לעצור את מתקפת הנקם ומרחץ הדמים בעזה, להיאבק ולהציב אלטרנטיבה לממשלת האסון, המצור והעוני
ממשלת נתניהו מתנערת מכל אחריות לאסון בביה״ח בעזה, כשברקע אלפי הרוגים מההפצצות
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
המשטרה דחתה את ההמלצות
"הדו״ח למיגור הגזענות בקרב יוצאי אתיופיה"
המשטרה לא מוכנה ליישם אפילו המלצות בסיסיות ■ יש להגביר את הלחץ ולהרחיב את המאבק
2,589

2,589

המאבק העוצמתי של צעירים יוצאי אתיופיה נגד אלימות משטרתית, גזענות ואפליה, הביא את הממשלה להקים בפברואר 2016 צוות בין משרדי "למיגור הגזענות נגד יוצאי אתיופיה". הצוות שהורכב מנציגי משרדי ממשלה, אקדמאיים ופעילים חברתיים הגיש בסוף יולי דו״ח המתאר מציאות של גזענות, אפליה ודיכוי.

מחברי הדוח גיבשו 53 המלצות לרשויות המדינה, 15 מתוכן מופנות למשטרה. בין ההמלצות למשטרה: החמרת האכיפה כנגד התנהגות גזענית של שוטרים, צמצום השימוש באקדח טייזר, פיילוט נשיאת מצלמות גוף על שוטרים בערים שיש בהן שיעור גבוה של יוצאי אתיופיה ועוד. המשטרה והמשרד לביטחון פנים דחו על הסף את כל ההמלצות שגובשו במשך חצי שנה, תוך פחות מיום מרגע הגשתן.

המשטרה הצדיקה את דחיית ההמלצות בטענה כי היא כבר מיישמת אותן. בפועל המציאות היא אחרת לגמרי. כיצד למשל, מיישמת המשטרה את ההמלצה לצמצום השימוש באקדח טייזר? באמצעות רכישת אלף אקדחי טייזר חדשים!

העמדה לדין של שוטרים שפעלו ממניע גזעני? בנצ׳יאמלק סלמסה, אחותו של יוסף סלמסה ז״ל, הזכירה בדיון בכנסת על המלצות הצוות, כי: "כבר שנתיים משפחת סלמסה מחכה לתשובה. הדם של יוסף ויוצאי אתיופיה אינו הפקר, הדם שלנו לא יהיה טוב רק במלחמות. שנתיים שוטר משתמש בטייזר ולא הולך לבית סוהר. מסדרים את זה בינם לבין עצמם".

על רקע הביקורת נגד המשטרה, היא אמנם נדחפה לצאת במבצע ראווה לסגירת מועדונים שעושים סלקציה גזעית והמפכ״ל אלשיך נדחף להודות כי "אכן יש סיכוי שיש שיטור־יתר כלפי הנוער והקהילה האתיופית". אך זה נעשה במטרה לצמצם את הלחץ המופעל על משטרה ולהדוף את הביקורת.

תגובת המשטרה מבהירה כי גם ההמלצות הבסיסיות בדו״ח לא ייושמו ללא מאבק. הן לא מחייבות אף משרד ממשלתי, וגם אם יאומצו רשמית, יש סיכוי גבוה כי לא ייושמו וייאכפו בשטח. אנחנו למודי ניסיון מעשרות ועדות, צוותים ודוחות שהעלו אבק על מדפי הארכיון ולא שינו דבר במציאות.

יישום מלא של ההמלצות בדו״ח יכול להתחיל לשנות את המציאות הגזענית שאיתה מתמודדים יוצאי אתיופיה, אך יש בהן לא מעט מגבלות. ההמלצות כשלעצמן לא מכפיפות את המשטרה לפיקוח דמוקרטי של ממש. מעבר לכך, הדו״ח אינו מתמודד באופן שורשי עם הבעיות החברתיות הבוערות שמשפיעות על כלל הציבור ובמיוחד על יוצאי אתיופיה — שכר נמוך שלא מחלץ מעוני, דיור יקר, אפליה במערכת החינוך וכו׳. הבעיות האלה רק מוחרפות כתוצאה מהמדיניות הניאו־ליברלית של הממשלה ומהכלכלה הקפיטליסטית.

כדי להשיג שינוי אמיתי ולוודא שהפעם לא מורחים אותנו, יש צורך בהמשך המאבק והרחבתו, דרך הקמת התארגנויות מאבק בשכונות וברמה הארצית סביב הדרישה להעמיד לדין שוטרים שפעלו ממניעים גזעניים ולשים סוף לברוטליות משטרתית, לגזענות ולעוני באשר הם.


תנועת מאבק סוציאליסטי דורשת:

  • לא לטיוחים של מח״ש! להעמיד לדין שוטרים שהתעמרו באזרחים, שמילאו דוחות שקריים או שפעלו ממניעים גזעניים.
  • להקים ועדת חקירה ציבורית עצמאית, בהובלת נציגי שכונות וארגוני עובדים, שתחקור מקרים של אפליה גזענית וברוטליות מצד המשטרה, ותבחן מחדש כתבי אישום ותיקים שנפתחו.
  • להכפיף את כוחות השיטור לפיקוח דמוקרטי של הקהילות המקומיות באמצעות ועדות עירוניות נבחרות, בהשתתפות נציגי שכונות, ועדי עובדים, מועצות מקומיות וארגוני קהילה.
  • הצמדת מצלמות גוף לשוטרים חמושים, שלא יהיו בשליטת השוטרים ושישדרו לגורמים המפקחים על המשטרה.
  • סוף לגזענות ולברוטליות משטרתית באשר הן — כלפי יוצאי אתיופיה, הציבור הערבי־פלסטיני, מהגרים ובכלל.
  • די לאפליה במערכת החינוך וסוף למדיניות הגזענית והקפיטליסטית שיצרה עוני ומצוקה בקרב יוצאי אתיופיה והביאה לכליאה מסיבית של בני נוער ממוצא אתיופי.
  • להיאבק להשקעה מסיבית בדיור ציבורי, בשירותים החברתיים, בהכשרה מקצועית וביצירת מישרות, לחיסול ההעסקה הקבלנית ולהעלאות שכר. מימון בעזרת מיסוי מוגבר על התאגידים הגדולים.
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.