לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
בריטניה
גינוי סוציאליסטי למסע ההסתה נגד קורבין
חובה להילחם נגד אנטישמיות ונגד כל צורה של גזענות. אך בו־זמנית הכרחי להתנגד בתקיפות לכל ניסיון ציני להכפיש יריבים פוליטיים באמצעות האשמות שווא באנטישמיות
1,681

1,681

הערב (שני) פירסם ראש הממשלה בנימין נתניהו פוסט הסתה בפייסבוק ובטוויטר נגד יו״ר מפלגת הלייבור בבריטניה, ג׳רמי קורבין.

הספינולוג נתניהו טען שקורבין הניח זר פרחים בתוניסיה על קברו של אחד הטרוריסטים מארגון 'ספטמבר השחור' שביצעו את הטבח המזעזע באחד־עשר הספורטאים הישראלים באולימפיאדת מינכן בשנת 1972.

קורבין הבהיר כבר שהוא מתנגד לפעולות טרור בכל מקום ושהוא כמובן מגנה גם את טבח הספורטאים. הוא לא תועד מניח זר על קברו של אף אחד מהמשתתפים בטבח הספורטאים או מהחשודים במעורבות בתכנון הטבח.

המקור לטענה הוא בפרסום של הצהובון הבריטי, ה'דיילי מייל', לפיו קורבין הניח לכאורה זר על קברו של עאטף בְּסיסו, איש 'ספטמבר השחור', שהואשם בידי גורמים ישראליים (אך ללא הוכחות עד כה) במעורבות בתכנון טבח הספורטאים. בסיסו היה איש הקשר של אש״ף עם ה־CIA וסוכנויות ביון אחרות — ייתכן שעובדה זו הייתה המניע להתנקשות בו בפריז בידי 'המוסד' בשנת 1992.

קורבין, בביקורו בתוניסיה בשנת 2014, טרם נבחר לראשות מפלגתו, השתתף בטקס זיכרון לעשרות הרוגי ההפצצה הישראלית הנוראית בבירת תוניסיה בשנת 1985 במסגרת "מבצע רגל עץ" — לא פעולת הגנה אלא תקיפה אימפריאליסטית מדממת למעלה מ־2,000 ק״מ מישראל. השתתפות באירוע כזה ראויה ואין בה משום תמיכה בפעולות טרור. באותה העת הוא נכח גם בטקס בו הונח זר על קברו של בסיסו, אך לטענתו לא היה מעורב במחווה כזו אלא הגיע במטרה לקדם מסר של קץ למעגל האלימות.

בפוסט שפירסם קורבין בתגובה לנתניהו עמד על כך ש"טענותיו של ר״מ ישראל בנימין נתניהו אודות מעשי ודברי כוזבות". קורבין הזכיר שמה שדורש גינוי תקיף הוא ההרג של למעלה מ־160 מפגינים פלסטינים לא חמושים ברצועת עזה מאז חודש מרץ. הוא אף יצא נגד חוק הלאום והצהיר כי הוא "מתייצב לצד רבבות האזרחים הערבים והיהודים בישראל שהפגינו למען זכויות שוות בסוף השבוע בתל אביב".

קורבין מתמודד מול מסע הסתה שמבקש לתייג אותו כמי שמאפשר או מקדם אנטישמיות. אולם הוא דווקא מגלה יחס עקרוני למאבק באנטישמיות, ותומכיו היהודים מקבוצת 'קול יהודי למען הלייבור' דוחים בשאט־נפש את ההסתה נגדו. לעומתו, נתניהו אירח בישראל ונפגש רק בחודש שעבר עם ראש ממשלת הונגריה, ויקטור אורבן, פוליטיקאי גזען שחולק שבחים למיקלוש הורטי, שליט הונגריה האנטישמי שהיה בעל בריתו של היטלר ושתחתיו התחוללה שואת יהודי הונגריה.

באופן חמור, יריביו מימין של קורבין מערבבים דמגוגית שוב ושוב בין ביקורת על ישראל ומדיניות ממשלותיה לבין אנטישמיות. הם משתמשים באמצעים בלתי כשרים לקידום מטרתם, שהייתה ונותרה הדחתו של מנהיג שמאלי, שקורא תיגר על הניאו־ליברליזם, על הפגיעה באנשים עובדים וגם על מלחמות אימפריאליסטיות, על גזענות ועל הכיבוש הישראלי.

על רקע העלייה המחודשת בהסתה נגד קורבין גם מצד הממסד הישראלי, אנחנו מביאים כאן גינוי שפירסמנו במקור בבריטניה בעקבות הצטרפות יו״ר מפלגת העבודה אבי גבאי למקהלת ההסתה, ולאחר שמזכ״ל איגוד העובדים הגדול יונייט (Unite) יצא נגד המהלך הציני של גבאי וציין לחיוב את מאמציהם של סוציאליסטים בישראל.

גילוי־הדעת של 'מאבק סוציאליסטי' פורסם במקור באנגלית ב־9 במאי בשבועון ה'סושיאליסט' בהוצאת המפלגה הסוציאליסטית באנגליה־וויילס, שותפינו במסגרת הארגון הסוציאליסטי הבינלאומי CWI.


"אנטישמיות מודרנית אינה מתבטאת תמיד באלימות וברדיפה, אם כי יש יותר מדי מכך אפילו כיום. אנו מוכרחים לעמוד על המשמר גם נגד צורות מעודנות יותר ופוגעניות של השנאה העתיקה הזדונית הזאת". אזהרה חדה זאת מפני סכנת האנטישמיות הושמעה מצד ג׳רמי קורבין בנאום שנשא לפני כשנתיים.

על רקע העלייה המחודשת המדאיגה בצורות שונות של גזענות, לרבות אנטישמיות, שמלבים גורמי ימין ברחבי אירופה מוכת המשברים, ובבריטניה בפרט, הגישה העקרונית שמגלה קורבין חשובה במיוחד.

מהרגע שנבחר לראשונה לראשות מפלגתו בשנת 2015, קמפיין ההכפשה המדהים נגד קורבין התרחב לרמה הבין־לאומית, שעה שאליטות קפיטליסטיות חוששות מהפוטנציאל שמאחורי התמיכה ההמונית לה הוא זוכה — הצמא לשינוי והתמיכה הגוברת ברעיונות שמאליים, אנטי־קפיטליסטיים וסוציאליסטיים.

הממסד הקפיטליסטי הישראלי מיהר להצטרף למקהלה. קורבין הואשם באופן כוזב שוב ושוב מצד העיתונות והפוליטיקאים מהממסד הקפיטליסטי בישראל שהוא תומך כביכול בטרור, שהוא מכחיש שואה ושהוא מאפשר או מקדם אנטישמיות.

כך, העיתון הכלכלי TheMarker העיר ב־2015: "אפילו הסיכוי הקלוש שמכחיש שואה וריאקציונר סוציאליסט, שמציע הלאמת רכבות כפתרון לחוליי הכלכלה הבריטית, יהיה ראש הממשלה של אחת המעצמות המערביות — מעורר חלחלה". מדובר בעוינות מעמדית טיפוסית מצד קפיטליסטים בכל מקום ביחס לכל רמז לחלופה סוציאליסטית לשלטונם.

תיוג דמגוגי של ביקורת כאנטישמיות

תיוג דמגוגי של מבקרים משמאל של ממשלת ישראל כ"אנטישמים" הוא ספין מסורתי ושכיח של הממסד הימני בישראל, ובמיוחד של שלטון נתניהו. ההאשמה מופנית אפילו כלפי מבקרים יהודים או ישראלים — שלעיתים מתויגים כ"בעלי שנאה עצמית".

חיילים קרביים לשעבר בישראל שמעזים להשמיע קול נגד הכיבוש הישראלי הואשמו כבר שהם משרתים גורמים אנטישמיים זרים. בסוף אפריל, שר האנרגיה יובל שטייניץ טען באופן ציני שהסירוב מצד השחקנית האמריקאית ילידת ישראל נטלי פורטמן לקבל את 'פרס בראשית' מידי נתניהו בירושלים "גובל באנטישמיות".

מסע ההשמצות נגד קורבין מתנהל לפי אותו הדפוס, שעה שיריביו הפרו־קפיטליסטיים מימין מערבבים דמגוגית בין ביקורת על מדיניות ממשלת ישראל ועל הציונות לבין אנטישמיות. דמגוגיה כזו משמשת כהסוואה לטיעונים פוליטיים חלשים שמקדמים מדיניות הרסנית.

אולם, ההתקפות המתועבות של ממשלת ישראל על הפלסטינים, כולל הטבח בעשרות מפגינים פלסטינים לא חמושים בשבועות האחרונים לבדם, גררו וימשיכו לגרור התנגדות ברחבי העולם, כולל מקרב יהודים וארגונים יהודיים. הסנאטור האמריקאי ממוצא יהודי ברני סנדרס הוא אחד מאותם המבקרים של פשעי ממשלת ישראל בשבועות האחרונים.

בבריטניה, הקבוצה 'קול יהודי למען הלייבור', שבצדק מתעקשת לקדם התנגדות לדיכוי הפלסטינים, מראה איך הארגונים היהודיים הפרו־קפיטליסטיים מימין אשר מסיתים נגד קורבין לא צריכים להילקח ברצינות כשהם מנסים לתת יותר משקל לטיעוניהם דרך התיימרות מרומזת לדבר בהכללה בשם יהודים באשר הם.

ממש כפי שקמפיין ההשמצות הימני הישראלי נגד קורבין מוּנע מסדר־יום של הגנה על המערכת הקפיטליסטית ועל דיכוי לאומי, אין פלא שגם בבריטניה הגורמים המנסים לצור על קורבין מחזיקים באופן כללי ברקורד של התעלמות מאסלאמופוביה או של הגנה על גזירות ניאו־ליברליות ומלחמות אימפריאליסטיות, כולל מלחמת עיראק ההרסנית, שגרמה לסבל בל־יתואר ברחבי האזור שלנו.

יו״ר מפלגת העבודה הישראלית מצטרף להסתה

מזכ״ל האיגוד יונייט (Unite) בבריטניה, לן מקלאסקי, צדק בהחלט כשאמר — במאמר שפירסם במגזין NewStatesman ב־25 באפריל — שיו״ר מפלגת העבודה הישראלית אבי גבאי "אשם בהכפשה צינית ושערורייתית" נגד קורבין.

הערה זו הגיעה לאחר שגבאי הכריז ב־10 באפריל על השעיית היחסים בין מפלגת העבודה הישראלית ומנהיג מפלגת הלייבור הבריטית, על בסיס האשמות לפיהן קורבין הפגין "עוינות ... לקהילה היהודית" ואיפשר או קידם "התבטאויות ופעולות אנטישמיות".

בכך, גבאי — פוליטיקאי פרו־קפיטליסטי לא פופולרי, מולטי־מיליונר, ומי שהיה עד לא מזמן שר בממשלת נתניהו — המשיך את ההסתה שהשמיעו קודמו בתפקיד הרצוג ובכירים ניאו־ליברלים אחרים במפלגה, שמעולם לא פיספסו הזדמנות לנסות להשיג תמיכה בעזרת תעמולה לאומנית. גבאי עצמו כבר הצהיר בעבר בין השאר ש"הערבים צריכים לפחד מאיתנו" והביע התנגדות לרעיון של פינוי התנחלויות במסגרת הסכם שלום.

לעומת זאת, אנחנו, סוציאליסטים וסוציאליסטיות בתנועת 'מאבק סוציאליסטי' בישראל, רואים בקורבין מתנגד נחרץ לאנטישמיות ורואים בהתקפות שמתארגנות נגדו את מה שהן: ניסיונות לפגוע בשמו של מנהיג פוליטי שמאלי שמקדם תוכנית שנתפסת בעיני קפיטליסטים כרדיקלית מדי לטובת האינטרסים של מעמד העובדים.

עקבנו והצטערנו לראות כיצד בחלק מהמקרים האשמות שווא באנטישמיות שימשו בעת האחרונה לטיהור של פעילי שמאל מחויבים משורות מפלגת הלייבור בבריטניה. בהם היה גם הסוציאליסט, הישראלי לשעבר, משה מָחוֹבֶר, שהצליח לבסוף להוכיח את היעדר היסוד להאשמות השערורייתיות שהופנו כלפיו.

חובה להילחם נגד אנטישמיות ונגד כל צורה של גזענות. אך בו־זמנית הכרחי להתנגד בתקיפוּת לכל ניסיון ציני להכפיש יריבים פוליטיים באמצעות האשמות שווא באנטישמיות.

די לדמגוגיה! ביקורת על ממשלת ישראל, על לאומנות ציונית, על אנשי ימין ישראלים או על בעלי הון ישראלים, אינה שקולה משום בחינה לגזענות כלפי יהודים או לשלילת זכויות דמוקרטיות כלשהן מישראלים או מיהודים.

גבאי גם האשים את קורבין בכך שהפגין לכאורה "שנאה גלויה ביותר" כלפי מדיניות ממשלת ישראל. אנחנו מצידנו מצדיעים למאבק של העובדים והצעירים בבריטניה נגד ממשלת ההון של תרזה מיי, ואנחנו בהחלט שותפים להתנגדות של קורבין למדיניות של ממשלת הימין בישראל, הדורסת את מעמד העובדים, ולמדיניות הדיכוי הברוטלי שהיא מובילה כלפי הפלסטינים.

אנחנו מקדמים סולידריות במאבק של כלל האנשים העובדים וכבוד לזכויות שוות לכל האומות. אנחנו נאבקים למען פתרון סוציאליסטי — למען שתי מדינות סוציאליסטיות שוות־זכויות, הן עבור הפלסטינים והן עבור הישראלים, עם שוויון זכויות למיעוטים, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי במזרח התיכון. אין נתיב אמיתי אחר להבטחת ביטחון, שלום ורווחה עבור הפלסטינים והיהודים הישראלים כאחד.

מסע ההכפשה נגד קורבין הוא ניסיון מסוכן לחבל במאבק למען פתרונות שמאליים וסוציאליסטיים, וחובה לחשוף אותו כפי שהוא.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.