הפגנה סוערת בת״א ואיום בהתפטרות המונית בתגובה להכרזת שר הבריאות
איגוד ועדי התחבורה בכוח לעובדים נערך לשביתה ארצית
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
לאומי קארד
לא להשתקת נציגי עובדים, כן להסתדרות דמוקרטית
הניסיון הביורוקרטי להשתיק חברי ועד ביקורתיים צריך להיתקל במחאה
1,145

האם לנציג עובדים מותר להביע את דעתו בפני העובדים שבחרו בו? אבי גלילי, יו״ר מרחב רמת־גן ובני־ברק בהסתדרות, סבור שלא.

בפגישה בהשתתפות כל חברי ועד עובדי לאומי קארד הבהיר יו״ר המרחב כי לשיטתו בוועד עובדים יש מקום רק לקול אחד ולדעה אחת, וכי לחבר ועד אסור להביע כל עמדה המנוגדת לעמדת הרוב בוועד מחוץ לפגישות סגורות של חברי הוועד; במשתמע מדבריו, גם לא בפני עובדים בשיחת מסדרון. עוד הבהיר גלילי שבסמכותו להדיח נציג עובדים שינהג אחרת.

הרקע לאמירה היה פרסום פוסט בעמוד הפייסבוק שלי באורך של שורה וחצי שביקר את הנהלת לאומי קארד בשל יציאה למהלך של צמצום כוח אדם. אחד הנימוקים של ההנהלה למהלך היה סיום השת״פ העסקי עם מועדון לקוחות שופרסל. אבל ביום שבו פורסמו הצמצומים בתקשורת, פורסם גם שת״פ חדש בין לאומי קארד למועדון של קבוצת פוקס. שום פרט לא נמסר על כך לחברי הוועד במהלך הדיונים שהתקיימו בחודשים שלפני כן. לכן פרסמתי בפייסבוק את הפוסט הקצר הבא: "אז הנהלת לאומי קארד יוצאת למהלך של צמצום כוח אדם בגלל אובדן מועדון ובמקביל מגייסת מועדון חדש. נשמע לכם סותר? גם לי".

בתגובה לפרסום הפוסט, יו״ר הוועד קראה לי לשיחה, בה נאמר לי, בטונים גבוהים, שאסור לי לפרסם בפייסבוק את דעתי, שהיא מוציאה אותי מקבוצת הוואטסאפ של הוועד ושהיא תפעל מול ההסתדרות לקביעת שימוע — שמשמעותו תחילת הליך הדחה מהוועד.

לאחר מספר ימים התקיימה הפגישה המדוברת שבאופן תמוה עסקה כולה בפוסט הפייסבוק. בעקבות הפגישה העלתי את הנושא בשיחות עם חבריי לעבודה, שרבים מהם גם הביעו פליאה. כתבתי מכתב הבהרה ליו״ר המרחב (26.2) ולאחר מכן ליו״ר ההסתדרות (29.3). טרם קיבלתי תשובה מהם, ולכן פניתי גם לחלק מהסיעות בבית נבחרי ההסתדרות.

תפקיד חברי ועד עובדים הוא לייצג את העובדים שבחרו בהם, ולכן טבעי ואף רצוי שבוועד יהיה מגוון דעות. הניסיון הביורוקרטי להשתיק חברי ועד ביקורתיים צריך להיתקל במחאה של עובדות ועובדים, חברי ועדים, חברי בינ״ה ופעילי איגוד מקצועי שהדמוקרטיה בהסתדרות חשובה להם.

*   מתוך עיתון 'המאבק', גיליון יוני 2018תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.