לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
מערכת חולה
"הכתובת הייתה על הקיר!"
נתניהו ומנכ״ל משרד הבריאות הודפים ביקורת על מחדלים וטוענים כי לא ניתן היה "לחזות או להיערך להתפשטות הנגיף" ■ מכתב מחאה של מעל 170 רופאים מזכיר שדווקא היו מי שהתריעו ונאבקו על החיים עצמם
1,967

1,967

על רקע המחדלים החמורים בהיערכות להתמודדות עם המגפה, כשבקרוב חולים שיזדקקו להנשמה עלולים שלא לקבל אותה, נתניהו מצטדק כי "אף מדינה בעולם לא הייתה יכולה לחזות או להיערך להתפשטות הנגיף". מילא שנתניהו עדיין מעכב השבתה מלאה במגזר הפרטי משיקולי הגנה על רווח כשהמגפה כבר כאן, אך גם הטיעון הכללי לא מתיישב עם המציאות.

מגפת הקורונה (COVID-19) היא אירוע פתאומי שתפס את העולם בהפתעה נוכח ההיקף והעוצמה שלו. אך ליתר דיוק, ההפתעה היא תוצאה של העובדה שתחזיות שעסקו באפשרות של תרחיש כזה לא תפסו מקום בולט בתקשורת המיינסטרים או בסדר היום של ממשלות קפיטליסטיות. נתניהו עצמו יודע שחוקרים ורופאים הציגו תחזיות מגובשות וברורות מאוד, שהגיעו גם לשולחנו.

דוח מבקר המדינה שנמסר למשרדי הממשלה בנובמבר ולראש הממשלה בפברואר ציין כי "לפי הבנק העולמי, יש סיכוי גבוה שב־15 השנים הקרובות תתפרץ מגפה חוצת גבולות. במקרה קיצון, תרחיש של מגפה כלל־עולמית חמורה עלול לגרום למוות של מיליוני חולים ולנזק כלכלי עצום... משרד הבריאות, קופות החולים ומערך האשפוז אינם ערוכים באופן מלא למקרה של התפרצות שפעת פנדמית, שבגינה עלולים לחלות כ־2.25 מיליון תושבים בישראל, שהם כ־25% מהאוכלוסייה". בפרט צוין חוסר מוכנות של מלאי התרופות האנטי־ויראליות ומענה פוטנציאלי לצורכי אשפוז, טיפול נמרץ והנשמה.

המיני־סדרה התיעודית "פנדמיה: איך למנוע התפרצות", שהופקה בשנה שעברה ועלתה בנטפליקס בינואר, משמיעה אזהרות חדות מצד חוקרים ורופאים, ומתריעה בסוף: "רוב המדינות עדיין אינן מוכנות ולא השקיעו מספיק באמצעים להתמודדות עם האיום הזה".

לא ניתן היה לחזות? מעל 170 רופאים בכירים בישראל, במכתב מחאה על רקע המשבר, דוחים בשאט־נפש את הטענות לחוסר יכולת להיערך למגפה: "הכתובת הייתה על הקיר, רק היו שבחרו במודע ובכוונת מכוון להתעלם ממנה"!

לדברי הרופאים, "מערכת הבריאות של מדינת ישראל מעולם לא עמדה בראש סדר העדיפות הלאומי של הממשלה. בשנות עבודתנו הזדעזענו קשות בכל פעם שהוטל קיצוץ תקציבי, או לא פחות חמור, לא הוקצה התקציב המתאים לבתי החולים. התרענו חדשות לבקרים כי המחיר של החנק התקציבי המתמשך שנים רבות יתבטא בתחלואה גוברת ובחיי אדם". עוד הזכירו הרופאים כי מדינת ישראל "בתחתית רשימת המדינות המפותחות (OECD) בהוצאה הלאומית לבריאות, במספר מיטות אשפוז כלליות ובמקום השלישי לפני האחרון במיטות טיפול נמרץ לאלף נפשות".

במשרד הבריאות יש תוכנית להתמודדות עם מגפות שגובשה ב־2007, על בסיס מסקנות ממגפת ה־SARS של תחילת המאה. לפי נדב דוידוביץ', ראש בית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת בן גוריון, "התוכנית אכן מיושמת, אם כי לא הכול נעשה בצורה מהירה כמו שהיינו רוצים. זה נובע מכך שבמשך שנים ייבשו את מערכת הבריאות הציבורית, ואנחנו רואים את התוצאות היום. לאורך השנים המעבדות, אחיות בריאות הציבור ורופאי בריאות הציבור הוזנחו, והמשמעות היא שבמצב של מגיפה הרבה יותר קשה לתפקד".

מנכ״ל משרד הבריאות מיתמם

מנכ״ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב מתפתל: "התרחישים שכולם התכוננו אליהם זה לשפעת פנדמית, חורף קשה כמו שהיה לנו בשנה שעברה, אלו היו תרחישי האימה שלנו". בר סימן טוב אינו רופא, הוא מגיע מפקידות האוצר, שם נאבק בדרישות הרופאים להצלת מערכת הבריאות הציבורית בשביתתם ב־2011. אך סביר שהוא מבין שגם תרחיש של שפעת פנדמית רצינית הוא לא "כמו שהיה לנו בשנה שעברה". הרי הערכות מצב טרם המשבר דיברו על "מוות של מיליוני חולים"!

בתנאים של מערכות הבריאות, התקשורת והתשתיות המודרניות, תרחיש של היקפי תמותה נוסח "השפעת הספרדית" של 1918, שקטלה כ־3% מאוכלוסיית העולם דאז, נראה פחות סביר. גם האיידס, המגפה העולמית הקטלנית ביותר בעשורים האחרונים, לא הגיעה לממדים כאלה. אולם האזהרות לא הותירו מקום לספק לגבי איום חמור: "קיים איום ממשי של פנדמיה קטלנית ביותר של פתוגן נשימתי, שתנוע במהירות ותהרוג 50–80 מיליון בני־אדם ותמחוק קרוב ל־5% מהכלכלה העולמית... העולם לא מוכן", כך הזהירו בספטמבר מומחים מפורום GPMB, שהקימו הבנק העולמי וארגון הבריאות העולמי בעקבות מגפות האבולה ב־2014–2016 ו"שפעת החזירים" ב־2009.

מומחים שבו וחזרו על אזהרות דומות מזה שנים — כולל באופן מפורש מפני הסכנה של התרחיש הנוכחי של התפרצות מחודשת של נגיף קורונה דמוי SARS שמקורו בעטלפים (למשל מאמר במגזין Nature ב־2015; מחקר מאוניברסיטת הונג קונג מ־2007).

"לנגיף מסוכן, שעדיין אינו ידוע, יש פוטנציאל לחסל מיליונים מאיתנו", תיאר ב־2018 במאמר בגרדיאן ג׳ונתן קוויק, מבית הספר לרפואה באוניברסיטת הרווארד, שהסביר כי "מדענים לא יודעים איזה מיקרוב זה יהיה, מאיפה הוא יגיע או אם הוא יועבר דרך האוויר, בנגיעה, דרך נוזלי גוף או בשילוב של דרכים שונות, אך הם כן יודעים שמגפות מתנהגות קצת כמו רעידות אדמה. מדענים יודעים שאחת 'גדולה' בדרך שכן בכל שנה מתפרצות עשרות רעידות קטנות יותר". ב־2014 לבדה ארגון הבריאות העולמי תיעד יותר מ־100 התפרצויות חדשות של מחלות מדבקות ברחבי העולם.

לטענת קוויק בזמנו, השקעה בהיערכות ובמחקר ובחיסונים בהיקף של בקושי דולר על כל אדם בעולם הייתה יכולה לסייע למנוע פנדמיה, והשקעה כזו "היא כלום בהשוואה למה שמגפה פנדמית תעלה לעולם עקב צעדי חירום ושיבושים כלכליים". אולם הוא ידע גם לשאול רטורית, "כמה חיסונים מעולם לא פותחו מכיוון שעניים לא יכולים לשלם עבור מה שתאגידי התרופות היו יכולים לפתח? כמה פעמים ממשלות ומנהיגים טוענים שאין תקציב להיערכות?".

קפיטליזם ומגפות

המדיניות הניאו־ליברלית של העשורים האחרונים קידמה הפרטה, קיצוצים וייבוש תקציבי נפשע של מערכות הבריאות הציבוריות ברחבי העולם כחלק מחתירה לצמצום המגזר הציבורי בשורה התחתונה לטובת אינטרס הרווח הפרטי של בעלי ההון. השלכות המדיניות הזאת, לצד גרירת הרגליים מצד ממשלות קפיטליסטיות — שבפרט ביקשו, כמו בישראל, להמשיך להגן על הרווח הפרטי ולדחות צעדי השבתה — גובה קורבנות בנפש ברמה העולמית.

כעת, בתי חולים קורסים אינם מסוגלים לספק טיפול מיטבי לחולים, ועבור חלק מהחולים מדובר בגזר דין מוות. ברחבי העולם מדווחים מקרים של חולים שמתו לאחר שבקשתם להיבדק סורבה או שבדיקתם התעכבה, ומנגד, מקרים של עשירים וידוענים שמארגנים לעצמם בדיקות ללא קושי. כפי שציין ברני סנדרס בארה״ב, העשירים יסתדרו במגפה וישיגו כל מה שהם צריכים, "ללא דאגות לשירותי בריאות, ללא דאגות להכנסה שתיכנס בסוף החודש". בחברה מעמדית גם בריאות והחיים עצמם הם שאלה מעמדית.

מניע הרווח של תעשיית התרופות גורר תופעות של הפקעת מחירים על תרופות חיוניות, בעזרת הגדרת פיתוחים כפטנטים להבטחת בלעדיות לצורך מסחטת כספים, ובנוסף גם מעכב שיתוף פעולה מרבי במחקר מדעי ברמה הבינלאומית והשקעה בפיתוח חיסונים ותרופות שאינם נחשבים רווחיים. זוהי הסיבה שלמרות מגפת ה־SARS בתחילת המאה לא הושקעו משאבים ולא פותח עד היום חיסון נגד נגיפי קורונה המסוכנים לאדם.

את הסכנה להתפרצות תחלואה המונית בשל נגיפים המפתחים יכולת לעבור מבעלי חיים לאדם מגבירות תופעות הרסניות שיוצרת המערכת הקפיטליסטית ברמה העולמית. בראש ובראשונה, תנאי עוני ומחסור, הכופים פגיעה בתנאי היגיינה, בתזונה בריאה ובנגישות לשירותי בריאות.

מחלות אוהבות את הפרטת הבריאות מכיוון שהתלות הגוברת בהוצאה פרטית על שירותי בריאות, כולל ביטוחי בריאות משלימים בישראל, פוגעת בנגישות לשירותי בריאות, לעיתים גם ברמה בסיסית, כשאנשים רבים נאלצים לבחור בין אוכל לתרופות או טיפולי שיניים, שלא לדבר על טיפולים נדירים יותר ומצילי חיים.

בישראל, למרות קיומו של ביטוח בריאות ממלכתי, מדובר בבעיה קשה לא רק עבור שני מיליון אזרחים עניים ועבור מבקשי מקלט נטולי זכויות אלא גם עבור רבים שאינם נחשבים עניים כלל אך מתקשים לסגור את החודש. בו־זמנית, תנאי המצוקה, העוני והמחסור שכופה האליטה הקפיטליסטית הישראלית על מיליוני פלסטינים ברצועת עזה ובגדה המערבית גורמים לפגיעה קשה בבריאות הציבור, ובפרט למוכנות ירודה להתמודד כעת עם המגפה.

תעשיית המזון מהחי למטרות רווח היא בית גידול פורה למגפות, כפי שהמחישה "שפעת החזירים". בנוסף לסכנה המוגברת מנגיפים, קיימת גם סכנה של התפתחות חיידקים אגרסיביים עמידים לאנטיביוטיקה.

כריתת יערות מסיבית בידי תאגידים למטרות רווח מגבירה את החיכוך בין קהילות לחיות בר הנגועות בנגיפים בעלי פוטנציאל נזק לאדם. היא אף תורמת להתחממות האקלים, המקצינה דפוסי מזג־אוויר ומשליכה קהילות להתמודדות עם כוח ההרס של סערות ושיטפונות, וגם של בצורות, המקלים על התפשטות מחלות מדבקות.

היד הנעלמה

מגפת הקורונה העולמית היא סימפטום למערכת חולה מהשורש הצוללת כעת גם למשבר כלכלי עמוק, בהמשך למגמות שהחלו עוד קודם למגפה. המשמעות של המשבר הכלכלי המתפתח היא אובדן פרנסה ופגיעה בתנאי המחיה של המוני בני־אדם ברחבי העולם. ממשלות קפיטליסטיות נוקטות כעת צעדי חירום — מעט מדי, מאוחר מדי ובאופן בעייתי ומסכן חיים — ומשקיעות כספים שהתעמולה הקפיטליסטית גרסה עד היום ש"אי־אפשר" להשקיע לטובת בריאות הציבור.

במשבר הזה שקוף לחלוטין ש"השוק החופשי" של הטייקונים לא רק פגע בהיערכות, במחיר חיי אדם, אלא גם אינו יכול לשמש בסיס לצעדים הדחופים הדרושים להתמודדות עם המגפה. העובדה שממשל טראמפ מורה למפעלי רכב בארה״ב להסב פסי ייצור לצורך ייצור מיידי של מכונות הנשמה היא דוגמה לכניעה של ההיגיון הקפיטליסטי, של ייצור למטרות רווח, להיגיון של משק המתנהל רציונלית כדי לספק מענה לצורכי החברה. טראמפ ודאי אינו סוציאליסט ומטרת ממשלו היא בשורה התחתונה להציל ולייצב את המערכת הקפיטליסטית. אולם הצעדים שמבצעת המעצמה הקפיטליסטית הגדולה בעולם רק מחזקים את הקייס של השמאל הסוציאליסטי.

אף שלאנושות מעולם לא היו יותר משאבים וידע מדעי, אין זה מקרי שהמגפה הנוכחית חושפת חוסר היערכות למרות כל האזהרות מבעוד מועד, כשם שאין זה מקרי שזעקות הקהילה המדעית ומיליונים שיצאו להיאבק רק בשנה שעברה למען צעדי חירום לבלימת משבר האקלים נענות בשאננות נפשעת.

המערכת הקפיטליסטית היא ביסודה עיוורת ואנרכית. היא מגבילה מראש את המרחב לתכנון וגם למחקר מדעי, שכן היא אינה מבוססת על שליטה ציבורית ותכנון דמוקרטי של משאבים לתועלת הכלל, כפי שסוציאליסטים וסוציאליסטיות מציעים, אלא על "שוק", שבו הצרכים החברתיים, העבודה החברתית והמחקר המדעי מוכפפים בסופו של יום למרדף הרווחים של בעלי ההון.

נתניהו, כמו טראמפ, יכול להתכחש למדע ולטעון שלא ניתן היה לחזות אירוע בסדר־גודל כזה, כשבמציאות חוקרים ועובדי מערכת הבריאות התריעו. אך הבעיה גדולה יותר, מכיוון שהמערכת הקיימת לא רק סוללת את הדרך למשברים אלא גם מונעת היערכות ופתרונות הולמים.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.