לעצור את מתקפת הנקם ומרחץ הדמים בעזה, להיאבק ולהציב אלטרנטיבה לממשלת האסון, המצור והעוני
ממשלת נתניהו מתנערת מכל אחריות לאסון בביה״ח בעזה, כשברקע אלפי הרוגים מההפצצות
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
מעצר עהד תמימי
די למעצר נערות, די לכיבוש
הממשלה והצבא החליטו להעניש את בנות משפחת תמימי ועוררו גל סולידריות ותמיכה ברמה הבינלאומית
1,811

1,811

עהד תמימי בת ה־16 ובת דודתה נור תמימי בת ה־21 נעצרו במהלך פשיטה צבאית לילית על ביתן בכפר נבי ס׳אלח שבגדה המערבית לפני כשבועיים, ב־19 בדצמבר. אימה של עהד, נרימן תמימי, נעצרה כשהלכה לתחנת המשטרה לברר מה קרה לביתה. המחשבים האישיים והסמארטפונים של בני המשפחה הוחרמו על־ידי הצבא.

כל זאת בעקבות הסרטון שתיעד את שתי הנערות כשהן עומדות מול קצין וחייל חמושים וממוגנים מכף רגל ועד ראש, ובידיים חשופות מנסות לגרש אותם מפתח ביתן. רגעים ספורים קודם לכן, קרוב משפחתה של עהד, מוחמד תמימי בן ה־15, נפצע אנושות לאחר שנורה בראשו בכדור מתכת מצופה גומי.

מהסרטון ברור שהחיילים לא נפגעו ולא היו מאוימים בשום שלב. הם אחזו בנשקם, אך עזבו את המקום מבלי לעצור את הנערות או לתקוף אותן. פרסום המקרה הקים קול זעקה בימין, מבנצי גופשטיין ו"הצל" ועד לשר הביטחון ליברמן ושר החינוך בנט, שדרשו לעצור את הנערה, שהעזה לגרש חייל מפתח ביתה בשטחים הכבושים.

המעצרים המתוקשרים, שתועדו והופצו על־ידי דובר צה״ל, נראים אקט נקמני שנועד להראות שנסיגת החיילים מול מחאת התושבים הלא חמושים הייתה רק עניין טקטי, ולהרתיע צעירים וצעירות פלסטינים להיאבק נגד הכיבוש, בייחוד על רקע המחאה בעקבות הצהרת טראמפ.

הפרקליטות הצבאית מאשימה את עהד בחמש "תקיפות" של כוחות הביטחון ו"בהסתה". אימה מואשמת בצילום שתי תקריות ו"בהסתה" ברשתות החברתיות. גם נגד נור הוגש כתב אישום בגין תקיפת חייל לכאורה.

בינתיים, בנות משפחת תמימי עצורות בכלא הצבאי מחנה עופר, הידוע בשימוש בשיטות מפוקפקות לשבירת עצירים כגון בידוד ומניעת שינה. הן יועמדו לדין בבית דין צבאי, ששיעור ההרשעות בו מתקרב ל־100%. הפרקליטות הצבאית דורשת שוב ושוב להאריך את מעצרן כדי להוסיף עוד עבירות שקרו לכאורה בעבר לכתבי האישום, היות שהתקרית המקורית שבגינה נעצרו אינה מספיקה, גם לפי הדין המעוות של בתי הדין הצבאיים, כדי לתרץ את המשך כליאתן. בתנאים האלה, לא רק שאין להן סיכוי לזכות למשפט הוגן, ישנה סכנה אמיתית ששלושתן ייכלאו לשנים ארוכות.

כמעט מיותר לציין שמתנחלים יהודים שתועדו כשהם תוקפים פלסטינים, פעילי שמאל ישראלים או חיילים ושוטרים, לא רק שלא נשפטים בבתי דין צבאיים אלא כמעט ולא מועמדים לדין על מעשיהם.

הסיקור התקשורתי מתכחש למציאות

הדיון בתקשורת הממסדית בישראל התמקד ברובו בשאלה האם היה על הקצין להגיב מייד באלימות כלפי תמימי או לנהוג באיפוק מול המצלמה. התמונה שהצטיירה מכך היא של חייל העומד לתומו, בעוד שתי נערות מנסות ליצור איתו עימות כדי לגרום לו להגיב בכוח מול המצלמות. אבל כשבוחנים את העובדות רואים שהתמונה הייתה הפוכה: הצבא הוא זה שנכנס באופן פרובוקטיבי אל הכפר כדי לגרור מהתושבים תגובה שתצדיק דיכוי חריף יותר.

כמה מאמרי דעה הגדילו לעשות ובאופן דוחה במיוחד התייחסו אל עהד בת ה־16 כאל פרובוקטורית או שחקנית מיומנת שיוצרת בכוונה מצבים שיוציאו את חיילי צה״ל רע מול המצלמות. כאילו שמשפחת תמימי הזמינה חיילים חמושים לפלוש לביתה כדי שייראו רע וכאילו שיש איזושהי נערה בעולם שבחרה להיוולד ולבלות את חייה תחת משטר צבאי של שלטון זר. מאז הצהרת טראמפ נעצרו לפחות 610 פלסטינים בידי הצבא הישראלי, מעל 170 מהם ילדים ונערים. האם כולם "ביימו" את המעצרים שלהם כדי לגרום לחיילים להיראות רע?

רוב כלי התקשורת בישראל נמנעו מלעסוק בשאלה המרכזית: לאיזו מטרה הגיעו החיילים לנבי ס׳אלח? רק עיתונאים ספורים הזכירו את ההפגנות העממיות בכפר — שאותן נשלחו החיילים לדכא — שמתקיימות נגד הכיבוש ונגד גניבת המעיין של תושבי היישוב בידי ההתנחלות חלמיש

רוב כלי התקשורת בישראל נמנעו מלעסוק בשאלה המרכזית: לאיזו מטרה הגיעו החיילים לנבי ס׳אלח? רק עיתונאים ספורים הזכירו את ההפגנות העממיות בכפר — שאותן נשלחו החיילים לדכא — שמתקיימות נגד הכיבוש ונגד גניבת המעיין של תושבי היישוב בידי ההתנחלות חלמיש.

מי המעיין, הנמצא בשטח פלסטיני פרטי, משמשים את החקלאים הפלסטינים בנבי ס׳אלח והשתלטות המתנחלים עליו מונעת מתושבי הכפר לעבד את אדמתם. הצבא הישראלי נמצא שם כדי להגן על גזל המעיין בידי המתנחלים ולמנוע מהתושבים להפגין נגד העוול שנגרם להם. לרוב, דיכוי ההפגנות מתבצע באמצעות שימוש בכוח ברוטלי וקטלני מול תושבים לא חמושים. כתוצאה מכך נהרגו בשנים האחרונות בידי הצבא הישראלי שני מפגינים: מוסטפא ורושדי תמימי.

ביום צילום הסרטון בו מתעמתות עהד ובת דודתה עם החיילים, הצבא לא הסתפק בדיכוי ההפגנה ליד המעיין אלא נכנס לכפר כדי להבהיר לתושבים שההפגנות לא ישתלמו להם. במהלך הניסיון לדכא את התנגדות התושבים לכניסת הצבא ליישוב שלהם נורה בראשו מוחמד תמימי. תכלית הנוכחות הצבאית שם כאמור היא להגן על השתלטות המתנחלים על המעיין, ששימש את תושבי הסביבה, ולאכוף את הסדר הדכאני של הכיבוש, בו למתנחלים יהודים מותר לגנוב ברישיון, בעוד שמפלסטינים נשללת גם הזכות למחות.

סולידריות ומאבק על העתיד

באופן אירוני, הברוטליות והשרירותיות של המעצרים של בנות משפחת תמימי הציתו את תגובת הסולידריות שממנה פחדו הממשלה והצבא כשהסרטון, בו נערה פלסטינית מתעמתת עם קצין צה״ל, נהפך לוויראלי. עובדים וצעירים רבים בעולם עוקבים אחרי המעצר של הנערה ובשורה של מדינות מתקיימות עצרות והפגנות בדרישה לשחרורה.

התגובה הזאת חושפת את מגבלות הכוח של משטר הכיבוש מול אוכלוסייה אזרחית ויכולה בהחלט לדחוף עוד צעירים להתקומם נגדו. "עהד היא נציגה של דור חדש מבני עמנו, של לוחמי חופש צעירים... עליהם להפוך לעורק החיים אשר יַחיֶה את המהפכה שלנו", כותב אביה באסם תמימי, במכתב פומבי לביתו העצורה.

המעצרים של בנות משפחת תמימי נועדו לגבות "תג מחיר" על התנגדות למשטר הצבאי בשטחים. ממשלת ההון וההתנחלויות של נתניהו מנסה באופן יהיר לשבור את ההתנגדות לכיבוש באמצעות דיכוי קטלני ולהמשיך "לנהל את הסכסוך" על חשבון העתיד של עובדים וצעירים פלסטינים אך גם ישראלים. צריך לעצור את התקפות הממשלה ולא נערות פלסטיניות שמתקוממות נגדה. מאבק לשלום עובר במאבק להוצאת הצבא וההתנחלויות מהשטחים.

אנחנו אומרים
  • כן להפגנות מחאה וסולידריות בדרישה לשחרור בנות משפחת תמימי.
  • סוף למעצרים השרירותיים ולכליאה בלא משפט. סוף למעצרים המינהליים. להגן על הזכות של כל כלואה וכלוא לייצוג משפטי, לידיעת האישומים נגדם ולמשפט הוגן.
  • להוציא את הצבא מהשטחים! סוף לכיבוש השטחים הפלסטיניים ולמפעל ההתנחלויות.
  • שחרור כל האסירים הפוליטיים הפלסטינים. להביא למשפט הוגן, בהליך ייעודי, בפיקוח ארגוני עובדים וזכויות אדם עצמאיים משני צדי הסכסוך, ישראלים ופלסטינים הנחשדים באחריות למעשי זוועה הקשורים בסכסוך.
  • כן למדינה פלסטינית עצמאית, דמוקרטית וסוציאליסטית, שבירתה במזרח ירושלים, לצידה של ישראל דמוקרטית וסוציאליסטית, עם שוויון אמיתי למיעוטים, כחלק מהמאבק למזרח תיכון סוציאליסטי ולשלום אזורי.
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.