לעצור את מתקפת הנקם ומרחץ הדמים בעזה, להיאבק ולהציב אלטרנטיבה לממשלת האסון, המצור והעוני
ממשלת נתניהו מתנערת מכל אחריות לאסון בביה״ח בעזה, כשברקע אלפי הרוגים מההפצצות
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
תמיכה במאבק עובדי גן המדע במכון ויצמן ברחובות
במכון ויצמן (כמו שקורה בימים אלה בשביתת "אירוהנדלניג" בנתב״ג) שולחים את המשטרה נגד עובדים שמתאגדים. בואו לתמוך בעובדי גן המדע במכון ויצמן, במאבקם על זכותם להתארגן
2,267

2,267

הודעת ועד עובדי גן המדע במכון ויצמן, רחובות (7 בספטמבר):

כידוע, מצבו של עובד ממוצע במשק הישראלי רחוק מלהיות מיטבי. מסתבר שגם מכון ויצמן למדע, המחשיב עצמו כסמל של קידמה בקנה מידה עולמי, לא רואה פסול בהעסקה פוגענית של עובדיו. גן המדע שבמכון ויצמן הוא מוזיאון המעסיק כ־40 עובדים, מתוכם מדריכים, עובדי מלאכה, עובדות אדמיניסטרציה ועובדות ניקיון. כיאה למוסד "מתקדם" מכון ויצמן מצא לנכון להעסיק את העובדים בחוזים אישיים, על אף שקיים הסכם קיבוצי שחל על רוב עובדי המכון. בכך מתאפשר להנהלה להעסיק את עובדי המלאכה, העוסקים בעבודה פיזית ממושכת, בשכר נמוך משמעותית ממקומות אחרים בעלי אופי עבודה דומה. אולם לא רק שהעובדים אינם נהנים מתנאי ההסכם הקיבוצי, הם אף חשופים להפרות חוזרות של הזכויות המינימאליות המגיעות להם על פי חוק. הנהלת הגן משלמת לעובדים רק על חלק משעות העבודה. בעוד שמדריכים נאלצים לא אחת להמתין שעות ארוכות להגעת המבקרים או נאלצים לשהות זמן רב עקב התארכות לא מתוכננת של הפעילות במוזיאון, הם אינם זוכים לשכר עבור שעות אלה. במשך תקופה ארוכה העובדים אף לא היו מודעים לכך שאינם מתוגמלים עבור שעות אלו, זאת עקב דיווחי שכר הלוקים בחוסר שקיפות בוטה הנהוגים במקום. מעבר לליקויים בנושא השכר, ההנהלה איננה מעסיקה את מספר העובדים הדרוש לצורך ביצוע העבודה שהיא מטילה עליהם. כך למשל עובדי המלאכה, שעובדים עבודה מאומצת ממילא, נתונים בעומס עבודה לא סביר הפוגם בתחזוקה השוטפת של המוזיאון. כך גם במקרים רבים מדריך נאלץ להיות אחראי על מספר מבקרים הגדול בהרבה מן הקבוע בתקנות הבטיחות דבר המהווה סכנה ממשית לשלומם. למרות שהעובדים התריעו לא פעם על ליקויים אלה ואחרים ההנהלה בחרה להתייחס באופן חלקי בלבד לפניותיהם ולרוב התעלמה לחלוטין מהבעיות שהוצגו בפניה.

בעקבות התמשכות מצב בעייתי זה ואף החמרתו החליטו עובדי גן המדע להתאגד במסגרת ארגון "כוח לעובדים". למרות שרוב מכריע של העובדים הצטרפו להתארגנות, ההנהלה מתחמקת מפנייתם להידבר עמה. חשוב לציין שחרף התנאים הירודים, כל אחד מאיתנו רוכש חיבה רבה למקום עבודתו שכן אנו סבורים כי מוזיאון גן המדע נותן שירות חשוב לחברה. בין היתר, בני נוער שמערכת החינוך ויתרה עליהם, מגלים דרך הפעילות בגן כי הידע הוא נחלת הכלל ולא מעל ליכולתם כפי שחונכו לחשוב. מעבר לפגיעה בעובדים, תנאי ההעסקה עושים עוול עם המבקרים במוזיאון, ביניהם אוכלוסיות מוחלשות רבות שחווית הביקור לה הם זכאים נמנעת מהם. משנוכחנו לגלות כי אין בכוונת ההנהלה לשתף אימנו פעולה אנו נאלצים בלב כבד להכריז על סכסוך עבודה, זאת מתוך הבנה שרק כך נוכל להביא להסדרת הליקויים ולהתנהלות תקינה של המוזיאון. במטרה ללחוץ על ההנהלה להידבר עובדי גן המדע יקיימו משמרות מחאה מדי יום בין השעות 16:00–18:00 מול השער הראשי של מכון ויצמן ברחובות. בכדי לעורר מחאה משמעותית ולתמרץ עובדים מנוצלים נוספים במכון לקום ולדרוש את התנאים המגיעים להם אנו זקוקים להשתתפותם של כמה שיותר אנשים. נכיר תודה לכל מי שמוצא לנכון להגיע למקום ולעזור לנו במאבק.

נדב אהרוני
נציגות עובדי גן המדע במכון ויצמן

ב־14 בספטמבר, לאחר שבוע במאבק, הוסיף הוועד:

כפי שוודאי שמעתם הימים האחרונים לא היו פשוטים עבורנו ועבור העובדים האחרים בגן המדע שבחרו בנו לייצג אותם. הנהלת מכון ויצמן לא בחלה באמצעים בשבוע האחרון, היא ניסתה לפזר את מחאת העובדים ע״י משטרה, ואף הצליחה להוציא צו הרחקה לאחד הפעילים שתמך בנו. העובדים נתונים למסע הפחדה שכן ההנהלה כבר איימה על אחדים מהם בפגיעה ובפיטורין ואף הרשתה לעצמה לנטרל את הכרטיס האלקטרוני שבעזרתו חלק מהעובדים נכנסים למקום עבודתם ומדווחים את השעות בהן שהו במקום.

הטקטיקה שבה נוקטת הנהלת מכון ויצמן היא אמנם חריפה אך היא משנית בחומרתה לקו העקרוני שבו היא החליטה להתייחס להתארגנות העובדים. לא רק שההנהלה מעסיקה את עובדי גן המדע בתנאים פוגעניים במשך שנים, היא מערערת על עצם הניסיון של העובדים לעמוד על זכויותיהם. בפועל העובדים לא נלחמים על השכר החלקי שאינו משולם להם בזמן או על שכרם המבזה של עובדי המלאכה הנדרשים לעבודה פיזית ממושכת.

בשלב זה המחלוקת בינינו להנהלה היא על דבר בסיסי הרבה יותר — זכותם האלמנטארית של העובדים להתארגן. לא היינו תמימים לחשוב שהנהלת המכון תקדם בברכה התארגנות של עובדיה. אולם לא האמנו עד כמה העניין הוא קריטי להנהלה וכמה משאבים ומאמץ היא מסוגל להשקיע רק בכדי שהעובדים לא יתאגדו. ראשית מכון ויצמן בחר לא להסתפק במחלקה המשפטית שלו ולהעסיק את משרד עורכי הדין "רובין — שמואלוביץ'" המתמחה בשבירת התארגנויות עובדים. רק בחודשים האחרונים משרד זה היה אחראי להוצאת צווי המניעה נגד עובדי רכבת דרום ובימים אלה הם עומדים מאחורי תביעה לפטר יו״ר וועד כיוון שהתפרץ כלפי איש הנהלה במהלך דיון משא ומתן. לא זו בלבד שההנהלה עומדת בתוקף על סירובה להידבר עם נציגות העובדים, היא גם מנסה לעקוף את ההתארגנות. לאחרונה קיבלו העובדים פנויות במייל להידבר עם ההנהלה, לא ע״י נציגות העובדים הנבחרת אלא עם כל עובד באופן פרטני. בכך ההנהלה מקווה לשכנע את העובדים לוותר על ההתארגנות המיותרת לדעתה. למרות שאנו סבורים כי דרישותינו יותר מאשר סבירות, מטבע הדברים נהיה פתוחים לפשרות ולוויתורים היה ונידרש לכך במהלך משא ומתן עתידי. על דבר אחד לעולם לא נסכים לוותר, לא נוותר על זכותנו הבסיסית להתארגן.

עומדים לפנינו ימים לא פשוטים, אנו זקוקים לעזרת הציבור על מנת להתמודד עם הפעולות הננקטות נגדינו על ידי ההנהלה. אנו ממשיכים למחות כל יום חול בין 16:00 ל־18:00 מול השער הראשי של מכון ויצמן ברחוב הרצל, רחובות. מחאה זו תשפיע רק אם אזרחים רבים יגיעו לעמוד איתנו ולהראות למכון כי הציבור איננו מעלים עין מהתנהלותו. גם אם אינכם יכולים להגיע, שליחת מייל לאחד מגורמי ההנהלה עוזרת לנו רבות ללחוץ על ההנהלה להידבר.

לסיום, היינו רוצים שוב להודות מקרב לב לכל הפעילים הרבים התומכים בנו. גם בשעתנו הקשה היינו רוצים לנצל את ההזדמנות ולהביע סולידריות עם אחינו מההסתדרות. אנו מחזקים את ידיכם במאבקכם החשוב למען עובדי נמל אשדוד, נגני התזמורת האנדלוסית ועובדי רכבת דרום.

נציגות עובדי גן המדע במכון ויצמן

לרשותכם הכתובות הבאות על מנת לפנות ולומר מה דעתכם על היחס לעובדי גן המדע:


אריאל היימן (יו״ר מכון דוידסון):
[email protected]
גד קובר (סגן נשיא מכון ויצמן לעניני מנהלה וכספים):
[email protected]
דניאל זייפמן (נשיא מכון ויצמן):
[email protected]

ליצירת קשר עם נציגות העובדים, פנו ליו״ר הוועד, נדב אהרוני: 054.5936737

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.