לעצור את מתקפת הנקם ומרחץ הדמים בעזה, להיאבק ולהציב אלטרנטיבה לממשלת האסון, המצור והעוני
ממשלת נתניהו מתנערת מכל אחריות לאסון בביה״ח בעזה, כשברקע אלפי הרוגים מההפצצות
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
הבחירות בארה״ב
איך לעצור את טראמפ?
הילרי קלינטון הכריזה על ניצחונה בפריימריז והקולות הקוראים לסנדרס לפרוש גוברים ■ אך התנועה האדירה שהתארגנה סביב הקמפיין של סנדרס צריכה להמשיך קדימה ולא להפקיר את המאבק בפופוליזם הימני של טראמפ לפוליטיקה הממסדית של קלינטון
2,116

2,116

הילרי קלינטון הכריזה אתמול על ניצחון בפריימריז הדמוקרטיים. היא הצליחה לגבור על סנדרס בקליפורניה ולהשיג את מספר הצירים הדרוש בשביל לזכות במועמדות של המפלגה הדמוקרטית לנשיאות. לאור זאת, גוברים הקולות שקוראים לסנדרס לפרוש מהמרוץ עוד לפני הוועידה של המפלגה הדמוקרטית ולהתייצב מאחורי קלינטון. קולות אלו מנמקים שזאת תהיה הדרך האפקטיבית ביותר לעצור את טראמפ. לטענתם, כל מי שרוצה לחסום את דרכו של הטייקון הגזען לבית הלבן צריך להתאחד ולתמוך בקלינטון כבחירה ב"רע במיעוטו".

הקמפיין של ברני סנדרס, שלא מומן ע״י בעלי ההון, הוציא מיליונים לעצרות, אספות וצעדות מחאה סביב דרישות כמו חינוך חינם לכולם, העלאת שכר המינימום ל15$ לשעה, ביטוח בריאות לכולם ועוד. אבל התמיכה האדירה לה הוא זכה במסגרת הריצה שלו בפריימריז המאד לא־דמוקרטיים של המפלגה הדמוקרטית, משקפת רק חלק מהפוטנציאל הטמון בתנועה שהתארגנה סביבו. בעוד שסנדרס הפסיד לקלינטון בפריימריז, בהם השתתפו פחות מ־15% מבעלי זכות ההצבעה (בבחירות הכלליות), סקרים כלל ארציים רבים הראו שסנדרס פופולרי יותר מקלינטון ברמה הארצית.

לסנדרס נצפה ייתרון משמעותי בסקרים גם מול טראמפ, וזה לא במקרה. הפופוליזם האנטי ממסדי של טראמפ משחק על המצוקות החברתיות של עובדים ועניים לבנים בארה״ב ומאשים אוכלוסיות מנוצלות ועניות אחרות באותן מצוקות. סוג הפוליטיקה של סנדרס, בניגוד לקלינטון, נותן תשובות אמיתיות לבעיות של אנשים עובדים ועניים בארה״ב ולכן גם יכול לחתור תחת בסיס התמיכה של טראמפ. השאלה המרכזית שצריך לשאול היא לא רק איך להביס את טראמפ בבחירות האלה, אלא גם איך אפשר למנוע את התחזקות הימין הקיצוני לאחר הבחירות בנובמבר.

גם אם קלינטון תנצח זה לא אומר שהסכנה של התחזקות כוחות ימין קיצוני בארה״ב יורדת מהפרק, להיפך. המדיניות הניאו־ליברלית של המפלגה הדמוקרטית וקלינטון בתוכה דרדרה את תנאי החיים של עובדות ועובדים, הובילה להתפוררות חברתית ויצרה מירוץ לתחתית בין מהגרי עבודה ועובדים מקומיים. בכך, אותה מדיניות קפיטליסטית גם יצרה את התנאים לצמיחת התופעה המפחידה של טראמפ.

בארה״ב חסרה מפלגה שתקדם את המאבקים החברתיים ותעזור להוביל אותם, מפלגה של ה־99% עם בסיס פעיל בשטח. סנדרס צריך לצאת מהמפלגה הדמוקרטית ולרוץ עצמאית לבחירות לנשיאות, לדוגמא במסגרת המפלגה הירוקה, מהלך שיוכל לחזק את התנועה שנוצרה מסביבו וליצור בסיס למפלגה חדשה של ציבור העובדים. נכון לעכשיו סנדרס עצמו מבהיר כי אין לו כוונה לעשות זאת. סנדרס לא חייב לנצח בבחירות לנשיאות כדי להצליח להזיז את כל הפוליטיקה האמריקאית שמאלה. הובלת האנרגיות של אלפי הפעילות והפעילים בקמפיין של סנדרס אל עבר תמיכה במועמדת של הממסד הקפיטליסטי תהיה טעות קשה ופספוס של מומנטום משמעותי לחיזוק התנועה שנוצרה סביבו וליצירת בסיס למפלגה חדשה. אם האיום שטראמפ ינצח אכן יהיה ממשי, סנדרס יכול לבחור להתמודד במרבית המדינות, אך לא במדינות בהן קיים מירוץ צמוד.

על פי סקר שפורסם שבוע שעבר, כ־90% מהציבור האמריקאי איבד אמון במערכת הפוליטית במדינה ו40% אף הסכימו כי שיטת שתי המפלגות מקולקלת מן היסוד. התמיכה ההולכת וגוברת ברעיונות שמאליים ואף סוציאליסטים, לצד העובדה שרוב בעלי זכות ההצבעה לא מזהים את עצמם לא כרפובליקאים ולא כדמוקרטים, מעידה על הפוטנציאל להקמה של מפלגת עובדים חדשה. מפלגה שכמו הקמפיין של סנדרס לא תמומן ע״י בעלי הון ותוביל מאבק רציני בשטח להחלפת השיטה שהורסת חיים של מיליונים.

צפו בסוציאליסטית קשאמה סוואנט (מארגון Socialist Alternative, תנועת האחות של מאבק סוציאליסטי בארה״ב), חברת מועצת העיר סיאטל, קוראת לסנדרס לרוץ כעצמאי:

*   * התפרסם במקור באתר "הטלוויזיה החברתית"
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.