לעצור את מתקפת הנקם ומרחץ הדמים בעזה, להיאבק ולהציב אלטרנטיבה לממשלת האסון, המצור והעוני
ממשלת נתניהו מתנערת מכל אחריות לאסון בביה״ח בעזה, כשברקע אלפי הרוגים מההפצצות
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
להעביר את נטל המס לבעלי ההון ולעשירים
ממחאת האוהלים עלתה הדרישה להפחתה דראסטית של המיסים העקיפים ולהחלפתם במיסוי ישיר פרוגרסיווי. הדרישה הזאת עולה כבר דורות רבים במאבקים של מעמד העובדים ושכבות מנוצלות ברחבי העולם. מעניין לבחון כיום את העמדה שהציג בנושא כבר בשנת 1866 ארגון האינטרנציונל הראשון, שהיה ארגון עובדים סוציאליסטי בינלאומי
1,737

1,737

ממחאת האוהלים עלתה הדרישה להפחתה דראסטית של המיסים העקיפים — אותם המיסים כגון המע״מ, הבלו והמכס, שמוטלים על מוצרים ולא על הכנסה ורכוש, כך שמיליונרים ועובדי שכר מינימום משלמים אותם באותו השיעור. הקריאה היא להחליף את המיסים האלה במיסוי ישיר פרוגרסיווי, כך שהמס יחול על כל ההכנסה ויתווספו מדרגות מס לאותם מנהלים בכירים ששכרם החודשי מגיע לעשרות ומאות אלפי שקלים. צעד נוסף בכיוון הזה יכול להיות ביטול ההפחתות שבוצעו במס החברות שצנח משיעור מירבי של 61% בשנת 1988 לשיעור מירבי של 25% כיום.

הדרישה לצמצום וביטול המיסים העקיפים הרגרסיוויים והחלפתם במיסים ישירים היא דרישה ותיקה שעולה כבר דורות רבים במאבקים של מעמד העובדים ושכבות מנוצלות ברחבי העולם. ארגון האינטרנציונל הראשון, שהיה ארגון עובדים סוציאליסטי בינלאומי, אימץ כבר בספטמבר 1866, בוועידתו הראשונה, את העמדה הבאה לגבי שיטת המיסוי. נוסח הצעת־ההחלטה נכתב בידי קארל מרקס.

מערכת עיתון המאבק


מיסוי ישיר ועקיף

(א) אף שינוי בצורת המיסוי לא יוכל להביא לשינוי מהותי ביחסים שבין העבודה וההון.

(ב) למרות זאת, בהיאלצנו לבחור בין שתי שיטות מיסוי, אנו ממליצים על הביטול המוחלט של המיסים העקיפים ועל החלופה הכללית של מיסים ישירים.

מכיוון שמיסים עקיפים מגדילים את מחירי הסחורות, הסוחרים מוסיפים למחירים אלה לא רק את סכום המיסים העקיפים, אלא גם את הריבית ורווחי ההון שמגולמים בתשלום שהם עצמם מעבירים;

מכיוון שמיסים עקיפים מסתירים מהפרט את מה שהוא משלם למדינה, בעוד שמס ישיר אינו מוסווה, אינו מתוחכם, ואינו ניתן לפרשנות שגויה על־ידי האדם הממוצע. לפיכך, מיסוי ישיר דוחף כל פרט לפקוח עין על רשויות השלטון בעוד שמיסוי עקיף מחבל בנטייה זו.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.