לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
התארגנות עובדי לאומי־קארד
המאבק להסכם קיבוצי צריך לעלות מדרגה
עובדי לאומי קארד מצפים לשיפור אמיתי בתנאי העבודה והשכר ■ המשא ומתן על הסכם קיבוצי נמצא בעיצומו, אך ההנהלה מנסה להרדים את השטח ■ זה הזמן להתעורר!
2,248

2,248

לפני כחצי שנה, מאות עובדי ועובדות חברת האשראי לאומי־קארד, וגם אני ביניהם, התארגנו במטרה לשפר את תנאי העבודה והשכר.

בשנת 2013 גרפה לאומי־קארד רווח נקי של 200 מיליון שקל. אך למרות הרווחים העצומים, פרי העבודה המקצועית שלנו, תיכננה ההנהלה לקצץ בבונוסים של עובדי מספר מחלקות. תוכניות אלו הושהו בינתיים עקב איום מצד ועד הפעולה של ההתארגנות לנקוט צעדים ארגוניים. הישג ראשוני זה מדגים כיצד נכונות לפעולה אקטיבית מצד העובדים יכול לגרום להנהלה לשנות את החלטותיה.

לאומי קארד היא שיאנית השכר הנמוך בענף האשראי. שכר הבסיס עבור רוב העובדים במחלקות השירות הוא קצת מעל המינימום. לכן רבים תלויים למעשה בבונוסים כדי לגמור את החודש. הקריטריונים להשגת הבונוס משתנים על־ידי ההנהלה בצורה שרירותית. כתוצאה מכך גובר לחץ העבודה וחוסר היציבות הכלכלית של העובדים — פעמים רבות אנחנו כלל לא יודעים מהו השכר החודשי שנקבל.

ההצטרפות המהירה והרחבה של העובדים אילצה את ההנהלה להכיר בהתארגנות ולפתוח במשא ומתן על הסכם קיבוצי מול ועד הפעולה.

סביר להניח כי בהנהלת לאומי קארד למדו מהניסיון הכושל של הנהלת פלאפון לשבור את התארגנות העובדים. בפלאפון וגם במגדל־ביטוח למשל, סירוב ההנהלות להכיר בהתאגדות הוביל את העובדים לארגן הפגנות ושביתות מרשימות, שדווקא חיזקו את התארגנויות העובדים ואת ביטחון העובדים ביכולתם להשיג שינוי. כך גברו אותם מאבקים על ניסיונות ההנהלות לסכל את התארגנויות העובדים. מכך מנסים מנהלי לאומי קארד להימנע באמצעות מדיניות שחותרת להכיל את ההתארגנות.

באמצע פברואר ההנהלה אף איפשרה ליו״ר ועד הפעולה הזמני, רעות פבלוביץ׳, לנאום בפני מאות עובדים בכנס השנתי של החברה. בנאומה ציינה רעות כי "ועד העובדים התקבל בזרועות פתוחות" וכי "מכאן והלאה חיי החברה יהיו מבוססים תמיד על עבודה מאורגנת, על שיתוף פעולה בין נציגות העובדים להנהלה, על יחסי עבודה קיבוציים, על שיפור מתמיד של תנאי העבודה והשכר ועל שמירה מתמדת על הביטחון התעסוקתי של כולנו". דבריה של רעות משקפים את השאיפות של מרבית העובדים, אך לדעתי אינם משקפים את פעולות וכוונות ההנהלה.

ההנהלה נאלצה כאמור להכיר בוועד העובדים. אולם אין זה אומר שהיא מוכנה לקבל בזרועות פתוחות גם את דרישות העובדים לשיפור משמעותי בתנאי העבודה והשכר, שעומדות בסתירה לאינטרס הבסיסי שלה: צמצום עלויות השכר.

ההנהלה מעדיפה משא ומתן שמתקיים ללא מעורבות עובדות ועובדים מהשורה וללא היכולת שלהם להשפיע ולפקח על ההכרעות הגורליות שמתקבלות במסגרתו. דרישת ההנהלה לסודיות, יחד עם תוכניותיה לפגוע בבונוסים ולהגדיל את היעדים שבהם נדרשים העובדים לעמוד, מבהירות את כוונותיה. היא לא תבחל בהזדמנות להפעיל לחץ כדי למזער את מחיר ההסכם ואת ההישגים להם אנו מצפים. לכן חיוני שכולנו, כל עובדות ועובדי לאומי קארד, נוודא שניסיונותיהם "להרדים" אותנו לא יצלחו. זה הזמן להעיר את השטח.

דרוש: הסכם קיבוצי שישפר את תנאי העבודה

כדי להביא להסכם קיבוצי שישפר משמעותית את תנאי העבודה של כולנו — וזו המטרה לשמה התאגדנו — לא מספיק לחתום על טופס. מה שנדרש הוא מעורבות מלאה ופעילה שלנו העובדים בעיצוב ההסכם העתידי שתחתיו נעבוד כדי לוודא ששיפור משמעותי יושג ויורגש בכל אחת ממחלקות החברה.

חשוב שנדרוש תוספות שכר רוחביות ומשמעותיות שייפצו על שחיקת השכר של השנים האחרונות. יש צורך בהנהגת תוספות ותק, קרן השתלמות והטבות רווחה; אלו צריכות להיות מעוגנות כך שיחולו על כלל העובדים. לדעתי יש צורך דחוף בהעלאת השכר המינימלי בחברה, שעומד כיום על 24 שקל לשעה, ל־30 שקל לשעה — וזאת ללא פגיעה בבונוסים. בונוסים צריכים להיקבע על בסיס קריטריונים ברורים ושקופים שיעוגנו בהסכם, ויישומם בפועל יהיה תחת פיקוח נציגות העובדים.

ההנהלה תחתור לכך שהענקת קביעות והטבות נוספות בהסכם יינתנו רק לאחר מספר שנים, כך שבהתחשב בתחלופת העובדים הגבוהה, עבור מחלקות שלמות ביטחון תעסוקתי מפני פיטורים שרירותיים ושיפור משמעותי בתנאים יהיו מושגים דימיוניים. עובדים חסרי ביטחון תעסוקתי, שיהיו תלויים בחסדי ההנהלה, יתקשו יותר לעמוד על זכויותיהם ולהצטרף למאבקים בעתיד.

סביר שההנהלה תחתור גם ליצירת פערים ניכרים בזכויות בין ותיקים לחדשים או בין מחלקות. "הפרד ומשול" כזה יקשה לאחד את כלל העובדים סביב מאבקים עתידיים. מסיבות אלו הכרחי שנוודא שביטחון תעסוקתי וכמה שיותר מהישגי ההסכם יחולו באופן רוחבי כבר מהשנה הראשונה לעבודה.

מעורבות של העובדים הכרחית להצלחה

אסיפות העובדים שכבר התקיימו חיזקו את ההתארגנות והראו שיש רצון בסיסי ונכונות מצד עובדים להיות יותר מעורבים.

עם זאת, עדכונים לגבי כוונת ההנהלה לפגוע בבונוסים וההצלחה החשובה של הוועד לדחות זאת, או לגבי הצלחת הוועד למנוע פיטורים של עובד במחלקת שירות הלקוחות, טרם ניתנו במסגרת האסיפות או בהודעה מסודרת מטעם הוועד. עדכונים כאלה יכלו לחזק את הביטחון והמעורבות של עובדים בהתארגנות. טרם ניתן גם עדכון מהנעשה במשא ומתן או הזדמנות עבור שאר העובדים, שאינם חברים בוועד הפעולה הזמני, להביע את דעתם לגבי הדרישות שיש להציג להנהלה.

כדי להמשיך לחזק את מעורבות כלל העובדות והעובדים יש לפעול לארגון אסיפה גדולה ומרכזית של כלל עובדי החברה בעוד מספר שבועות. זו תהיה הזדמנות חשובה להציג דיווח מקיף על פעילות הוועד, דיוני המשא ומתן, הדרישות שהציג הוועד עד כה בשם כלל העובדים, ומה היו תגובות ההנהלה. נחוץ גם זמן לדיון בקבוצות על בסיס מחלקות סביב הדרישות שיש להציג להנהלה בהמשך המשא ומתן, ולאחר מכן להביאן לדיון מסכם והצבעה במליאת האסיפה הזו או באסיפה נוספת.

זו הדרך האפקטיבית ביותר לחזק את המעורבות של כלל העובדים, לבנות אמון ולצרף להתארגנות עובדים נוספים. האסיפות הן גם הזדמנות להקמת צוותי פעולה מחלקתיים שיובילו את פעילות ההתארגנות במחלקות, וזאת במקביל לצורך הדחוף להבטיח ייצוג דמוקרטי לעובדים מכלל המחלקות במסגרת ועד הפעולה.

מעורבות מירבית גם של העובדים והעובדות שאינם חברים בוועד הפעולה הכרחית להצלחה. אלא שאחד הגורמים שמסבכים את התהליך הקריטי הזה הוא הסכם הסודיות שכפתה ההנהלה על הוועד עם תחילת המשא ומתן. חשוב שוועד הפעולה יעדכן בדבר קיומו של ההסכם ויפרסם את תוכנו. בכל מקרה, תמונת מצב מלאה צריכה להינתן לשאר העובדים. אם הוועד סבור שההסכם כובל את ידיו מלעדכן בתמונת המצב המלאה, הכרחי שיביא זאת לידיעת כלל העובדים באסיפה, שתוכל בתורה להחליט על דרכי פעולה מתאימות.

אנחנו העובדים צריכים להציג חזית אחידה מול ההנהלה. ההנהלה צריכה לדעת שהדרישות שמוצגות לה הן פרי הרצון הדמוקרטי והנחוש של מאות עובדים שיהיו מוכנים גם להיאבק למענן. היא צריכה לדעת שאין סודות בחדר המשא ומתן, ושכל הסכם שיושג יובא להכרעה דמוקרטית של כלל העובדים בחברה. כך היא תבין גם שאין לה ברירה אלא לחתום על הסכם שישפר מהותית את תנאי העבודה של כולנו. כל זה תלוי בנו. זה הזמן להתעורר!

*   הכותב עובד במחלקת שירות לקוחות ופעיל בהתארגנות העובדים
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.