לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
מהפך במקסיקו
רעידת אדמה פוליטית בבחירות לנשיאות
ניצחון מוחץ למועמד השמאל הפופולרי אמלו ותבוסה קשה למפלגות הממסד
1,579

1,579

הניצחון המוחץ של אנדרס מנואל לופס אוברדור, המוכר בכינוי אָמְלוֹ (ראשי התיבות של שמו), בבחירות לנשיאות ב־1 ביולי, הוא נקודת מפנה.

במשך עשורים משלה במקסיקו מפלגת ה־PRI ('המפלגה המהפכנית הממוסדת'), למעט הפסקה קצרה בשנים 2000–2012. ה־PRI השליטה רודנות, אלימות משטרתית וצבאית, הפרטה של מגזרי מפתח בכלכלה ו"רפורמות" ריאקציוניות בחינוך ובחוקי העבודה. כעת, ובזכות עשורים של מאבק, מיליוני עובדים וצעירים, בני עמים ילידים ונשים השיגו ניצחון.

הניצחון של אמלו ומפלגתו 'מורנה' ('תנועת ההתחדשות הלאומית') הוא יותר מכול תוצאה של מאבקם הבלתי נלאה של כל המדוכאים לשינוי החברה ולסיום הסיוט של הקפיטליזם המקסיקני.

הספירה הראשונית של הקולות מראה, כי אמלו זכה בכ־52%–53% מהקולות — שיעור ההצבעה הגבוה ביותר לנשיא בהיסטוריה של מקסיקו. מבחינת מפלגות הממסד, מדובר בבחירות נוראיות: ריקרדו אניה, ממפלגת PAN הניאו־ליברלית, זכה ב־22% מהקולות, וחוסה אנטוניו מאדה, מועמד מפלגת השלטון PRI, זכה ב־16% בלבד.

אמלו חייב לעמוד בהבטחותיו לעובדים ולעניים

אווירת האופוריה בקרב ההמונים בלתי ניתנת לתיאור. אבל דווקא באווירה הזאת חשוב שכוחות השמאל, תנועת העובדים והתנועות החברתיות יבינו את הלחצים האדירים שהמערכת הקפיטליסטית, האימפריאליזם ומנגנוני המדינה המקסיקנית יפעילו על הנשיא החדש.

במטרה לפייס את האוליגרכיה במקסיקו ואת המעמד השליט ברמה הבינלאומית, אמלו התעקש בזמן הקמפיין שאין להם ממה לחשוש, ושהוא לא שוקל כלל צעדים של הלאמה או הפקעת בעלות.

אולם הרעיון שאפשר לבנות קפיטליזם "אנושי" יותר, שבמסגרתו הבוסים והספקולנטים יסכימו לחלוק ברווחיהם ולְמַתֶן את הניצול, יכול להסתיים רק באסון. הדבר נכון גם לגבי ניסיונות לשים סוף לשחיתות מבלי לקרוא תיגר על המערכת הקפיטליסטית מיסודה.

ניסיון העבר ממדינות אחרות באמריקה הלטינית, בהן עלו לשלטון ממשלות שמאליות — בוליביה, ברזיל, ונצואלה, ארגנטינה וכו׳ — ומאירופה, כמו עם סיריזה ביוון, עשיר בלקחים מהבחינה הזאת.

המעבידים הגדולים, שאמלו "סומך" עליהם ומזמין אותם להשתתף בפרויקט שלו, יגיבו באותו האופן בו מגיבים בעלי הון במקומות אחרים — הם יגידו לו: "אתה תיישם מדיניות כלכלית שתשרת את האינטרסים שלנו; הבחירה היחידה שלך היא האם לעשות זאת מרצונך החופשי או שלא".

ניצחונו של אמלו בבחירות הוא התפתחות מעולה, אבל היא כשלעצמה לא מבטיחה לשים סוף לניצול ולהיעדר דמוקרטיה. המעמד השליט במקסיקו אינו רק מושחת ואכזרי אלא גם בעל היסטוריה של הפעלת דיכוי עקוב מדם כשהוא חש תחת איום. הניצחון של אמלו יוביל לשינוי אמיתי עבור ההמונים רק אם הוא ישמש כקרש קפיצה למאבק לשינוי סוציאליסטי.

אנחנו חייבים לגרום לאמלו לעמוד במילה שלו, ולהראות לו במעשים שבשביל לשים סוף לזכויות־היתר של קומץ, אנחנו חייבים להיאבק למען תוכנית לשינוי סוציאליסטי של החברה.

תנועת 'השמאל המהפכני' (IR) דורשת:
  • ביטול ה"רפורמות" הניאו־ליברליות.
  • הלאמה מחדש של שירותים ציבוריים שהופרטו.
  • הנהגת הסכמים קיבוציים. העלאת שכר המינימום ל־12,000 פסו לחודש.
  • העסקה מחדש של כל העובדים שפוטרו במסגרת "הרפורמה" במערכת החינוך ומתן ביטחון תעסוקתי למורים.
  • כן לזכות לשירותים ציבוריים (חינוך, בריאות, רווחה וכו') איכותיים ובחינם.
  • די לרצח נשים, וכן למאבק למען זכויות דמוקרטיות מלאות ללהט״ב.
  • כן לתוכנית עבודות ציבוריות, שתפעיל מערך אספקת מזון ומערך טיפול בילדים להקלה על משפחות עניות.
  • הלאמה של הבנקים ושל מגזרי המפתח בכלכלה, תחת פיקוח של ציבור העובדים, במטרה להבטיח חיי רווחה לכל.
*   מאנגלית: יאשה מארמר
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.