השבוע הרביעי למלחמה של פוטין
ממשלת ה"שינוי" מחבקת אוליגרכים, נלחמת בפליטים
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
האוניברסיטה העברית
סטודנטים ומרצים הפגינו נגד פיטורים וסגירת קורסים
מול ההתקפות על ההשכלה הגבוהה ועל הסגל האקדמי דרוש מאבק רחב נגד הגזירות הכלכליות
1,532

כמאה סטודנטים, מתרגלים ומרצים, בהם פעילי "מאבק סוציאליסטי", הפגינו היום (שני) באוניברסיטה העברית בירושלים נגד כוונת הנהלת האוניברסיטה לסגור כ־100 מתוך 500 הקורסים בפקולטה למדעי הרוח. המהלך יביא לפיטורי מרצים ומתרגלים ויפגע ישירות גם בסטודנטים לחינוך, היסטוריה, שפות, אמנות ועוד. למרות ניסיונות אבטחת האוניברסיטה למנוע את קיום ההפגנה ולמנוע מהמפגינים להפגין מול חבר הנאמנים של האוניברסיטה, ההפגנה הייתה מפגן כוח מרשים.

הנהלת האוניברסיטה טוענת כי הסיבה לסגירת כמעט חמישית מהקורסים בפקולטה היא היעדר הרשמה מספקת. אלא שלפי נתוני אגודת הסטודנטים, השנה חלה דווקא עלייה במספר הנרשמים לפקולטה. בנוסף, ביטול קורסים מסוימים אינו מצדיק את פיטורי המרצים והפרת ההסכם הקיבוצי שנחתם עמם. חלק מחברי הסגל הזוטר איתם שוחחנו במהלך ההפגנה חושבים כי הסיבה האמיתית לסגירת החוגים היא קיצוץ בתקציב האוניברסיטה. לכן גם חשוב שארגוני הסטודנטים והמרצים ידרשו בין השאר שהממשלה תעביר תוספת תקציב משמעותית להשכלה הגבוהה, שתמומן באמצעות מיסוי מוגבר על ההון והלאמת משאבי הטבע.

הייבוש התקציבי המתמשך וההתקפות על ההשכלה הגבוהה והסטודנטים מצד הממשלה, ובכלל זה תוכנית האוצר לביטול נקודת הזיכוי במס למסיימי תואר ראשון (הטבה שמתפרסת על פני שלוש שנים ונאמדת באלפי שקלים), צריכים להיענות בצעדים תקיפים מצד ארגוני הסטודנטים והסגל האקדמי. ההפגנה שהתקיימה היום בקמפוס צריכה להיות רק יריית הפתיחה: התאחדות הסטודנטים הארצית צריכה לקרוא כבר בימים הקרובים יחד עם ארגוני המרצים להפגנה ארצית נגד ההתקפות על ההשכלה הגבוהה ונגד שאר הגזירות של ממשלת ההון על ציבור העובדים, ולקרוא לעוד קבוצות וארגונים שנפגעים מהגזירות, ובראשם ההסתדרות, להצטרף למאבק!
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.