לעצור את מתקפת הנקם ומרחץ הדמים בעזה, להיאבק ולהציב אלטרנטיבה לממשלת האסון, המצור והעוני
ממשלת נתניהו מתנערת מכל אחריות לאסון בביה״ח בעזה, כשברקע אלפי הרוגים מההפצצות
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
מאבק עובדי חסות הנוער
שר הרווחה מדבר על הלאמה ומעמיק את ההפרטה
השר מבטיח להלאים את מעונות "חסות הנוער" אך רק "בעוד שנתיים" ובינתיים מפקיר את ניהולם לידי חברת כוח אדם ■ מאות עובדים קיבלו מכתבי פיטורים ויצאו למאבק
1,398

1,398

כ־300 עובדים במעונות חסות הנוער — מסגרת עבור נוער במצבי סיכון וחלופת מעצר — נמצאים במאבק קריטי נגד פיטוריהם. המעונות מופעלים מזה 20 שנה על ידי עמותות שלא למטרת רווח. ב־2016, לאחר מאבק לא פשוט, עובדי חסות הנוער המועסקים על ידי העמותות אותות וענ״ב הצליחו להתאגד בכוח לעובדים ולחתום על הסכם קיבוצי ששיפר את תנאי העסקתם ושכרם.

בינואר פירסם משרד הרווחה מכרז הפעלה חדש המסיים את ההתקשרות עם ענ״ב, ומעביר את המעונות שניהלה ל־3 מפעילים שונים. כל העובדים שמעסיקה העמותה קיבלו זימון לשימוע לפני פיטורים.

שר הרווחה חיים כץ (הליכוד) מאשים את הנהלת ענ״ב ביצירת מחסור חמור במיטות ובכוח אדם במעונות. ברקע, ישנה עתירה לבג״ץ נגד משרד הרווחה בה נטען כי מאות נערות ונערים שהוצאו מביתם בצו בית משפט לא נקלטו במעונות בגלל היעדר מקום.

תנאי המכרז החדש אמנם מהדקים את הפיקוח על מספר הנערים שהמעונות צריכים לקלוט וכוללים קריטריונים ברורים יותר לגבי הכשרת העובדים ושכרם. אבל המכרז לא מחייב את המפעילים להמשיך בהעסקת העובדים הקיימים, בשמירה על תנאי ההעסקה שלהם או על ההסכם הקיבוצי שנחתם עימם.

אחת הזוכות במכרז היא "דנאל" — חברת כוח אדם, שעתידה לנהל 7 מתוך 9 המעונות כעסק למטרת רווח. דנאל כבר הבהירה שלא תכבד את ההסכם הקיבוצי.

בתגובה, העובדים פתחו בשביתה במעונות. בית הדין לעבודה הוציא באופן אנטי־דמוקרטי צווי מניעה זמניים לשביתה, אך חייב את משרד הרווחה ואת המפעילות החדשות להכיר בהתאגדות העובדים ולפתוח איתה במשא ומתן.

הכי רחוק מהלאמה

למחרת השביתה כינס שר הרווחה מסיבת עיתונאים בה הכריז כי "מיקור החוץ במעונות הביא אותנו למצב העגום בו אנו נמצאים", וכי יש להלאים אותם, אך לא במיידי אלא רק בעוד שנתיים. כץ תירץ זאת בצורך לרתום את משרדי המשפטים והאוצר למהלך. במשתמע, הוא כבר מפיל עליהם את האחריות למקרה בו החלטתו לא תיושם.

"מדוע לא הודיע השר כץ על החלטתו לפני פרסום המכרז?" שואל מאג׳ד מוסא, מדריך ותיק באחד המעונות. "עיתוי הפרסום מעלה חשד כי מטרת הצהרה מעין זו להנמיך את הלהבות שהדליקו עובדי חסות הנוער, שיצאו למאבק על זכויותיהם", כותב מוסא, ומבהיר כי "אין רחוק יותר מהלאמה מהמכרז הזה". (הארץ 1.1.18)

חבר ועד העובדים, אלברט סופר, מסביר כי "אסור שטיפול בנוער בסיכון יהפוך לעסק כלכלי בידיהן של חברות למטרות רווח. על המדינה ומשרד הרווחה לשוב ולקחת אחריות אמיתית על העובדים ועל בני הנוער האהובים שלנו".

גם איגוד העובדות הסוציאליות מתנגד לפיטורי העובדים ודורש כי ההלאמה תבוצע עכשיו, ולא בעוד שנתיים.

סולידריות עם עובדי חסות הנוער! כן למאבק מאוחד של עובדי חסות הנוער מכלל העמותות למען הלאמה מיידית של המוסדות תוך שמירה על רצף תעסוקתי והסכמים קיבוציים ותחת פיקוח וניהול דמוקרטיים של העובדים והציבור הרחב, שיבטיחו תנאים טובים יותר לנערים ולנערות.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.