לא לחזור לעסקים כרגיל, לבטל את החקיקה, ממשלת נתניהו–בן גביר הביתה!
לשתק את המדינה עם שביתה כללית
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
ספרד
השמאל הכריז על ריצה משותפת ועשוי לנצח בבחירות
הרשימה החדשה זוכה ל־25% תמיכה בסקרים ■ קמפיין סוציאליסטי יכול להגדיל את הסיכויים שלה לגבור על מפלגת השלטון
1,462

1,462

לקראת הבחירות ב־26 ביוני בספרד, שתי מפלגות השמאל מתנגדות הצנע, Podemos (אנחנו יכולים) ו־Izquierda Unida (השמאל המאוחד, בקיצור IU) החליטו על ריצה ברשימה משותפת — Unidos Podemos (ביחד אנחנו יכולים).

לפי הסקרים הרשימה החדשה מקבלת כ־25% תמיכה. היא מגיעה למקום השני אחרי מפלגת השלטון הימנית, PP, שזוכה לכ־30%, ועוקפת את PSOE, המפלגה הסוציאל־דמוקרטית לשעבר ותומכת הצנע בהווה.

הבחירות נערכות רק חצי שנה אחרי הבחירות בדצמבר, מכיוון שאף מפלגה לא הצליחה להרכיב ממשלה. תנועת האחות של מאבק סוציאליסטי בספרד, Socialismo Revolucionario, קראה לשיתוף פעולה בין שתי מפלגות השמאל עוד לפני הבחירות בדצמבר, כחלק מבניית חזית מאוחדת של ארגוני עובדים ותנועות חברתיות נגד הצנע והקפיטליזם.

אך שיתוף פעולה מהסוג הזה לא הבשיל, עד לשבועות האחרונים, בגלל שיקולים צרים — הן של הנהגת פודמוס והן של חלק ממנהיגי ה־IU. אחרי הבחירות, התמיכה בפודמוס החלה לרדת, על רקע הנכונות של חלקים במפלגה להיכנס לממשלה קפיטליסטית עם מפלגות תומכות צנע. במקביל, התמיכה ב־IU התגברה הודות לגישה שמאלית יותר של מנהיגה החדש אלברטו גרזון. השינוי ביחסי הכוחות בין שתי המפלגות יצר את התנאים לריצה משותפת.

עם זאת, הנהגת פודמוס ממשיכה לזוז ימינה ואף לסגת מהדרישה לביטול החוב של ספרד למוסדות ה"טרויקה". טרם ההחלטה על ריצה משותפת, גרזון איתגר את הנהגת פודמוס משמאל באמצעות דרישות סוציאליסטיות בסיסיות כמו הלאמה של התאגידים הגדולים.

גרזון והמפלגה שבראשה הוא עומד מנסים להסיק מסקנות גם מהניסיון הכושל של סיריזה ביוון. המסקנה החשובה ביותר עבור סוציאליסטים היא שאי־אפשר לסיים עם מדיניות הצנע ולפתור את המשברים הכלכליים והחברתיים בספרד מבלי לסיים עם הקפיטליזם.

אם הרשימה החדשה תקדם את הרעיון של הקמת ממשלת שמאל, שתייצג את האינטרסים של מעמד העובדים ותיישם מדיניות סוציאליסטית, היא תוכל להגדיל את הסיכויים שלה לזכות בקולותיהם של חלק מתומכי PSOE ואף לגבור על מפלגת השלטון, ה־PP.

*   מתוך עיתון "המאבק", גיליון יוני־יולי 2016
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.