לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
גל ההתאגדות
עובדי לאומי קארד נאבקים להסכם קיבוצי
לאומי־קארד היא שיאנית השכר הנמוך בענף אשראי ■ עובד החברה כותב על מהלך ההתארגנות והמאבק להסכם עבודה קיבוצי
2,384

2,384

ההתארגנות שלנו, עובדי לאומי קארד, החלה לפני שנתיים, במקביל להתארגנויות העובדים בשתי חברות האשראי האחרות, ישראכרט וויזה כאל. בתום מבצע החתמות מוצלח, 650 עובדים מתוך 1,600 הצטרפו להתארגנות העובדים החדשה. שיאו של המבצע היה באמצע אוגוסט. אז הוקמו מול דלתות הבניינים השונים של חברת לאומי־קארד דוכני החתמה של הסתדרות העובדים, וחברי ועד הפעולה הסתובבו במחלקות השונות והחתימו עובדים על טופסי הצטרפות להתארגנות שנחשפה באותו היום ממש.

עובדים ועובדות שהצטרפו להתארגנות הזדהו עם הצורך באיגוד עובדים במקום עבודה שאין בו שום מדיניות העלאת שכר גם לעובדים ותיקים, שיש בו שכר נמוך באופן כללי ושעובדים חדשים רבים משתכרים בו קרוב מאוד לשכר המינימום.

לאורך יום שלם התקיימו החתמות בקפטריות השונות, במוקדים הטלפוניים וברחוב, וההיענות היתה גבוהה. מול מהלך עוצמתי כזה להנהלה לא היתה ברירה אלא להכיר ביציגות הוועד החדש תוך מספר ימים ולהכריז כי היא מוכנה לשבת למשא ומתן. כעת יש לבצר את הישגי ההתארגנות ולהמשיך במאבק להסכם קיבוצי.

השלב הבא: הסכם קיבוצי

הכרה בוועד בלאומי קארד השלימה למעשה את האיגוד של כל עובדי חברות האשראי בישראל, לאחר שבשתי החברות האחרות, ישראכרט וויזה כאל, הושגו כבר הסכמים קיבוציים. ההסכמים כללו בנוסף להעלאות שכר גם אפשרות לקביעות והגנה מסוימת מפני פיטורים.

בהיעדר הסכם שכר קיבוצי אין זה מפתיע שלאומי־קארד היא שיאנית השכר הנמוך בין חברות האשראי, למרות היותה חברה רווחית מאוד. החברה, שגם חילקה לאחרונה דיבידנדים בהיקף של 30 מיליון שקלים לבעלי המניות, הרוויחה ברבעון השני של 2013 לא פחות מ־51 מיליון שקל (עלייה של 6% ביחס לרבעון המקביל אשתקד).

החברה הוקמה כחברת בת של בנק לאומי עוד בשנות התשעים, והמטרה המרכזית היתה ככל הנראה לאפשר העסקה זולה יותר בחברה הבת, של עובדים לא מאורגנים (לעקוף את ועד עובדי בנק לאומי) ובתנאים גרועים יותר. לשם השוואה, לפי "גלובס" השכר הממוצע בבנק לאומי גבוה כמעט פי שניים מהשכר הממוצע בלאומי־קארד (27,600 שקלים לעומת 14,000). כעת נחוצה סולידריות של הוועד בלאומי עם ההתארגנות החדשה.

על רקע גל ההתאגדות במשק יש לנו, עובדי לאומי קארד, הרבה מה ללמוד מהניסיון של התארגנויות חדשות אחרות.

גם עובדי סלקום־נטוויז׳ן הצליחו לזכות באחרונה בהכרה פורמלית בהתארגנות מצד ההנהלה, ואילצו אותה לשבת איתם למשא ומתן על הסכם קיבוצי. איגרת לעובדים שבה דיווח ועד עובדי סלקום־נטוויז׳ן על ההתקדמות הסתיימה בקריאה לכלל העובדים ״להשתתף ולהצטרף לשורות הפעילים. אנחנו מעוניינים בפעילים מרכזיים ואחראיים נוספים, בכל מחלקה ברחבי החברה״.

המסר הזה רלוונטי גם למאבק שלנו, בלאומי קארד. המעורבות האקטיבית של העובדים במאבק היא קריטית להשגת המטרות של ההתארגנות. ההסכם הקיבוצי שיושג תלוי בסופו של דבר ביחסי הכוחות בחברה: ככל שיהיו יותר עובדים מאוגדים, כך נשיג יותר מול ההנהלה; ככל שיותר עובדים יהיו מעורבים בפרטי המשא ומתן, כך יהיה להנהלה קשה יותר לגרור רגליים ו"למרוח" את נציגי העובדים.

ההכרה של ההנהלה בהתארגנות מספקת עבורנו הזדמנות להאיץ את מהלך ההצטרפות של יתר עובדי החברה להתארגנות. אבל להנהלה יש אינטרס שיופעל עליה כמה שפחות לחץ בזמן המשא ומתן. בגלל זה היא תעדיף משא ומתן חשאי, ולא תבחל באף טריק כדי להחליש את ההישגים שלנו במטרה להוזיל עלויות לטובת דיבידנדים שמנים ומשכורות מנופחות לבכירים. על הרקע הזה, אנחנו, העובדות והעובדים, נצטרך לפעול לביצור הכוח של ההתארגנות שלנו, כולל בעזרת אסיפות עובדים שיעזרו לרתום עוד עובדים להתארגנות, ויוכלו גם לשמש פורום לדיון בדרישות שלנו כלפי ההנהלה, על בסיס דיווחים שוטפים מהמשא ומתן, כחלק מהמאבק על ההסכם הקיבוצי.

*   הכותב הוא עובד לאומי קארד הפעיל בתנועת "מאבק סוציאליסטי". הכתבה פורסמה בגיליון החדש של "עיתון המאבק".
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.