לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
"שכר נמוך זו מדיניות"
הפגנה חשובה במחאה על הסכם השכר במגזר הציבורי
ב־1 בינואר תתקיים הפגנה משותפת של עובדות סוציאליות, פסיכולוגים, רנטגנאים וסטודנטים בדרישה "להתפרנס בכבוד ולהציל את השירות הציבורי"
2,074

2,074

מחר (שישי) יפגינו עשרות רבות של עובדות סוציאליות, פסיכולוגים ופסיכולוגיות, רנטגנאים, סטודנטים לעבודה סוציאלית וכן עובדות ועובדים ממגזרים נוספים, תחת הכותרת "גשם זה משמיים, שכר נמוך זו מדיניות".

ההפגנה התארגנה במחאה על הסכם השכר החדש במגזר הציבורי — ההישגים הדלים בו לא מפצים על שחיקת השכר, ולא נותנים מענה לעלייה העתידית ביוקר המחיה (עוד על ההסכם כאן). בהזמנה לאירוע נכתב: "אנחנו לא מוכנות ומוכנים להשלים עם ההסכם שנחתם מעל ראשינו ולא מייצג נאמנה את דרישות ורצונות העובדים והעובדות בשטח".

ההפגנה התארגנה הודות לשיתוף־פעולה תקדימי בין ארבע קבוצות: תנועת העובדות הסוציאליות 'עתידנו', ארגון הסטודנטים לעבודה סוציאלית 'עו״סים שינוי', עובדים ממכוני הרנטגן והתארגנות של פסיכולוגים בשירות הציבורי. עובדות סוציאליות הפעילות ב'מאבק סוציאליסטי' וב'עתידנו' לוקחות חלק מרכזי בארגון ההפגנה.

מארגנות ההפגנה מדגישות: "לא ניתן למשרד האוצר לעשות 'הפרד ומשול' בין עובדים. כוחנו הוא באחדותנו! נפגין יחד על מנת להשיג תוספות שכר משמעותיות לכלל הוועדים והאיגודים". הן קוראות ליתר העובדים ולציבור הרחב "להצטרף לדרישה המשותפת: לא לפירורים — כן לפרנסה בכבוד, ולחיי רווחה ובריאות הולמים!".

עוד טרם ההפגנה המדוברת, יום לאחר ההכרזה על ההסכם, אירגנו איגוד המיקרוביולוגים, הביוכימאים ועובדי המעבדות (הבמ״י) ו'עתידנו' משמרות מחאה מול בית ההסתדרות בתל־אביב בעקבות ההישגים הבלתי מספקים בהסכם. עובדי המעבדות אף פתחו בשביתה, שבעקבותיה השעה יו״ר ההסתדרות אבי ניסנקורן את יו״ר איגוד הבמ״י ואיים להדיח אותה מתפקידה.

ביום ראשון השבוע (27.12), התארגנות הפסיכולוגים בשירות הציבורי קיימה אסיפת חירום מול בית ההסתדרות בדרישה מהסתדרות המח״ר (הסתדרות האקדמאים במדעי החברה והרוח, שהיא חלק מההסתדרות הכללית) לשתף נציגים מהשטח במשא־ומתן שמתקיים בין הסתדרות המח״ר לאוצר על תנאי עבודתם ושכרם.

בסוף השבוע שעבר, איגוד הרנטגנאים קיים פגישת עדכון עם יו״ר האיגוד מנחם אשכנזי, בה עובדים העלו חוסר שביעות רצון מההסכם. היום (חמישי) צפוי איגוד העובדים הסוציאליים לקיים פגישת עדכון דומה של צירי ועידת האיגוד עם יו״ר האיגוד צפרא דוויק.

שיתוף־הפעולה בין חלק מהכוחות שהתארגנו למחאה נגד ההסכם הוא שלב חדש והכרחי במאבק, בייחוד לאור העובדה שהנהגת ההסתדרות אינה מעוניינת לאפשר דיון אמיתי על ההסכם.

מה שיכול לעזור כעת הוא קידום של אסיפות מיוחדות במקומות העבודה במגזר הציבורי — לא רק לצורך עדכון העובדים בפרטי ההסכם אלא גם כדי לקיים דיון של ממש, לגבש עמדה לגבי ההסכם, ואף להחליט לגבי מהלכים ארגוניים. לאיגודים ולקבוצות העובדים השונות צריכה עקרונית להיות הזכות להחליט לדחות את ההסכם ולהיאבק למען הישגים משמעותיים יותר ולמען דרישות פרטניות שיבחרו לאמץ.

חוסר שביעות הרצון מההסכם מדגיש כי במקום לקבל את תכתיבי האוצר, ההסתדרות צריכה להוביל מאבק לתוספת שכר משמעותית בהרבה. לפני שנה, בדצמבר 2014, ההסתדרות יזמה מאבק להעלאת שכר המינימום באלף שקל, כמענה (חלקי) ליוקר המחיה הדוהר ולהתרחבות העוני בקרב משפחות עובדות. למה לא לדרוש תוספת מיידית של אלף שקל לחודש לשכר של כלל העובדים בשירות הציבורי? את התוספות יש לכלול בשכר הבסיס, ובמקרים (הרבים מדי!) בהם העובדים נאלצים לקבל השלמת הכנסה כי שכר הבסיס שלהם נמוך משכר מינימום — יש לדרוש העלאה מיידית נוספת של שכר הבסיס שתייתר זאת. התוספות לא צריכות להיות ממומנות מכיסן של קבוצות עובדים אחרות אלא באמצעות עודפי גביית המס, ביטול הטבות המס לטייקונים והלאמת משאבי הטבע. הכסף הפוטנציאלי קיים.

הצעד הבא: אסיפת חירום משותפת

בשביל לקדם את המאבק הרחב נגד משכורות העוני בשירות הציבורי אחרי ההפגנה הקרובה, העובדות הסוציאליות, עובדי המעבדות, הרנטגן, הפסיכולוגים וקבוצות עובדים נוספות יכולים ליזום אסיפת חירום משותפת. באסיפה כזו אפשר יהיה לגבש דרישות משותפות לצד הסכמה על שיתוף־פעולה לקידום הדרישות הפרטניות של כל קבוצה וקבוצה, וכן לתאם דרכי מאבק וצעדי מחאה. כך ניתן יהיה להגיע לשכבות נוספות של עובדות ועובדים במגזר הציבורי, להרחיב את המאבק ולהגביר את הלחץ הן עם דרישות לייצוג הולם ודמוקרטי מול הנהגת ההסתדרות והן עם דרישות לשיפור תנאים מול האוצר וממשלת ההון.

שיתוף־הפעולה התקדימי שנוצר בימים אלה מלמטה בין קבוצות עובדים שונות במגזר הציבורי יוכל אולי לסלול את הדרך להקמת מטה מאבק להצלת השירותים הציבוריים, שיארגן מאבק רחב להוספת תקנים, לעצירת תהליכי ההפרטה והייבוש התקציבי, ולחיסול ההעסקה הקבלנית במשק.

די למשכורות עוני, די להרס השירותים הציבוריים!

  • לארגן כינוס חירום משותף של העובדות הסוציאליות, עובדי המעבדות, הרנטגן, הפסיכולוגים וקבוצות עובדים נוספות לתיאום צעדי מחאה, מאבק והסברה משותפים.
  • להביא את הסכם השכר החדש להכרעה דמוקרטית: הבאת ההסכם לדיון ואישור בכלל האיגודים הרלוונטיים בפורום הרחב ביותר האפשרי, וקיום אסיפות הסברה והצבעה במקומות העבודה במגזר הציבורי. לא לחתימת הסכמים מעל ראשי העובדים!
  • להאבק לתוספת שכר מיידית של אלף שקל לחודש, לכלל העובדים במגזר הציבורי, כצעד לקראת העלאות נוספות. די להשלמה המבזה לשכר המינימום — לכלול את כל התוספות וכן את ההשלמה לשכר מינימום בשכר הבסיס.
  • לפעול להקמת מטה מאבק להצלת השירותים הציבוריים שיארגן מאבק רחב לעצירת תהליכי ההפרטה והייבוש התקציבי ולחיסול ההעסקה הקבלנית.
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.