונגד דיכוי, ממשלת השחיתויות שוקלת מלחמה מטורפת עם איראן או מלחמה בעזה, ומאיימת לסחוף אותנו לעוד מערבולת דמים. יו״ר מועצת המובילים והמסיעים, גבי בן הרוש, שעומד בראש מאבק הנהגים נגד המס על הסולר, סיכם את הדברים כך, לאחר איומיו של מופז על איראן: "שר התחבורה [היה צריך להעלות] בישיבת הממשלה בסדר־היום, כסעיף ראשון: אדוני, קורה משהו בעולם, וזה משפיע על המשק הישראלי. הוא יושב, מתקיף לי את איראן וההוא מתקיף את ה... נו ברצינות!" (16.6, מבט). האם זה ישתנה כשאולמרט יוחלף בפריימריז בקדימה או כשתעלה ממשלה אחרת לאחר הבחירות הבאות לכנסת? לא. ליכוד, עבודה, קדימה, ישראל ביתנו, ש״ס, מרצ... הבדלי העמדות ביניהן לא ישנו את העובדה שלאף אחת מהן אין פיתרון לבעיות הבוערות של החברה, כולל לסכסוך הישראלי־ערבי — מכיוון שהן כולן תומכות בקפיטליזם, שלטון ההון, שמשמעותו היא השתוללות למען רווחי הון ושמירה על ה"כבוד" שלהם במזרח־התיכון, על חשבון הביטחון שלנו. השחיתויות השערורייתיות של אולמרט הן רק קצה הקרחון, לא רק בגלל שרוב הפוליטיקאים נמצאים בכיס הקטן של קבוצת הון כזאת או אחרת (וגם שלי יחימוביץ' ה"חברתית" הפכה למעודדת של המיליונר אהוד ברק, שאחראי לפגיעות קשות בעובדים ובעניים בארץ ובאזור), אלא בגלל ששורש המדיניות שבה הם תומכים הוא מושחת: קיצוצים בקיצבאות ובשירותי הרווחה, במקביל להטבות מס לעשירים ולבעלי־ההון — זאת שחיתות. הפרטת שירותים ציבוריים לטובת רווח של אחת מקבוצות ההון — זאת שחיתות. ניצול עובדים לצרכי רווח של משפחה פרטית, ובמיוחד ע״י חברות קבלן וכ״א — זאת שחיתות.

מה איתכם? מרגישים פראיירים? עצבניים על המצב? זה לא מספיק שתתעצבנו. צריכים גם אתכם במאבק המתמשך להפלת שלטון ההון ולמען סוציאליזם. דברו איתנו עוד היום.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.