לעצור את מתקפת הנקם ומרחץ הדמים בעזה, להיאבק ולהציב אלטרנטיבה לממשלת האסון, המצור והעוני
ממשלת נתניהו מתנערת מכל אחריות לאסון בביה״ח בעזה, כשברקע אלפי הרוגים מההפצצות
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
מחאת יוצאי אתיופיה
עוד מקרה חמור של אלימות משטרתית
שוטר שלף אקדח דרוך במהלך מעצר שבוצע נגד צעיר ממוצא אתיופי ■ עשרות ליוו את הצעיר במהלך הדיון להארכת מעצר
3,298

3,298

ב־5 במרץ, יום שבת לפנות בוקר, נעצר אליהו דרסה, נער בן 19 ממוצא אתיופי, בעקבות תלונה על רעש. במהלך המעצר שלף ודרך אחד השוטרים את אקדחו. מקרה זה מזכיר שוב שהקורבן הבא בנפש ברשימת קורבנות האלימות המשטרתית והגזענות הוא רק עניין של זמן.

אליהו ישב עם חבריו בגן ציבורי בבאר־יעקב כשהגיעה למקום ניידת המשטרה. המפגש של צעירים ממוצא אתיופי עם המשטרה מסתיים לעתים קרובות באלימות משטרתית ולמעשה ישנה התרת דם של תושבים ממוצא אתיופי. לדברי החברים של אליהו שנכחו וצילמו את המקרה, השוטרים חיפשו בחור אחר שלא היה שם, ונטפלו לאליהו ללא כל סיבה. "אם לא היינו מצלמים זה היה יכול להיגמר ברצח", אמרו.

לטענת השוטרים, הצעירים יידו אבנים על הניידת וגרמו לה נזק. אלא שהטענה הזאת אפילו לא רלוונטית. כפי שניתן לראות בתיעוד הווידיאו, העצור הוחזק על־ידי שוטרים כשנדרך לעברו ולעבר נוכחים אחרים נשק. זו לא הפעם הראשונה ששוטרים משתמשים בטענה לגבי יידוי אבנים להצדקת ברוטליות משטרתית. ההקלה בנוהלי הפתיחה באש לעבר מיידי אבנים גבתה בעיקר קורבנות בקרב מפגינים פלסטינים בשטחים, אך היא מיועדת לשימוש גם כלפי קבוצות אחרות בחברה, כמו אמצעי דיכוי ואלימות אחרים ש"מיובאים" בעת הצורך מהשטחים הכבושים.

במוצ״ש הובא אליהו לדיון בבית משפט השלום בראשון לציון בגין תקיפת שוטר. לבית המשפט הגיעו עשרות מכרים וחברים של העצור וכן פעילים במאבק יוצאי אתיופיה נגד האלימות המשטרתית והגזענות, ביניהם גם פעילי מאבק סוציאליסטי. תשובתה של המשטרה למפגן הסולידריות עם העצור היתה עיכובן לחקירה של אחותו של אליהו ושל אדווה זימרו, ממובילות המאבק באלימות המשטרתית ובגזענות, בתירוץ של העלבת שוטר.

"אני לא מופתע מהתנהלות המשטרה במקרה הזה", אמר אחד מחבריו של אליהו, "זו מציאות יומיומית. המזל שהפעם זה צולם". התיעוד של המקרה גם מראה שיש צורך להתמודד באופן נרחב יותר עם הבעיה של האלימות המשטרתית. כפי שהעלו חלק מהנוכחים בבית המשפט, ניתן למשל להקים התארגנויות שכונתיות להגנה עצמית מפני אלימות המשטרה. מעבר לכך, יש צורך לדרוש פיקוח הדוק על המשטרה — פיקוח שיהיה חיצוני למשטרה, ציבורי ודמוקרטי.

לקראת חצות שוחרר אליהו למעצר בית והמשפחה הודיעה כי תגיש תלונה במח״ש. חלק מהפעילות והפעילים החליטו למחות מול ביתו של מפכ״ל המשטרה בדרישה לקבל דין־וחשבון לגבי התנהלות המשטרה במקרה הזה ובמקרי אלימות רבים נוספים. לאורך הלילה עמדו שם הפעילים כשהם מחזיקים שלטים עליהם נרשמו שמות קורבנות האלימות המשטרתית מקרב יוצאי אתיופיה.

משמרת המחאה הקטנה הקפיצה כוחות משטרה רבים למקום. עינבר בוגלה, ממובילות המאבק, עדכנה בדף הפייסבוק שלה: "הסיכון של השלטים הצריך להקפיץ תחנה שלמה, קצין, ארבע ניידות, שאחת חונה על המדרכה והשנייה באדום לבן [...] ואפשר בלי יס״מ?!? כן גם הם הגיעו, וכן יש את הדובדבן שבקצפת — שב״כ ומאבטחיו".

גנהטו מנגיסטו, פעיל במאבק, אמר: "אנחנו נהיה יומיום איפה שצריך ומתי שצריך כדי שזה לא יקרה שוב. אל תגידו 'לי זה לא יקרה'".

תנועת מאבק סוציאליסטי דורשת:

  • לא לטיוחים של מח״ש! להעמיד לדין שוטרים שפעלו ממניע גזעני ולהכפיף את כוחות השיטור לפיקוח של ועדות שיטור עירוניות נבחרות.
  • להקים ועדת חקירה ציבורית עצמאית, שתורכב מנציגי ציבור נבחרים ושתחקור את מקרי הגזענות והאלימות המשטרתית, ותבחן מחדש כתבי אישום ותיקים שנפתחו כנגד יוצאי אתיופיה.
  • די לאפליה במערכת החינוך וסוף למדיניות הגזענית והקפיטליסטית שיצרה עוני ומצוקה בקרב יוצאי אתיופיה והביאה לכליאה מסיבית של בני נוער ממוצא אתיופי.
  • סוף לגזענות ולברוטליות משטרתית באשר הן — כלפי יוצאי אתיופיה, הציבור הערבי־פלסטיני, מהגרים ובכלל.
  • השקעה מסיבית בדיור ציבורי, בחינוך, בהכשרה מקצועית וביצירת מישרות, בחיסול ההעסקה הקבלנית ובהעלאות שכר, שתמומן ממיסוי מוגבר על העשירים ועל התאגידים הגדולים.
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.