לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
סולידריות עם תושבי שייח' ג׳ראח
"שיראה כל העולם שאנחנו עומדים ביחד"
כ־150 ישראלים ופלסטינים הגיעו לארוחת סולידריות עם תושבי השכונה ■ המשטרה בשירות המתנחלים ממשיכה להרחיק באופן אנטי־דמוקרטי פעילים ותושבים מהשכונה
1,775

1,775

ביום חמישי בערב (21.9) התאספו כ־150 פלסטינים וישראלים מול בית משפחת שמאסנה בשייח' ג׳ראח כדי לחגוג את ראש השנה ההיג׳רי (האסאלמי) והיהודי, החופפים רק אחת ל־33 שנה, כחלק מהמאבק נגד השתלטות עמותות ימין־קיצוני על בתי השכונה. הסעודה, שהייתה מפגן סולידריות מרשים, נערכה ברחוב שכן משפחת שמאסנה גורשה מביתה לפני כחודש. הפינוי האכזרי התרחש בשעות הבוקר כשכוחות מג״ב פרצו לבית שבו גרה המשפחה במשך עשרות שנים, ופינו בכוח את בני המשפחה, כולל הורים מבוגרים וילדים קטנים. תוך שעות ספורות כבר תפסו המתנחלים את מקומם. המתנחלים של "הקרן לאדמות ישראל" הם לא אנשים שמחפשים פתרון דיור מכיוון שאין להם מקום אחר לגור בו. הם מתחלפים תדיר וככל הנראה אף מקבלים שכר על נכונותם למרר את חייהם של תושבי השכונה הפלסטינים.

בעקבות גירוש משפחת שמאסנה נערכו בשכונה שני אירועי סולידריות בולטים — צעדה ממרכז העיר לשכונה ב־9.9 שבה השתתפו כ־200 איש, והארוחה אתמול, שנפתחה בתפילה מוסלמית ונסגרה בנאומים של תושבי השכונה והפעילים. זאת בנוסף למספר הפגנות שנערכו בשכונה בשבועות האחרונים, כמו הצעדה ביום שישי 22.9, שעברה דרך בית משפחת שמאסנה ובית נוסף שהמתנחלים השתלטו עליו בעבר, וזכתה לאהדת העוברים ושבים. פעילי מאבק סוציאליסטי השתתפו בצעדה הזו, כמו גם בסעודה יום קודם.

הצעדה ב־22.9

הרחקה מהשכונה

בסעודה, שנערכה באווירה אופטימית, תושבי השכונה הכינו תבשילים רבים לאורחים, ולאירוע אף הגיעו פלסטינים שגרים מחוץ לשייח' ג׳ראח. היה מעודד ומעורר השראה לראות את בני המשפחה, אלו שלא הורחקו מהשכונה ע״י המשטרה, מארחים מספר כה גדול של אנשים שהגיעו לתמוך בהם. מוחמד שמאסנה בירך את הנוכחים בשנה טובה ואמר "שנישאר תמיד יד ביד וכתף אל כתף, שיראה כל העולם שאנחנו עומדים ביחד". אולי בגלל מספר המשתתפים הרב, המתנחלים הפולשים התעלמו מנוכחותנו ולא היו איתם עימותים.

אחרי שמספר תושבים ופעילים הורחקו בשבועות האחרונים מהשכונה באופן אנטי־דמוקרטי ע״י המשטרה, השבוע הורחק פעיל נוסף, איל רז, לאחר שזומן לחקירה במשטרה ושוחרר בתנאים מגוכחים של 15 ימי הרחקה משייח' ג׳ראח, איסור השתתפות בהפגנות בכל נושא שהוא למשך חמישה ימים, וערבויות בסך 5,000 ש״ח. בפוסט בפייסבוק הוא דיווח כי לאחר שתוחקר לגבי דעותיו הפוליטיות, החוקרת טענה שהוא "נחשד שבעת ההפגנה לפני כשבוע וחצי הנחית את הפעילים להתעמת עם שוטרים, לתקוף באכזריות את המתנחלים, להוציאם בכוח מהבית ולהתיישב בו במקומם", זאת ללא שום ראיות. כך המשטרה פועלת להחליש את המאבק, לטובת המתנחלים.

בשיחות איתנו מספר תושבים בשכונה טענו שהדיכוי המשטרתי המוגבר, שבא לידי ביטוי גם באלימות המשטרה בהפגנה לפני שבועיים, הוא תוצר של הוראה מצד הממשלה. אחרי שהמפגינים במזרח ירושלים גרמו לממשלה להתקפל בעניין המגנומטרים בחודש יולי האחרון, הממשלה מחפשת לנקום בתושבים, דבר שבא לידי ביטוי גם בגל מעצרים בכל רחבי מזרח העיר.

המאבק נגד הפינויים בשייח' ג׳ראח התחיל כבר ב־2008. בזכות ההפגנות השבועיות והצעדות שבחלקן השתתפו גם אלפי אנשים, נפסקו הפינויים ל־9 שנים. הרחבה של המאבק תוכל לעצור את הפינויים גם עכשיו. שני האירועים הבולטים שכבר נערכו בסבב הנוכחי מעידים על פוטנציאל לגיוס של סולידריות למאבק, וההפגנות נגד המגנומטרים הראו שהתגייסות רחבה מסוגלת לעצור את הממשלה.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.