לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
להציל את שייח' ג׳ראח
תקיפות מצד מג״ב והמתנחלים נמשכות בשכונה שנהפכה לסמל עולמי של מחאה
תושבים ומפגינים, בהם פעילי מאבק סוציאליסטי, הותקפו בהפגנה בשישי האחרון, 14.5 ■ עם גב סולידרי חזק, המאבק יוכל לנצח
1,384

1,384

בזמן שממשלת המעבר של נתניהו־גנץ מסרבת להפסקת אש וממשיכה להרחיב את מעגל הדמים, כ־200 פלסטינים וישראלים, יהודיות וערביות, בהם פעילות ופעילי מאבק סוציאליסטי, הגיעו בשישי האחרון (14.5) אחה״צ לשכונת שייח' ג׳ראח במזרח ירושלים במחאה נגד גירוש משפחות מבתיהן ובדרישה לעצור את המלחמה ואת ההתקפות על עזה ולסיים את הכיבוש.

"אנחנו במצב קריטי, אנחנו גרים פה 65 שנה ונישאר עד הסוף... המשטרה והיס״מ אלימים כלפינו, אבל אנחנו נשארים פה עד הסוף ולא נכנעים", הכריז אחד מתושבי השכונה בפתח ביתה של אחת המשפחות המפונות.

שייח' ג׳ראח עלתה לכותרות ברמה העולמית בתקופה האחרונה ונהפכה לאחד מסמלי המחאה הנרחבת הפלסטינית והבינלאומית נגד המתקפה המדממת שמוביל שלטון נתניהו על הפלסטינים (כולל ברשתות החברתיות עם ההאשטאגים #انقذوا_حي_الشيخ_جراح save_sheikh_jarrah#). בפברואר נדחה במחוזי ערעור המשפחות נגד פסק דין מאוקטובר שנתן אור ירוק לתוכנית לגרשן מיידית לאחר שנות דור מבתיהן לטובת מתנחלי הימין הקיצוני. בתקופת הקורונה הואץ גל הריסות הבתים וסילוק משפחות פלסטיניות במזרח ירושלים, כחלק ממדיניות של "ייהוד" השטח הכבוש, טיהור אתני זוחל.

ההפגנות השבועיות במקום התרחבו בצורה חסרת תקדים, עם הגעה של צעירות וצעירים פלסטינים לשכונה מדי ערב, משורה של ישובים משני צידי הקו הירוק, בהם אום אל־פחם. תשובת המשטרה, בהתאם לרוח המפקד של השר אוחנה, הייתה הגברת הדיכוי. הברוטליות המשטרתית משכה תשומת לב מיוחדת לאחר תקיפת ח״כ עופר כסיף (הרשימה המשותפת / חד״ש), לצד מפגינים נוספים, ב־9 באפריל (ראו דיווח מחברי מאבק סוציאליסטי שנכחו באירוע). לאורך חודש הרמדאן, ארוחות האפטאר פוזרו באלימות, וההפגנות בשכונה הותקפו בברוטליות עם רימוני הלם, פרשים, מכות ומעצרים. שוטרים הסתערו על חצר ביתו של סאלח דיאב, אחד התושבים המובילים את המאבק — הוא רוסס בגז פלפל, הופל לקרקע ורגלו נשברה. ב־7 במאי, יום שישי, לפני ההפגנה במקום, נעצר דיאב ונלקח לחקירת שב״כ. למחרת התקיימה הפגנה מול מגרש הרוסים בדרישה לשחררו.

לאלימות המשטרה מתווספות גם הפרובוקציות של הימין הקיצוני: בחמישי שעבר תועד בשייח' ג׳ראח סגן ראש עיריית ירושלים, אריה קינג, מאחל לפעיל הפלסטיני מוחמד אבו־חומוס לחטוף כדור בראש, כשלצידו איתמר בן־גביר, בנצי גופשטיין, מתנחלים ושוטרים.

"זכותי לחיות בביתי בשייח' ג׳ראח" (צילום: מאבק סוציאליסטי)
"לא לכיבוש", "דיור ורווחה, לא כיבוש ואפליה" (צילום: מאבק סוציאליסטי)
"המתנחלים הקיצונים לקחו לנו את הבתים", אחד מתושבי השכונה (צילום: מאבק סוציאליסטי)
(צילום: מאבק סוציאליסטי)
(צילום: מאבק סוציאליסטי)
(צילום: מאבק סוציאליסטי)
(צילום: מאבק סוציאליסטי)

מתנחלים ומג״ב צאו משייח' ג׳ראח עכשיו

במהלך ההפגנה בשישי האחרון (14.5) צעדנו ברחובות השכונה, הפצנו פלאיירים וקראנו סיסמאות דוגמת: "דיור, בריאות ורווחה — לא כיבוש ומלחמה"; "מתנחלים ומג״ב צאו משייח' ג׳ראח עכשיו"; "לעצור את הגירוש, להפיל את הכיבוש"; "ערבים ויהודים נגד פינויי בתים"; "משטרה אלימה מייצרת מלחמה". עברנו בין בתי התושבים ומחוץ לבתים עליהם השתלטו מתנחלים, ושמענו מהתושבים על שגרת היומיום של המאבק בכיבוש וההתמודדות מול האלימות הממסדית מצד המשטרה והמתנחלים.

ראוי לציין שעד לרגע האחרון ההפגנה התקדמה כסדרה, ללא התפתחות של אירועי אלימות, עד לשלב שבו לקראת התפזרות המפגינים התנפלו כוחות מג״ב בפראות על המפגינים, ובראש ובראשונה על צעירים פלסטינים, ותקפו את המשתתפים ברימוני הלם ואף במכת״זית. כמה מהמפגינים והמפגינות, בהם גם פעילי מאבק סוציאליסטי, נפצעו קל. זו הייתה פרובוקציה מכוונת ושקופה. לאחר הפיזור האלים, דווח גם על ירי חי של המתנחלים הכהניסטים בשכונה על בתי התושבים הפלסטינים.

האלימות המשטרתית המכוונת, בשירות מתנחלי הימין הקיצוני, להשתיק ולשבור את המאבק בגירוש, הייתה אחד הגורמים המרכזיים שהעלו אותו לכותרות, והיא גררה דווקא תשומת לב, תמיכה והתגייסות חסרות תקדים. על הרקע הזה, בית המשפט העליון נאלץ לדחות דיון נפיץ בעתירה נגד עקירת המשפחות למועד לא ידוע. המשך חיזוק המאבק מסוגל גם לטרפד שוב את התוכנית. אין שלום בלי מאבק בכיבוש, בעוני ובשלטון ההון. הצטרפו אלינו.

איום הגירוש על תושבי שייח' ג׳ראח

ארגוני המתנחלים טוענים שהמהלך הקולוניאלי בשטח הכבוש "כשר" מכיוון שקרקע בתי התושבים צריכה לשיטתם להיות מוכרת כקניינם הפרטי, על סמך התגלגלות עסקאות נדל״ן מסוף המאה ה־19. המזימה הצינית הזאת זכתה עד כה באופן שערורייתי להכשר ממערכת המשפט הישראלית, לרבות בית המשפט העליון שסיפק חסות לגל הגירוש הראשון ב־2009.

המתנחלים מביאים את הציניות לשיאה כשהם תובעים לעצמם "זכות שיבה" לאומית למקום, בטענה שהם ממשיכים כביכול נוכחות תושבים יהודים בשכונה לפני 1948. תושבי השכונה המאוימים בגירוש חיים בה מאז 1956, לאחר שנהפכו לפליטים במלחמה ב־1948, שבמהלכה אירעה הנכבה — החרבת מאות יישובים וגירוש מאות אלפי פלסטינים מ־78% משטחי פלסטין ההיסטורית, שעליהם קמה מדינת ישראל. הפליטים בשייח' ג׳ראח, שיושבו במקום בידי ירדן ואונר״א, מאוימים בפליטות שנייה בעקבות כיבוש השכונה ב־1967. בהתאם לחקיקה מפלה בישראל, אותם פליטים לא זכאים לדרוש אפילו פיצוי על נכסיהם שהופקעו במערב ירושלים, יפו או חיפה, גם עם הוכחות מוצקות לבעלות במקור. שלטון הימין הישראלי המצדד בתביעות המתנחלים שולל את זכות הפליטים לשוב למקומות מהם גורשו.

אולם בשנת 2009, מאבק התושבים בשייח' ג׳ראח התרחב בעזרת גיוס סולידריות משני צדי השסע הלאומי והצליח לעצור את הפינויים ל־8 שנים. בשנים 2009–2017 לא פונו עוד משפחות בשכונה. עכשיו, כ־90 מתושבי השכונה ניצבים בפני סכנת גירוש.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.