לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
הונג קונג
התקפות חסרות־תקדים על זכויות דמוקרטיות
אלפים הפגינו נגד החרפת הדיכוי הפוליטי בהונג קונג בידי הדיקטטורה הסינית ■ מאות, בהם חברי פרלמנט, פעילי איגודים ופעילים חברתיים חתמו על עצומת מחאה בינלאומית
1,199

1,199

בהונג קונג, שנמצאת תחת שלטון סין מאז 1997, המשטר המרכזי חותר כבר שנים לצמצם את החירויות הדמוקרטיות המוגבלות ממילא שמתקיימות במסגרת המדיניות "מדינה אחת, שתי שיטות". המדיניות אמורה לכאורה להחריג את הונג קונג מהמערכת השלטונית האוטוריטרית של הדיקטטורה הסינית. אך בחודשים האחרונים, האשליה שדמוקרטיה, מוגבלת ככל שתהיה, יכולה להתקיים בדו־קיום לאורך זמן עם המשטר הדיקטטורי בבייג׳ינג, מתמוססת במהירות.

שישה חברי "המועצה המחוקקת" בהונג קונג — גוף לא דמוקרטי שרק חצי מ־70 חבריו נבחרים בבחירות חופשיות־למחצה והשאר נבחרים ב"אזורי בחירה פונקציונליים" בידי קבוצות קטנות של תאגידים ובעלי עניין — הודחו בטענה המגוחכת ש"לא נשבעו ברצינות" במהלך השבעתם הפרלמנטרית.

הדחת ששת המחוקקים היא לא פחות ממהלך של הפיכה מצד השלטון המרכזי, שאם יצליח למנוע באמצעים לא דמוקרטיים מהמחנה הפרו־דמוקרטי לזכות חזרה בששת המחוזות האלה בבחירות החוזרות שאמורות להיערך בחודש מרץ, יהיה לו את הרוב המיוחס הפורמלי של שני־שליש הדרוש לשינוי "חוק היסוד", חוקת הונג קונג.

המחוקקים שנפסלו מגיעים מהאגף הרדיקלי של התנועה למען דמוקרטיה בהונג קונג — המשטר מנסה להשתיק את הקולות האלה כדי שרק מפלגות 'מתונות' שלא מייצגות סכנה מבחינתו יישארו כדי לייצג את המחנה הפרו־דמוקרטי.

בשבת האחרונה, 27 בינואר, נאסר על אגנס צ׳או, פעילה צעירה ממפלגת דֶמוֹסיסטוֹ, שמובילים סטודנטים, להתמודד על מושב בו כיהן חברה למפלגה, שהודח מכיוון שמפלגתו קוראת כביכול ל"עצמאות" הונג קונג. ראשית, מדובר בהאשמה שקרית. דמוסיסטו תומכים בזכות להגדרה עצמית של הונג קונג ולא בעצמאות. אך בכל מקרה, חוקת הונג קונג כיום אינה אוסרת על קריאה לעצמאות, ומעגנת את הזכות לחופש ביטוי — אלא שפיסת הנייר ששמה חוקה לא יכולה לעצור את הדיכוי של הדיקטטורה הסינית.

בשנת 2014, תנועת מחאה המונית בהונג קונג, "מחאת המטריות", זיעזעה את המשטר בסין, שפחד שהיא תשמש מקור השראה לתנועות דומות נגד הדיקטטורה במחוזות נוספים בסין, בייחוד אלה שסובלים מדיכוי לאומי־אתני דוגמת טיבט ושינג׳יאנג. בעקבות המחאה, המשטר פנה להחרפת הדיכוי הפוליטי בהונג קונג, ובשנה האחרונה נאסרו 16 פעילי דמוקרטיה צעירים, ביניהם גם מנהיגים בולטים של מחאת המטריות ו־20 פעילים נוספים עומדים למשפט בגין התקהלות בלתי חוקית.

נתניהו: היחסים עם סין "זיווג משמיים"

סולידריות בינלאומית

בעוד שממשלות קפיטליסטיות ברחבי העולם "עומדות בסולידריות" עם המשטר הסיני, מאות פעילי שמאל, איגודי עובדים וחברי ועדי עובדים מרחבי העולם, כמו גם חברי פרלמנט שמאליים מאירלנד ומגרמניה, חתמו בתקופה האחרונה על עצומת מחאה בקריאה להפסקת צעדי הרדיפה והדיכוי בהונג קונג.

העצומה מקודמת במסגרת קמפיין סולידריות בינלאומי תחת הכותרת "לעצור את הדיכוי בהונג קונג".

צעדי סולידריות בינלאומית כאלה עוזרים לחזק את המאבק נגד הדיכוי ולמען דמוקרטיה בהונג קונג.

תנועת מאבק סוציאליסטי קוראת לפעילים חברתיים, לארגוניים שמאליים ולארגוני עובדים וסטודנטים בארץ לצרף את שמם לעצומה (בלינק הבא), בסולידריות עם המאבק למען זכויות דמוקרטיות בהונג קונג, בסין ובשאר העולם.

בנובמבר, ה"פרלמנט" המזויף בבייג׳ינג כפה על הונג קונג את "חוק ההמנון הלאומי", שמאפשר מאסר של עד שלוש שנים על "חוסר כבוד" להמנון המדינה. המשטר המרכזי בבייג׳ינג והמשטר בהונג קונג מנסים גם להקים לתחייה את הצעת "סעיף 23" לחוקה, שטורפדה במחאה המונית ב־2003, ואם תעבור היא תהפוך הלכה למעשה כל התנגדות לדיקטטורה הסינית לעבירה פלילית ותקל על הוצאתם מחוץ לחוק של ארגונים רבים, ביניהם גם 'פעולה סוציאליסטית', תנועת האחות של מאבק סוציאליסטי בהונג קונג.

היקף ההתקפות על הזכויות הדמוקרטיות הפעם הוא חסר תקדים. אולם המשטר הדיקטטורי בבייג׳ינג ועושי דברו בשלטון המקומי בהונג קונג לא יצליחו לכפות את סדר היום האנטי־דמוקרטי שלהם מבלי שייתקלו במאבק משמעותי מצד הצעירים והעובדים שם. ב־1 בינואר צעדו עשרת אלפים מפגינים בהונג קונג.

נתניהו, שבאופן צבוע הוציא הודעת תמיכה במחאה באיראן, נפגש במרץ 2017 עם ראש ממשלת סין לי קצ׳יאנג והצהיר שהוא מאמין שהיחסים בין ישראל לסין הם "זיווג משמיים". אכן, היחסים בין הדיקטטורה בסין — "סדנת היזע של העולם", שקוראת לעצמה "קומוניסטית" אך בפועל משרתת את האינטרסים של בעלי ההון הסינים ואליטת מפלגת השלטון — לבין ממשלת ההון וההתנחלויות של נתניהו הם זיווג משמיים.

מדי פעם ממשלות קפיטליסטיות במערב מפריחות סיסמאות על דאגה ל"דמוקרטיה" ול"זכויות אדם" בסין, אבל בשורה התחתונה עשיית עסקים עם המשטר הסיני, שמאפשר לתאגידים מערביים לצבור הון עתק מניצול מחפיר של כוח העבודה הזול בסין, חשובה להם יותר.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.