לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
הפיטורים בטבע
אם ההסתדרות הייתה מכריזה מלחמה על הדירקטוריון
יו״ר ההסתדרות ניסנקורן הבטיח "נמשיך במאבק עד שנפתור את הבעיה"
1,064

1,064

טבע שחתה ברווחים של עשרות מיליארדי שקלים בשנים האחרונות. ממשלות ישראל סיבסדו לאורך השנים את רווחי יצרנית התרופות הגנריות הגדולה בעולם בעשרות מיליארדים מכספי ציבור באמצעות הטבות מס וגם מחקר ציבורי ותשתיות ציבוריות.

השביתה הכללית במשק בת חמש השעות ב־17 בדצמבר בסולידריות עם עובדי טבע, שלוותה בהפגנות ובחסימות כבישים, הייתה נחוצה ומוצדקת. אך מרגע שהסתיימה, המאבק רק הוריד הילוך.

אפילו מפעלי ומשרדי טבע לא הושבתו באופן מלא, למעט יום אחד שבו אורגנה הפגנת עובדים בירושלים. בימים אחרים, עובדים נשלחו לארגן משמרות מחאה סמליות מול בתי הדירקטורים העשירים בזמן שהתאגיד נהנה מהמשך מרבית פעילות הייצור והיצוא. למנכ״ל, שזכה לשיתוף פעולה מוחלט מממשלת ההון של נתניהו, לא הייתה סיבה למצמץ.

בירושלים, עובדי שני המפעלים של טבע המאוימים בסגירה — מפעל המשאפים, שעובדיו מאוגדים בהסתדרות הכללית ומפעל הטבליות, שעובדיו מאוגדים בהסתדרות הלאומית — פתחו בשביתת התבצרות ובהפגנות. הם דחפו מהשטח למאבק מאוחד, בזמן שמנהיגי הארגונים היריבים הובילו לפעולות מפוצלות ומוחלשות.

"האשמים הם הדירקטוריון וההנהלה"

אך שביתה מלאה ללא הגבלת זמן בכל אתרי טבע בישראל, התגייסות של כלל ציבור העובדים המאורגן ופנייה לשיתוף פעולה עם ארגוני עובדים ברמה הבינלאומית היו יכולים לשנות את יחסי הכוחות.

התוכנית לפטר רבע מעובדי טבע בישראל היא חלק מתוכנית לפיטורי 14,000 עובדים בעולם. ההסתדרות הכללית שותפה בארגוני עובדים בינלאומיים. איפה המאבק הבינלאומי לעצירת הפיטורים? שעה שנתניהו הציע למנכ״ל לפטר עובדים בחו״ל ולא בארץ, מה שהיה חשוב לראשי ההסתדרויות הוא לא ליצור חזית סולידרית של רבבות עובדי טבע ברמה הבינלאומית מול התאגיד אלא למחזר סיסמאות חלולות על תעשייה "כחול־לבן".

האסטרטגיה הכושלת, כפי שהזהרנו, עזרה לייאש עובדים שהיו נחושים ומוכנים להילחם והיא הסתכמה במהרה בצעדי התקפלות ראשונים

האסטרטגיה הכושלת, כפי שהזהרנו, עזרה לייאש עובדים שהיו נחושים ומוכנים להילחם והיא הסתכמה במהרה בצעדי התקפלות ראשונים. במפעל הטבליות בירושלים הסתיימה השביתה בהסכם בין ההנהלה להסתדרות הלאומית, לפיו המפעל ייסגר בהתאם לתוכנית עד סוף השנה הבאה, כשחלק מהפיטורים שתוכננו לשנה הקרובה יעוכבו. במקביל, נציגי ההסתדרות הכללית הגיעו כבר להסכם שמסדיר חיסול מישרות במטה טבע שבפתח תקווה.

יו״ר ההסתדרות הכללית ניסנקורן הסביר כי "[האשמים] במחדל אלו הדירקטוריון וההנהלה. הם מינפו את החברה, עשו עסקאות כושלות... אלה נהנו — ו[העובדים] נזרקו". הוא הבטיח ש"נמשיך במאבק הזה עד שנפתור את הבעיה".

אך הוא לא דרש למנוע את הפיטורים אלא רק לצמצם אותם ואפילו על הדרישה המעורפלת הזאת הוא לא הוביל מאבק תקיף. ניסנקורן נוהג להסתמך אסטרטגית לא על מאבק עצמאי של העובדים אלא על ברית עם ארגוני המעבידים ושרים בממשלת ההון. אלה לא רק שלא הועילו בדבר לעובדי טבע אלא רק הגבירו את הלחץ על הנהגת ההסתדרות להשלים עם ההיגיון הקפיטליסטי שמכתיב את ה"צורך" בפיטורים. "האשמים הם המנהלים", אבל העובדים "צריכים" לשלם כדי שמכונת הרווחים תמשיך לפעול.

להמשיך במאבק

ח״כ עמיר פרץ (העבודה), יו״ר ההסתדרות לשעבר, קרא להלאמת מפעלי טבע ולהפרטתם מחדש בהמשך, בדומה לאופן בו הולאמו הבנקים הגדולים בישראל במשבר מניות הבנקים ב־1983. משמעות ההצעה הזאת היא שהמדינה למעשה תלאים את החובות של טבע ותפריט את הרווחים לידי בעלי הון אחרים. מנגד קרא ח״כ דב חנין (חד״ש) להלאים את המפעלים כפתרון קבע והזכיר שקיים צורך בתרופות בארץ ובעולם.

בהחלט, להלאים. חברת החשמל למשל הולאמה ב־1954 ומשמשת כבר עשורים כשירות חיוני לציבור, שממשלת נתניהו מקדמת באופן הרסני את הפרטתו. עם זאת, לצד הזנחת בתי החולים הממשלתיים, היא מדגימה גם שאי־אפשר לסמוך על המדינה הקפיטליסטית שתנהל את המפעלים בצורה הטובה ביותר. כפי שאנחנו במאבק סוציאליסטי הסברנו, תוכנית הבראה אמיתית צריכה לכלול העברה מלאה של פעילות הייצור, המחקר והפיתוח לבעלות ציבורית. טבע צריכה להיהפך לשירות ציבורי, שיפעל תחת פיקוח וניהול במתכונת דמוקרטית בידי העובדים והציבור, כחלק מתוכנית סוציאליסטית לסיום שלטון ההון בתעשיית התרופות ובכלל המשק.

מה היה קורה אם הנהגת ההסתדרות הייתה מגלה אחריות ומכריזה מלחמה על הדירקטוריון בדרישה לביטול הפיטורים? מה היה קורה אם היא הייתה מובילה שביתות בכל אתרי טבע, שביתות כלליות נוספות ומאבק בינלאומי? מה היה קורה אם היא הייתה חוברת למאבק נגד השחיתות וקוראת לעצרת מחאה המונית נגד הפיטורים והטבות המס המושחתות לטבע? מה היה קורה אם ניסנקורן היה מצטרף לדרישה להלאים את טבע? זאת הדרך להמשיך במאבק עד לפתרון הבעיה.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.