לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
"לא נסתפק בפירורים"
עובדי לאומי קארד פתחו בעיצומים
עובד לאומי קארד מדווח ■ דורשים להעביר מיידית לעובדים נתח ממענק עצום שהועבר לידי התאגיד בעקבות מכירת 'ויזה אירופה' בשנה שעברה
2,533

2,533

עובדי תאגיד כרטיסי האשראי 'לאומי קארד' פתחו הבוקר (חמישי) בעיצומים, במסגרתם קיימו אסיפות עובדים והשביתו חלקית את מחלקות השירות ומחלקת מערכות מידע. המהלך מגיע כחודש לאחר שהכריזו סכסוך עבודה בדרישה לשלם לעובדים מענק מיוחד בעקבות מכירת תאגיד 'ויזה אירופה'. העובדים התאגדו בהסתדרות לפני כשלוש שנים, נאבקו וחתמו על הסכם קיבוצי ראשון באפריל 2015.

ויזה אירופה נרכשה בידי ויזה העולמית בשנה שעברה, ובמסגרת העסקה קיבלו התאגידים השותפים בויזה אירופה בונוסים שמנים במיוחד מוויזה העולמית. חברת 'ויזה כאל' חילקה 10% מהבונוס שהועבר אליה לעובדי החברה, שעה שהבעלים שלשלו לכיסם את 90% הנותרים. כל עובד בוויזה כאל קיבל מענק בשווי משכורת וחצי. בנק הפועלים העביר לחברת הבת שלו, ישראכרט, 9% מהבונוס בשווי של 100 מיליון שקל. עובדי ישראכרט קיבלו כתוצאה מכך מענק בשווי של כשני־שליש משכורת.

בנק לאומי, המחזיק ב־80% ממניות לאומי קארד, קיבל סכום עצום של כ־350 מיליון שקל עבור המכירה, בנוסף למניות ואופציה לתזרים עתידי, אך סירב במשך חודשים ארוכים להעביר כל תשלום לחברת הבת לאומי קארד.

אסיפת עובדי לאומי קארד הבוקר (חמישי). צילום: נאור קפולניק

בשבועות האחרונים הודיעה הנהלת בנק לאומי כי היא מוכנה להעביר סכום זעום של כ־15 מיליון שקל עבור עובדי לאומי קארד — סכום המהווה רק כ־4% בקירוב מהסכום אותו קיבל הבנק. ועד עובדי לאומי קארד טוען, ובצדק, כי רווחי העתק של ויזה אירופה הם תוצאה של העבודה של עובדי החברה, ומכאן שזכותם לקבל מענק בדומה לעמיתים שלנו בויזה כאל ובישראכרט. לכן הוועד דורש להגדיל את שיעור הסכום שניתן לעובדים מ־4% ל־10%, כלומר ב־20 מיליון שקל.

אם ויזה אירופה היתה נמכרת לפני שהושלם מהלך התאגדות העובדים, סביר ביותר שהעובדים לא היו מקבלים מענק בכלל. עצם העובדה שאנחנו מאוגדים מאפשרת לנו סוף־סוף להיאבק על מה שמגיע לנו. מבחינת הנהלות בנק לאומי ולאומי קארד, המחלוקת על גובה המענק היא למעשה מקרה מבחן להתארגנות העובדים הצעירה. אם נפגין אחדות פעולה במאבק על המענק, הכוח המאורגן שלנו, העובדים, יגדל גם לקראת המאבקים הבאים.

לקראת המשא ומתן עם ההנהלה חיוני להבטיח שכל סיכום יובא לדיון והצבעה של כלל עובדי החברה. כך נוודא שבהנהלה יודעים שכל הצעה שלהם תיבחן על־ידי 1,500 עובדות ועובדים, המסוגלים גם להשבית את פעילות החברה במקרה הצורך.

*   גירסה של כתבה זו הופיעה בעיתון 'המאבק', גיליון מאי־יוני 2017
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.