לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
מזרח ירושלים
היהירות של ממשלת הפירומנים נחלה תבוסה
המחאה המרשימה במזרח ירושלים הצליחה להביא להסרת גלאי המתכות והמחסומים החדשים ■ הפרובוקציות של הממשלה הביאו רק עוד דם ושכול ■ די להסלמה — לסיים את הכיבוש!
1,515

1,515

הסירוב הקולקטיבי של התושבים הפלסטינים במזרח ירושלים הכבושה לעבור דרך גלאי המתכות, בשילוב עם הפגנות, תפילות המוניות ומפגני סולידריות בגדה ובתוך הקו הירוק, אילצו את הממשלה לסגת מההתקפה שיזמה על חופש התנועה והפולחן של המתפללים המוסלמים.

ההחלטה להסיר את גלאי המתכות בתחילת השבוע רק העצימה את המחאה, שהתפתחה בשטח נגד השינוי בהסדרי הכניסה למתחם המסגדים, ובפרט נגד הצבתם של מחסומים חדשים מסביבו. גם הדיכוי הכבד של הימים האחרונים לא הרתיע את אלפי המפגינים הפלסטינים, מוסלמים, נוצרים וחילונים, שהגיעו מדי ערב לשערי העיר העתיקה.

אלפים חגגו ברחובות ביום חמישי לאחר שהמחסומים החדשים הוסרו לחלוטין. חשוב להדגיש, מחאת האלפים בשטח, היא שהייתה המפתח לתבוסה הפוליטית של ממשלת נתניהו — לא הלחצים הדיפלומטיים של הדיקטטורות באיזור ולא פעולות טרור כנגד אזרחים, שרק עזרו לממשלה לגייס תמיכה.

התקשורת המיינסטרימית בישראל נמנעה לרוב מלסקר את המחאה העממית המרשימה שהתפתחה בשטח. ההפגנות והתפילות הוצגו באופן מעוות כ"התפרעות אלימה". עיתונאים ישראלים, שניסו להביא את הקולות האותנטיים של המחאה, נחסמו פעמים רבות על ידי המשטרה, וארגון העיתונאים אף שלח מכתב מחאה פומבי בנושא למפכ״ל המשטרה.

פניית הפרסה שביצעה הממשלה והמחלוקות הגלויות, שהתגלעו בין ראשי המשטרה, הצבא והשב״כ חשפו, כי הנימוקים ה"ביטחוניים" להצבת המחסומים היו רק תירוץ לצעדים שכל תכליתם הייתה פוליטית — "הפגנת ריבונות" פרובוקטיבית במזרח ירושלים הכבושה. למרבה הצער, הפרובוקציות של הממשלה רק הרחיבו את מעגל הדמים, והעלו את מפלס המתיחות בעיר ובאיזור.

הממשלה מנסה "לגבות מחיר"

ממשלת הימין כבר מנסה "לגבות מחיר" על הניצחון המרשים של תנועת המחאה בירושלים, ומנסה להוכיח שהיא עדיין "הבריון של השכונה". היום (יום ה׳) בצהריים, מפקד המשטרה במחוז ירושלים, יורם הלוי, איים על המתפללים, שמתכוננים להגיע ביום שישי לתפילות ההמונית במתחם המסגדים: "שלא יהיו מופתעים שיהיו גם נפגעים מחר."

האיום מומש מהר מהצפוי. שעות ספורות לאחר מכן, מעל מאה מתפללים נפגעו מירי גז מדמיע וכדורי גומי. זה קרה עוד בטרם החלה התפילה — הראשונה שמתקיימת מזה שבועיים במסגד אל־אקצא. "הארץ" דיווח, כי בסרטון שהגיע לידיו נראים שוטרי מג״ב עומדים על גג מעל הכניסה למסגד, ומשליכים לפחות שני רימוני הלם אל עבר אלפי הפלסטינים שהמתינו בתור לשער הכניסה. הדיכוי המשטרתי המשיך, באופן יוצא דופן, גם בתוך מתחם המסגדים עצמו, והתפילות גלשו לעימותים.

האירועים מדגישים שוב, כי התארגנות למאבק משני צדי הקו הירוק נגד מדיניות שלטון הימין היא משימה דחופה וקריטית. ולא פחות חשוב: להציב אלטרנטיבה פוליטית מול המדיניות ההרסנית של הממשלה— שמאל סוציאליסטי של עובדים וצעירים, יהודים וערבים.

מאבק וסולידריות:
  • סולידריות עם המחאה העממית במזרח ירושלים. די לדיכוי של ההפגנות. סוף להרג השרירותי על ידי כוחות צבא ומשטרה. סוף למעצרים השרירותיים. לא למעצרים מנהליים.
  • כן להרחבת המחאה, כן למאבק המוני של הפלסטינים לשחרור לאומי וחברתי. הקמת ועדי פעולה דמוקרטיים כדי לסייע בארגון המחאה ובהגנה על ההפגנות.
  • כן להפגנות משותפות של יהודים וערבים, ישראלים ופלסטינים, נגד ההסלמה שמובילה ממשלת נתניהו, ונגד הכיבוש וההתנחלויות. לא לפגיעה באזרחים, לא לטרור.
  • לקדם את הקמתן של מפלגות שמאל סוציאליסטיות של האנשים העובדים והעניים משני צדי הקו הירוק.
תנועת מאבק סוציאליסטי דורשת:
  • די לליבוי מלחמת דת סביב הר הבית/ מתחם המסגדים. די להתקפות על חופש התנועה והפולחן. חיסול העוני בירושלים, וסוף לכיבוש ולהתנחלויות במזרח העיר.
  • כינון שתי בירות בירושלים, תוך הבטחת חיי רווחה, שוויון זכויות לאומי ודתי, חופש פולחן וחופש מכפייה דתית בשני צדי העיר.
  • די להסלמה בסכסוך! סוף לדיקטטורה של הכיבוש וההתנחלויות בשטחים הפלסטיניים. סוף למצור על רצועת עזה.
  • חיסול העוני והאפליה! השקעה מסיבית בדיור, בחינוך, בבריאות, בתשתיות, במישרות ובשכר מחיה לכל. העברת התאגידים הגדולים לבעלות ציבורית.
  • הקמת מדינה פלסטינית עצמאית, שוות־זכויות, דמוקרטית וסוציאליסטית לצדה של ישראל דמוקרטית וסוציאליסטית, כחלק מהמאבק למזרח תיכון סוציאליסטי ולשלום אזורי.
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.