יאיר נתניהו יודע בשביל מי אבא שלו עובד
לא לגירוש, כן לשיקום שכונות!
תפריט אפשרויות פייסבוק العربية
₪16,063
עוד ₪3,937
להשגת היעד
תרומת סולידריות לקופת המאבק 2018
מאבק סוציאליסטי לא מקבלת מימון מטייקונים, מהממשלה או מקרנות הון. תמכו בנו, שתפו והצטרפו אלינו לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית.
שחיתות · העבודה המאורגנת · כלכלה · פוליטיקה · כיבוש ושלום · המזה״ת · בינלאומי · סטודנטים · נוער · נשים · להט״ב · בריאות · סביבה · היסטוריה ותיאוריה · התנועה
X


הונג קונג
עובדות הסיעוד נאבקות נגד עבדות מודרנית
במהלך חודש ינואר התקיימו בהונג קונג הפגנות של אלפי עובדות מהגרות, בעיקר מהקהילה האינדונזית בהונג קונג, שאוכלוסייתה מונה כ־140 אלף — רובן עובדות במשקי בית ובסיעוד

הדפסה

המחאה ניצתה בעקבות מקרה של התעללות ואלימות קשה שחוותה ארוויאנה סוליסטיאנינגשי, מהגרת עבודה צעירה בת 23, מצד המעבידה שלה שחשף מציאות של עבדות מודרנית. המפגינות ותומכיהן מחו על החוקים הדרקוניים נגד מהגרי העבודה בהונג קונג, הפוגעים באופן חמור בחופש ובתנאי המחיה שלהם ולמעשה כובלים אותם למעביד. לדוגמה, קיים חוק המחייב את עובדות הסיעוד והמטפלות לגור בבית המעביד. חוק זה מקשה על אכיפת משך יום העבודה, אך מעבר לכך, בזמן שהדירות בעיר קטנות וצפופות, הוא גורם לכך שלרוב אין לעובדות חדר משלהן, וגם חושף אותן להתעללות ופגיעות מילוליות וגופניות מצד המעבידים.

בהונג קונג, הנחשבת לאחת מהערים העשירות ביותר באסיה, אין מדיניות רווחה המסייעת למשפחות בסיעוד קשישים או בגידול הילדים. זה מוביל למצב בו העסקה זולה של עובדות מהגרות עניות מאינדונזיה, בעיקר בשמירה וטיפול בילדים וקשישים, נהפכה לנפוצה מאוד.

מחאת העובדות המהגרות זכתה לסולידריות ותמיכה מצד תושבים ועובדים מקומיים, בהם גם פעילי התנועה האחות של מאבק סוציאליסטי בהונג קונג, Socialist Action, שהיתה מעורבת בהפגנות ובהתארגנות לקראתן. מאבק זה מצטרף לשורה ארוכה של מאבקי נשים שפורצים בעולם כולו נגד ההתקפה על זכויות ותנאי מחיה של נשים על רקע המשבר של השיטה הקפיטליסטית.

תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
info@socialism.org.il
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה בוועד למען אינטרנציונל עובדים (CWI), ארגון סוציאליסטי בינלאומי המאגד תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.