הפגנה סוערת בת״א ואיום בהתפטרות המונית בתגובה להכרזת שר הבריאות
איגוד ועדי התחבורה בכוח לעובדים נערך לשביתה ארצית
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
בריטניה
מה עומד מאחורי ההסתה נגד קורבין?
ניצחונו הסוחף השני של ג׳רמי קורבין בבחירות לראשות מפלגת הלייבור בבריטניה מלווה בהסתה בתקשורת הקפיטליסטית, גם בישראל
2,185

יו״ר מפלגת הלייבור בבריטניה ג׳רמי קורבין, המקדם התנגדות למדיניות הצנע, השיג שוב ניצחון מוחץ בבחירות לראשות המפלגה, שנה לאחר שנבחר לראשונה. 313 אלף מצביעים בחרו בו — כ־62% מהקולות (עלייה של כ־2 נקודות־אחוז).

הבחירות נערכו בעקבות הצבעת אי־אמון נגד היו״ר על־ידי רוב חברי סיעתו בפרלמנט, הנמנים עם האגף הפרו־קפיטליסטי במפלגה, שמזוהה עם רה״מ לשעבר טוני בלייר. העילה היתה ההכרעה במשאל־העם ביוני בעד יציאת בריטניה מהאיחוד האירופי. קורבין הואשם שלא הוביל קמפיין משכנע להישארות, לאחר שבעבר היה שותף לעמדה שהאיחוד הוא ארגון אנטי־דמוקרטי שמייצג ביסודו את האינטרסים של הטייקונים באירופה. הוא אף גילה הבנה לתוצאות כביטוי לזעם של קהילות שנרמסו תחת הצנע.

קורבין מתמודד מהרגע הראשון עם הסתה בלתי פוסקת מצד הממסד הקפיטליסטי, גם ברמה הבינלאומית. התמיכה ההמונית שהוא מצליח לגייס והאפשרות שעוד ירכיב ממשלה מעלות שאלות לגבי עתיד אחת המעצמות הקפיטליסטיות הגדולות ולגבי ההשלכות הצפויות של ההתנגדות הגוברת ברחבי העולם למדיניות הניאו־ליברלית ולמפלגות הממסד המסורתיות.

ב־TheMarker זעקו למשל כי "אפילו הסיכוי הקלוש שמכחיש שואה וריאקציונר סוציאליסט, שמציע הלאמת רכבות כפתרון לחוליי הכלכלה הבריטית, יהיה ראש הממשלה של אחת המעצמות המערביות — מעורר חלחלה" (דפנה מאור, 17.11.2015).

מבחינת הממסד הישראלי גובר גם החשש שהעלייה של קורבין ומנהיגים נוספים מהשמאל תוביל להגברת הלחץ הבינלאומי על ישראל ולהיחלשות התמיכה בפועל שמספקות ממשלות במערב להמשך הכיבוש והדיכוי הלאומי של הפלסטינים, מה שמשתקף בהד להסתה. יו״ר מפלגת העבודה הרצוג, שבעצמו אחראי לליבוי גזענות, רכב על ההכפשות בדבר אנטישמיות וקרא לקורבין להגיע לביקור ב'יד ושם' "כדי ללמוד את העובדות". וח״כ איציק שמולי טען כי את קורבין מניעות "שנאה תהומית לישראל ואנטישמיות".

אנטישמיות?

קורבין מזהיר כי "אנטישמיות מודרנית אינה מתבטאת תמיד באלימות וברדיפה, אם כי יש יותר מדי מזה אפילו כיום. אנו מוכרחים לעמוד על המשמר גם נגד צורות מעודנות יותר ופוגעניות של השנאה העתיקה הזדונית הזאת".

אלא שגורמי ימין מעוניינים באופן מניפולטיבי לתייג התנגדות מהותית למדיניות ממשלות הימין בישראל ולדיכוי הלאומי של הפלסטינים כ"אנטישמיות חדשה", במטרה לבצע דה־לגיטימציה ולטרפד דיון. טשטוש הקו המבחין בין גזענות כלפי יהודים לבין התייחסויות בהקשר ביקורתי, גם אם גסות, לישראל ולציונות, הוא מסוכן, ולמעשה כבר היו חברי לייבור שהושעו בשל התבטאויות שלא כללו כל היבט אנטישמי.

"נמאס לי שאנטישמיות משמשת כנשק פוליטי נגד ג׳רמי קורבין", כתב עיתונאי ה'אינדיפנדנט', מייקל סגלוב, חבר לייבור יהודי

"נמאס לי שאנטישמיות משמשת כנשק פוליטי נגד ג׳רמי קורבין", כתב עיתונאי ה'אינדיפנדנט', מייקל סגלוב, חבר לייבור יהודי. "כבר שנים שאני נוסע ברחבי הארץ כדי לדווח על עצרות של גורמי ימין קיצוני, פשיסטים וניאו־נאצים — איפה היתה דאגתכם לקהילה שלי אז?", תהה.

"חברינו היהודים אינם אחראים לפעולות של מדינת ישראל או של ממשלת נתניהו", הדגיש קורבין, "כפי שחברינו המוסלמים אינם אחראים לאלו של מדינות או ארגונים המגדירים עצמם אסלאמיים" — אמירה עקרונית שסולפה על־ידי מתנגדיו. "אמשיך, כמנהיג הלייבור, לקדם את המטרות של שלום וצדק בישראל ובפלסטין, בשאר המזרח התיכון וברחבי העולם".

הכחשת השואה?

אחת העלילות הנבזיות ביותר נגד קורבין היא שהוא משתף־פעולה עם הכחשת השואה. אלא שלדעת קורבין, "הכחשת השואה היא דבר מתועב ורע. השואה היתה החלק המרושע ביותר בהיסטוריה שלנו".

לדעת קורבין, "הכחשת השואה היא דבר מתועב ורע. השואה היתה החלק המרושע ביותר בהיסטוריה שלנו"

קורבין הואשם בקשרים ובתרומות כספיות למכחיש השואה המוצהר פול אייזן, פעיל ימני קיצוני ואנטישמי. מדובר בפעיל שקידם את עמדותיו באמצעות הסתננות לתנועת הסולידריות הבינלאומית עם המאבק הפלסטיני, והקים לשם כך ארגון בשם "זוכרים את דיר־יאסין".

הגירוש והטבח, בידי האצ״ל והלח״י, בכפר הפלסטיני דיר־יאסין ב־1948 נותרו בין הסמלים לזוועות פעולות הטיהור האתני שבוצעו נגד הפלסטינים כחלק מהנכבה. קורבין השתתף בעבר בשניים־שלושה אירועים של הארגון המדובר, מתוך כוונה לקדם הכרה בזיכרון ובסבל של הקורבנות, והוא שם כנראה תרומה סמלית בכלי שעבר בין המשתתפים. כמו רבים אחרים, לא עלה על דעתו שמאחורי הארגון עומד מכחיש שואה, שלמעשה נהפך מאז יחד עם ארגונו למוקצה מחמת המיאוס ככל שנחשפו עמדותיו.

תמיכה בטרור?

קורבין מואשם בכך שכינה את חיזבאללה וחמאס "חברים" (כשהזמין נציגים לדיון במהלך כנס בפרלמנט ב־2009), ונרמז מכך שהוא תומך בפעולות טרור. הוא מצדו הבהיר שאינו תומך פוליטית בשני הארגונים והוא "לחלוטין לא בעד טרור מכל סוג שהוא — בהחלט מזעזע ומחפיר שחיי אזרחים ייגדעו כתוצאה מפעולות טרור חסרות־הבחנה".

"לחלוטין לא בעד טרור מכל סוג שהוא — בהחלט מזעזע ומחפיר שחיי אזרחים ייגדעו כתוצאה מפעולות טרור חסרות־הבחנה"

אחת הטענות שנועדו להוכיח לכאורה סוג של תמיכה מצדו בטרור היא התנגדותו לשורה של מתקפות צבאיות בהן השתתפה בריטניה כחלק מ"מלחמה בטרור" — החל מהמלחמות באפגניסטן ובעיראק, דרך ההפצצות בלוב ב־2011, ועד להפצצות בעיראק ובסוריה מאז 2014 כחלק מהמלחמה בדאע״ש.

ואכן, לאותן התערבויות צבאיות, אימפריאליסטיות, היו השלכות הרסניות ביותר על שלום האזור, ולמעשה על שלום העולם. הן גבו מחיר עצום מאזרחים ותרמו באופן מכריע לצמיחת כוחות ימין קיצוני סלפיים ולפעולות הטרור שלהם, שיוצאו גם למדינות המערב. המלחמה בעיראק היתה גורם מפתח שהוביל לצמיחת דאע״ש.

הביקורת של קורבין על ארגונים ומשטרים המזוהים עם אסלאם פוליטי ימני נוטה להיות חלשה מדי, אך בוודאי אין בכך "תמיכה בטרור" — הוא מבקש בצדק להציב תמרור אזהרה חיוני נגד פעולות המייצגות למעשה טרור מדינתי שמבצעות ממשלות של מעצמות קפיטליסטיות, ולהזהיר שפעולות כאלו הן חלק יסודי מהבעיה.

מדיניות פופולרית

התוכנית של קורבין כוללת התנגדות לצנע ודרישות להעלאת שכר המינימום ל־10 פאונד לשעה (כ־49 שקל לשעה), לחינוך חינם, לבנייה מסיבית של דיור ציבורי, להלאמה מחדש של שירותים מופרטים במערכת הבריאות, להלאמה מחדש בהדרגה של הרכבת ועוד.

הוא מקדם גם כאמור התנגדות למלחמות אימפריאליסטיות ולנשק להשמדה המונית. בהקשר של ישראל, בניגוד לקו של האגף הבלייריסטי, שסיפק לאורך השנים "מטריית הגנה" לממשלות הימין בישראל ולהתקפות על הפלסטינים, המחנה של קורבין מזוהה עם מדיניות הפוכה של סולידריות בינלאומית והתנגדות לכיבוש — לכן הממסד הישראלי שונא אותו.

מאות אלפי עובדים וצעירים הצטרפו למפלגה בהתלהבות כדי להגן על קורבין, מתוך מיאוס ממדיניות הצנע וגם מהמלחמות, ומתוך שאיפה לראות את הלייבור נהפכת למפלגת שמאל נאבקת שתציע אלטרנטיבה ממשית לשלטון הימין

מאות אלפי עובדים וצעירים הצטרפו למפלגה בהתלהבות כדי להגן על קורבין, מתוך מיאוס ממדיניות הצנע, שמדרדרת קהילות שלמות לעוני, וגם מהמלחמות, ומתוך שאיפה לראות את הלייבור נהפכת למפלגת שמאל נאבקת שתציע אלטרנטיבה ממשית למדיניות שלטון הימין של השמרנים. בשורה של ערים ושכונות התארגנו בקיץ האחרון עצרות לתמיכה בקורבין, שניצח לבסוף — למרות ההסתה, הטענות שהוא "בלתי בחיר" וניסיונות לפסול טכנית רבבות מצביעים. בנוסף לכך הוא זוכה לתמיכת איגודי העובדים העיקריים.

מזה הממסד חושש

בדיוק מהתנועה הזאת שמרימה ראש, ושעשויה עוד להעלות את קורבין לשלטון, הממסד בבריטניה חושש. "זה הממסד שאומר לכם, איך אתם מעזים לבחור סוציאליסט כמנהיג הלייבור. זה המאיון העליון שאומר ל־99% לחזור חזרה למקום", הסביר חבר הפרלמנט ג׳ון מקדונל.

החשש הזה הוביל את ראשת הממשלה החדשה תרזה מיי להקפיא חלק מתוכניות הקיצוצים. והוא גם הסיבה להכפשות נגד קורבין והשמאל.

ההסתה מכוונת להיפטר מקורבין ומהתנועה סביבו, והיא לא בוחלת בסילופים ובשקרים. לפי אחת הטענות הנואשות, לא האהדה למדיניות שמציע קורבין אלא "מזימה טרוצקיסטית" היא שאחראית להצטרפות ההמונית של תומכיו למפלגה (ההאשמה מכוונת בעיקר לשותפים של 'מאבק סוציאליסטי' בבריטניה, מהמפלגה הסוציאליסטית, לשעבר תנועת 'מיליטנט', שעד 1991 פעלה במסגרת הלייבור).

כשלעצמן, התוכניות החיוביות שקורבין מקדם אינן מרחיקות לכת במיוחד. במישור הכלכלי, מדובר בצעדים קיינסיאניים בסיסיים. אלא שממשלת לייבור בראשות קורבין שתיישם את התוכניות בלחץ של תנועה עממית רק תגביר את הביטחון של עובדים וצעירים לדרוש ולהיאבק לשינויים עמוקים במציאות החיים — דרך קריאת תיגר על האינטרסים של בעלי ההון ואף על השיטה הקפיטליסטית עצמה, שאחראית כיום לעוני, לאי־שוויון, למלחמות ולהרס סביבתי.

התשובה להסתה

קורבין מייצג כאמור תופעה בינלאומית של התעוררות נגד הפוליטיקה הממסדית וחיפוש גובר אחר אלטרנטיבה למדיניות הניאו־ליברלית ופתרון לבעיות החברתיות הבוערות, בפרט בכלכלות הקפיטליסטיות ה"מפותחות".

זה היה הרקע להתפתחות התנועות סביב סנדרס בארה״ב או סביב מפלגת סיריזה ביוון. גם התנועות האלו התמודדו בשיאן עם הסתה משמעותית, לפני שמנהיגיהן "יישרו קו" — סנדרס חבר למועמדת של וול־סטריט, סיריזה מיישמת גזירות צנע בשירות הטייקונים.

אך זוהי רק ההתחלה. למעמדות השליטים יש סיבות טובות לחשוש לעתיד המערכת שלהם, ולהסית נגד קמפיינים פופוליסטיים שמאליים דוגמת זה של קורבין, שמייצגים רעידות אדמה פוליטיות. אותו ההיגיון שמבקש להרחיק את ההמונים מהפוליטיקה הביא גם את קרן המטבע הבינלאומית (IMF) לקרוא לממשלות לרסן את מדיניות הצנע ולהתערב יותר בכלכלה, בכוונה להרגיע את הזעם של ההמונים שנדרשו בשנים האחרונות לשלם את המחיר על המשבר הכלכלי העולמי של 2008.

עם זאת, שעה שהמערכת הקפיטליסטית שרויה במשבר יסודי ומוגבלת עוד יותר ביכולת להציע אופק של שיפור מהותי בתנאי המחיה, הצמא של המונים לשינוי לא הולך להיעלם. עובדים וצעירים ישובו ויתבעו בהזדמנויות שונות ביטוי פוליטי למצוקותיהם ולשאיפותיהם (אפילו בישראל, למרות הריאקציה הלאומנית והמכשול העצום של הסכסוך הלאומי, סביר להניח שהתחלה של מגמה בכיוון דומה תוכל להתפתח בעתיד).

המפתח להצלחת התנועות האלו, ולהדיפת ניסיונות של כוחות פופוליסטיים ימניים לחדור לריק הפוליטי, הוא לא לחתור להתפייסות עם גורמי הממסד, שמעוניינים בכישלון המאבק, אלא לחשוף אותם, להתבדל מהם ולהתארגן על בסיס עצמאי ודמוקרטי, שיאפשר חבירה של איגודי עובדים וארגוני שמאל שונים, במטרה להציב את האלטרנטיבה הפוליטית הסוציאליסטית שדרושה מול מפלגות שלטון ההון.
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.