ממשלת בנט־לפיד־מרצ החליטה להפריט את המאבק במגפה
תאגידי המזון החליטו להעלות מחירים, אך נבהלו ממחאה וחרם
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
מאבק תושבים על דיור וביטחון בשייח' ג׳ראח
בחודשים האחרונים מתקיימות הפגנות משותפות ליהודים ופלסטינים בשכונת שייח' ג׳ראח שבמזרח ירושלים כחלק מהמאבק נגד מתנחלי הימין הקיצוני שמשתוללים בלב השכונה בחסות החוק
1,608

האליטה השלטת זורעת פירוד בין האנשים העובדים, במיוחד בין עובדים יהודים וערבים, במטרה להפוך את המאבקים שלנו לסקטוריאליים, נפרדים ואף מתחרים, ובכך להחליש אותם. התשובה הסוציאליסטית לפירוד הלאומני היא מאבק מאוחד וסולידארי להשגת זכויות שיוויוניות לביטחון, לדיור ולפרנסה, כמו גם במאבק לשיוויון זכויות לאומי, דתי ועדתי לקבוצות השונות בחברה.

בירושלים, האזור הרגיש ביותר בסכסוך הישראלי־פלסטיני, פועלים בקנה מידה הולך וגדל בשנים האחרונות אירגוני מתנחלים פנאטיים ומחרחרי־מלחמה שמחבלים בשלום הציבור ומגביהים את להבות הסכסוך, כאשר הם חותרים "בשם היהודים" לסילוק כל נוכחות ערבית־פלסטינית ממזרח העיר.

בחסות ברקת וביבי

"מספר תוכניות פיתוח, המשתרעות בשייח' ג׳ראח מצפון, הר הזיתים ממזרח ובסילוואן מדרום, חותרות להקיף את העיר העתיקה בהתנחלויות יהודיות ומיזמים ציבוריים, ובכך ליצור רצף התיישבותי למערב העיר. מהלכים אלה שואפים גם לנתק את הרצף הפלסטיני הטריטוריאלי עם העיר העתיקה" (דו״ח עמותת "עיר עמים", מאי 2009).

תוכניות אלה מסתמכות על מדיניות האפלייה המסורתית שמונעת היתרי בנייה מערבים בזמן שמפעל ההתנחלויות מטופח היטב, ומקבלות לגיטימציה מלאה מצד העירייה, הממשלה ובתי־המשפט.

כך לדוגמא, עיריית ירושלים בראשות ניר ברקת (שרואה בשליש מתושבי ירושלים "סוס טרויאני"), עשתה יד אחת עם המתנחלים בשייח' ג׳ראח כשהפקיעה אדמות מתושבי השכונה לטובת חניון לבאי קבר שמעון הצדיק, שנמצא בסמוך לשכונה, וזאת בשעה שאין כלל בעיית חנייה ושבאי הקבר מגיעים ברגל ובאוטובוסים.

משפחות נזרקות לרחוב

בשנתיים האחרונות, על רקע התחזקות הימין הקיצוני, חלה החרפה במהלכים הדורסניים כלפי פלסטינים. בשכונת סילוואן המוזנחת מעוניינת העירייה להרוס 20 בתים לטובת הקמה של "פארק תיירותי" יהודי; ובשייח' ג׳ראח חותרים המתנחלים לסילוק 550 התושבים הפלסטינים לטובת מתנחלים יהודים.

בשנה האחרונה כבר זרקה המשטרה לרחוב כ־50 מתושבי השכונה מבתיהם, לאחר שלא נכנעו לניסיונות אירגוני המתנחלים לסחוט מהם כספים (כביכול שכ״ד). על בתי המשפחות, שהתגוררו בבתים למעלה מ־50 שנה, השתלטו המתנחלים, בגיבוי שוטרים ומאבטחים פרטיים, והם משליטים טרור על תושבי השכונה, במטרה להתיש ולהבריח אותם.

כרגיל, ההתנחלות בשכונה קמה בתירוץ ציני של קשר לאומי־דתי היסטורי, תוך ניצול מיקומו של קבר שמעון הצדיק, ושימוש במסמכי קניין מלפני קום המדינה. המתנחלים שטוענים ל"שיבה" היסטורית, לא מכירים כמובן בזכות דומה לתושבי 28 הבתים שהם תובעים לעצמם, בתים בהם מתגוררות מאז 1956 משפחות פלסטיניות מפליטי 1948, ששוכנו במקום תחת השלטון הירדני.

לא פראיירים — נאבקים

תושבי השכונה לא הסכימו לקבל את הפינויים, הביריונות וההתנחלות כצו גורל ופתחו במאבק, שזוכה גם לסיוע ותמיכה מפעילים יהודים וערבים מחוץ לשכונה, כחלק מהמערכה נגד האפליה, הגזענות, הסכסכנות והנישול. במסגרת המאבק הוקמו אוהלי מחאה, ובנוסף מתקיימות צעדות סולידאריות ממערב העיר אל השכונה. פעילי תנועת מאבק סוציאליסטי תומכים ומשתתפים ביוזמות אלה.

ההפגנות בשייח' ג׳ראח החלו עם כמה עשרות בודדות של פעילים ותושבי השכונה, ועד היום השתתפו בהן אלפי מפגינים, יהודים וערבים. התפתחות משמעותית זו של המאבק הצליחה אף להביא לסיקור תקשורתי לא מבוטל בישראל ובמידה מסויימת גם ברמה בינלאומית.

באופן אנטי־דמוקרטי וכביטוי לפגיעה הגוברת בזכויות דמוקרטיות, עצרה המשטרה עד כה כ־100 מפגינים על שהביעו את דעתם במסגרת משמרות מחאה ומבלי שסיכנו איש.

נראה כי הניסיון של המשטרה לשבור את המאבק באמצעות אלימות והתנכלויות, מכוון גם למנוע מעורבות של פעילים יהודים, שנוכחותם מושכת סיקור בערוצי החדשות הישראליים ואף מאלצת את המשטרה לרסן את עצמה במקרים מסויימים.

ההתמדה והנחישות של התושבים והתומכים השפיעו על בית המשפט העליון, שהכיר ב"חוקיות ההפגנות" — אף שהוא ממשיך לשמש חותמת גומי למדיניות גזענית, לפרובוקציות הימין הקיצוני, כמו גם לכיבוש ולהתנחלויות באופן כללי.

גינויים דיפלומטיים לא יפתרו את הבעיה

תשומת־הלב הציבורית שהמאבק השיג גררה גינויים דיפלומטיים מנציגי ממשלות שונות למדיניות ממשלת נתניהו, אבל זהו מס־שפתיים, והוא לא סייע לעצירת ההתנכלות לתושבים. כך לדוגמא, רק בחודש מארס אושר סופית פרוייקט התנחלותי נוסף בשכונה, במתחם מלון שפרד שבבעלות בעל־ההון ופטרון המתנחלים, ארווין מוסקוביץ'. בנוסף מתבצעים ניסיונות השתלטות בשכונה גם על מתחם "כרם המופתי", מהיקרים בשטחי הנדל״ן של מזרח ירושלים, ובמתחם גלסמן.

אין תחליף למאבק מאוחד, עיקש והולך ומתרחב, של עובדים יהודים וערבים, ממגזרים שונים, במטרה ליצור כוח שיהיה מסוגל להילחם בימין הקיצוני, לסלק את המתנחלים ולהשיב במהרה את התושבים לבתיהם. לכן יש צורך בחיבור עם מאבקים נוספים, לדוגמא, סביב בעיות הדיור, האפליה, הגזענות, הכיבוש, וכול מדיניות שדורסת את האנשים העובדים והעניים.

אבל בסופו של דבר, המציאות בשכונה לא תוכל להשתפר באופן דראסטי ללא מאבק נרחב שיביא לשינוי במצב הפוליטי הכללי במזרח ירושלים ובגדה המערבית. תנועת מאבק סוציאליסטי תומכת בפיתרון של שתי בירות בירושלים במסגרת שתי מדינות סוציאליסטיות ודמוקרטיות, עם חופש תנועה ושיוויון זכויות לאומי ודתי. רק על הבסיס הזה תחדל ירושלים להיות שסועה, מחולקת, מדממת וענייה כפי שהיא כיום.
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.