לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
שביתת עובדות המעבדות
"אי־אפשר לעבוד בצורה כזאת"
עובדות ועובדי המעבדות יוצאות למאבק בשכר המשפיל ובהזנחת המעבדות הציבוריות, החיוניות למאבק בנגיף הקורונה ■ ראיינו את אסתר אדמון, יו״ר הסתדרות המיקרוביולוגים, הביוכימאים ועובדי המעבדות, על תנאי העבודה הקשים, מדיניות הממשלה לפני ואחרי הקורונה ומטרות המאבק
1,691

1,691

החל מהבוקר (יום א'), עובדות ועובדי המעבדות, יהודיות וערביות, יצאו לשביתה ללא הגבלת זמן, במחאה על שכר נמוך, עומס, מחסור בתקנים והזנחה פושעת של המעבדות הציבוריות. בריאיון שקיימנו עם אסתר אדמון, יו״ר הסתדרות המיקרוביולוגים, הביוכימאים ועובדי המעבדות, היא תיארה את תוצאות הייבוש התקציבי המתמשך של המעבדות: "אנחנו לא נוכל לתת את שירותי המעבדה כבר בסתיו הקרוב, החל מספטמבר. אנחנו גם בחורף הקודם לא הצלחנו לעמוד בעומסים, אז מה יקרה עכשיו כשיש לנו גם את הקורונה וגם את השפעת וגם את כל החולים האחרים?"

השלמה לשכר מינימום

כ־2,000 עובדים ועובדות, מועסקות במעבדות הציבוריות — רובן בבתי חולים, כשישית עובדות בקהילה וכ־5% במעבדות מחקר. מרבית העובדות בעלות תארים מתקדמים (תואר שני, תואר שלישי ופוסט דוקטורט), כמחציתן מעל גיל חמישים. אחוז גדול מעובדות המעבדות הן יוצאות ברית המועצות לשעבר ואחוז גבוה מגיע מהמגזר הערבי. כ־85% מכוח האדם במעבדות הן נשים. "בגלל שאנחנו נשים אז זלזלו בנו... אין לי ספק בכלל. מטרטרים אותנו, משחקים בנו", מסבירה אדמון כשהיא מדברת על היחס של הממשלה ומשרדי הבריאות והאוצר, איתם העובדות נמצאות במשא ומתן ארוך.

עד סוף שנות השמונים שכר עובדי המעבדות הוצמד לשכר הרופאים, מאז הוא הולך ונשחק. על אף שעובדי ועובדות מעבדה עוברות תהליך הכשרה הדומה לזה של רופא — לימודים, סטאז', תקופת התמחות ומבחנים — עובדות בעלות ותק נאלצות לקבל השלמת הכנסה לשכר מינימום. "שכר של עובד מתחיל אצלנו הוא 31 שקל לשעה", מספרת לנו אדמון, "רק אחרי עשר שנים הוא נפטר מהשלמת הכנסה ומגיע ל־37 שקל לשעה".

בחצי שנה האחרונה עובדות המעבדות עומדות בחזית המאבק בנגיף הקורונה, ובאות במגע מסכן חיים עם נגיף חי באופן יום יומי. אך המעבדות הציבוריות אינן עוסקות רק בבדיקות קורונה, כמובן, אלא גם בבדיקות דחופות אחרות: בנק הדם, המטולוגיה, מיקרוביולוגיה, פתולוגיה ועוד.

אדמון מסבירה עד כמה השירות חיוני: "אתה למעשה חורץ דינם של אנשים. אתה זה שהופך להיות ה־GPS של הרופא. אתה מעדכן את הרופאה באיזה כיוון המחלה יכולה להיות בהתאם לתוצאות של הבדיקות, אתה יודע איזה אנטיביוטיקה או איזה טיפול יש לתת". על פי דבריה ללא העבודה המסורה שלהן מערכת הבריאות כולה בסכנת קריסה.

בשנת 2016 דו״ח מבקר המדינה הצביע על הכשלים בתחזוקת המעבדות הציבוריות והפנה אצבע מאשימה כלפי הממשלה בדרישה להזרים כספים באופן מידי למעבדות. הדו״ח התריע באופן חד משמעי שבמקרה של התפרצות נגיף (תרחיש שרבים במערכת הבריאות חזו לפני התפרצות הקורונה) המעבדות לא יוכלו לעמוד בעומסים ויהיו בקריסה טוטאלית. גם דו״ח משרד הבריאות שנכתב בעקבותיו חזר והתריע ושטח תכנית פעולה שכללה הזרמת כספים למעבדות שמטרתה גיוס עובדים חדשים ושימור עובדים בעלי ותק וניסיון. אך על אף הדחיפות שהדו״חות שיקפו, ההמלצות לא יושמו.

"המעבדות הפרטיות זה פשוט ניסיון להפריט את מערכת הבריאות הציבורית"

אדמון, הסבירה בראיון עימנו כי שעה שעובדת מתחילה במעבדה ציבורית משתכרת 31 שקלים לשעה, במעבדות פרטיות שכר התחלתי הוא סביב 120 שקלים לשעה. לדבריה הפערים הללו גורמים לשני תהליכים: עזיבה המונית של עובדים ועובדות, חלקן בעלות ותק, ידע וניסיון יקר ערך להכשרת עובדות חדשות, וקשיים ממשיים בגיוס עובדות חדשות, שכן כפי שאדמון מסבירה "בייביסיטר מרוויחה יותר".

הפערים הללו מסבירים למה למרות פתיחה של 200 תקנים, המעבדות הציבוריות הצליחו לגייס רק 40 עובדות. הידלדלות העובדים משמעה עומסים כבדים יותר על העובדות הקיימות. בחלק מהמקרים מדובר בפגיעה פוטנציאלית באיכות העבודה, "עובד אחד, כמה הוא יכול לעשות? גם אם הוא נורא רוצה אי אפשר לעבוד בצורה כזאת. הסכנה שהתוצאות לא יצאו מהימנות היא גדולה והסכנה שמנת דם תצא לא נכונה היא גדולה, וזה בדיוק מה שקורה. אנחנו מסכנים את עצמנו ומסכנים את המטופלים — וזה המצב. בגלל זה אנחנו באים וצועקים".

למרות העומסים והשכר הנמוך, המחסור בכוח אדם ומצוקת המשאבים, עובדות המעבדות התגייסו עם תחילת המשבר למאבק בנגיף: "הגיעה הקורונה, נרתמנו כולנו — הקמנו מעבדות, אמרנו שאנחנו לא ניתן למערכת לקרוס", מסבירה אדמון אך מוסיפה כי הממשלה לא נותנת מענה לדרישות הבסיסיות של העובדות שעלו עוד "מפברואר לפני הקורונה, ועכשיו אנחנו באוגוסט. הם אפילו לא באים לקראתנו, תסבירי לי למה?!"

המעבדות הציבוריות קורסות, אבל במקום לחזק אותן, ממשלת נתניהו מחלקת סכום עתק של 4 מיליארד שקלים למעבדות פרטיות, המבצעות בדיקות קורונה בלבד. "באה הקורונה עכשיו עם כל מה שקרה... ובאו המעבדות הפרטיות ופשוט ירו לבריאות הציבור ברגליים", מציינת אדמון ומסבירה כי "המעבדות הפרטיות זה פשוט ניסיון להפריט את מערכת הבריאות הציבורית. אני רואה בזה גסות רוח, חוסר אכפתיות, חוסר חשיבה... לא יאומן".

אדמון גם מציינת כי הממשלה מסרבת לחשוף את ההסכמים שנחתמו עם החברות הפרטיות. "עושים את הדברים האלה בשושו ומתחת לרדאר. תסבירי לי למה?" נראה שהמהלך נעשה במחשכים באופן מכוון. על פי הערכתה של אדמון עשירית מהסכום שמועבר למעבדות הפרטיות היה יכול לתחזק את המעבדות הציבוריות למשך עשור שלם. אז למה הממשלה בחרה להשקיע את הסכום האדיר הזה במעבדות פרטיות? הזנחת המעבדות ועובדות המעבדה בעשורים האחרונים, וכן החוזים שנחתמו כעת עם מעבדות פרטיות אינן טעות — זה מהלך שתואם לחלוטין למדיניות ההפרטה של העשורים האחרונים.

מאבק סוציאליסטי עומדת בסולידריות עם העובדות נגד הפרטת שירותי המעבדה, ותומכת באופן מלא בדרישותיהן לתוספת תקנים והעלאת שכר מיידית לכלל עובדות המעבדות הציבוריות — כדי לגייס עובדות חדשות למערך הבדיקות וכדי לשפר את תנאי השכר של העובדות הוותיקות בהתאם לשנות הותק ולהשכלה.

זהו חלק מהמאבק למען השקעה במערכת הבריאות הציבורית, בדיוק כמו השביתות והמאבקים למען קיצור משמרות המתמחים והמתמחות ותוספות תקנים והעלאת שכר לאחיות. גם השביתה הלוחמנית של העובדות הסוציאליות הייתה חלק מאותה המערכה. דרוש מאבק רחב למען תוכנית חירום להשקעה מסיבית בשירותים הציבוריים עם תוספות שכר ותקנים, שימומנו באמצעות מס חירום על המיליונרים ועל התאגידים הגדולים.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.