ממשלת ה"שינוי" הגישה תקציב חונק ועוד שורה של גזירות
תחפושת השינוי של ממשלת כיבוש קפיטליסטית
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
יום ירושלים
פרובוקציות של הימין הקיצוני בחסות הממשלה
ב־20 במאי צוין יום ירושלים, כמדי שנה מאז כיבושה של ירושלים המזרחית בשנת 1967 ■ ירושלים היא העיר הענייה והמוזנחת ביותר בישראל ■ שיעורי האבטלה והעוני בקרב התושבים הפלסטינים הידרדרו לשפל היסטורי ■ הימין הקיצוני צעד ברחובות וחגג את המשך הכיבוש ומפעל ההתנחלויות
1,512

ביום ראשון שעבר, 20 במאי, צויין "יום ירושלים", שנחגג רשמית על־ידי הממסד הישראלי וחוגים לאומניים מדי שנה מאז כיבושה של ירושלים המזרחית בשנת 1967. ירושלים היא העיר הענייה ביותר בישראל. היא חצויה, מפולגת וסובלת מהגירה שלילית. ביום ירושלים התעמולה הממסדית עובדת שעות נוספות כדי לטשטש את תמונת המצב האמיתית של העיר ה"מאוחדת". הדבר נעשה באמצעות טשטוש ההזנחה והעוני, וגם מחיקת כל זכר לזהות הפלסטינית בעיר, תוך התעלמות בוטה ממצב התושבים הפלסטינים הסובלים מנישול, היעדר דיור ופרנסה, אפליה גזענית וגם מאלימות משטרתית.

עוני ואבטלה

לפי דו״ח של האגודה לזכויות האזרח, 360 אלף התושבים הפלסטינים במזרח העיר, שמעולם לא ניתנה להם אזרחות, הגיעו לנקודת השפל הקשה ביותר מאז כיבוש העיר מבחינת נתוני עוני ואבטלה.

בין השאר, חומת ההפרדה גדעה בשנים האחרונות את פרנסתן של משפחות רבות. 78% מתושבי ירושלים הפלסטינים, ו־84% מהילדים הפלסטינים, חיים מתחת לקו העוני, בעיקר עקב אבטלה מפלצתית של 40% בקרב גברים ו־85% בקרב נשים.

בשל מדיניות מכוונת של הזנחה, אפליה וגזל, התושבים הפלסטינים סובלים לא רק מהיעדר מקומות עבודה, אלא גם מאי־מתן אישורי בנייה, היעדר תשתיות ביוב, מחסור חריף בגני ילדים ובכיתות לימוד, בלשכות רווחה ובשירותים ציבוריים אחרים.

לעומת זאת, הממשלה והעירייה ממשיכות לקדם את ההתנחלויות במזרח העיר ולתמוך בחדירת מתנחלי הימין הקיצוני ללב השכונות הפלסטיניות, כחלק ממדיניות שנועדה "לייהד" את ירושלים המזרחית, או במילים אחרות להדיר ולסלק ממנה את האוכלוסייה הפלסטינית.

אתר המאבק

מדי שנה מתקיימות ביום ירושלים צעדות פרובוקטיביות שעוברות דרך השכונות הפלסטיניות בירושלים ומאורגנות על־ידי גורמי ימין קיצוני. בשנים האחרונות, צעדות הימין הולכות ונעשות פרובוקטיביות ואלימות יותר ומרחיבות את גבולותיהן — בסיועה של ממשלת ההון הגזענית של נתניהו, שנשענת יותר ויותר על הימין הקיצוני. כך למשל, בשנה שעברה הצעדה הראשית עברה דרך שכונת שייח' ג׳ראח הפלסטינית, כשמשתתפיה קוראים קריאות גזעניות נגד התושבים הנאבקים נגד גירוש משפחות בחסות מפעל ההתנחלויות. גם השנה, אחת מהצעדות הקטנות יותר, שאורגנה על־ידי הארגון הכהניסטי־משיחי "נאמני הר הבית", עברה דרך שכונת שייח' ג׳ארח בדרכה לנסות להגיע להר הבית. כמה שעות לפני כן, הח״כים מיכאל בן ארי ואורי אריאל מ"האיחוד הלאומי" קיבלו אישור לעלות להר הבית בלוויית 20 פעילי ימין נוספים.

בשעות אחר הצהריים צעדו רבבות לאומנים, בעיקר מתנועות הנוער של הציונות הדתית, לעבר הכותל המערבי דרך שער שכם והרובע המוסלמי בעיר העתיקה. לצורך כך, המשטרה הורתה לכל הפלסטינים בעלי החנויות והדוכנים באזור לסגור את בתי העסק שלהם החל משעות אחה״צ המוקדמות — דבר המהווה פגיעה בפרנסתן של משפחות רבות. אל מול צעדת הימין היה ניסיון לארגן הפגנת־נגד של פלסטינים וישראלים, שגם פעילי ופעילות מאבק סוציאליסטי בעיר הגיעו כדי לקחת בה חלק. אולם כוחות משטרה גדולים כיתרו את המפגינים ומנעו התגבשות של הפגנה מאורגנת. בשלב מסויים החלו פעילי ימין להתגרות במפגינים הפלסטינים, ובעקבות התפתחות תגרה, עצרה המשטרה 15 אנשים, רובם פלסטינים. כמו כן, גם שלושה פעילי מפלגת מרצ, שתלו מוקדם יותר פוסטרים נגד המשך כיבוש מזרח העיר, נעצרו ונחקרו על־ידי המשטרה.

סוף להזנחה, לאפליה, לעוני, לכיבוש ולהתנחלויות! כן למאבק משותף של ישראלים ופלסטינים מהשורה למען פרנסה, דיור, חינוך, בריאות, רווחה, ביטחון אישי ושלום צודק. כן להכרה בירושלים המזרחית כבירה הפלסטינית, תוך שמירה בשני צדי העיר על חופש תנועה ושוויון זכויות לאומי ודתי ועל חופש פולחן וחופש מכפייה דתית, במסגרת שתי מדינות סוציאליסטיות, שוויוניות ודמוקרטיות.
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.