לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
משפט נתניהו
דמוקרטיה ושלטון הון לא הולכים ביחד
משפט נתניהו חושף כי אנחנו חיים במדינה שבה פרסום הסתה גזענית ביום הבחירות, בשירות הקמפיין של ראש הממשלה עזרה לטייקון להתחמק מתשלום מס
1,073

1,073

שלב ההוכחות במשפט השוחד של ראש הממשלה נתניהו והטייקונים מוזס, מילצ׳ין ואלוביץ' החל עם עדותו של אילן ישועה, מי שהיה בזמנו מנכ״ל אתר וואלה. העדות, לצד שיחות טלפון ושיחות הווטסאפ שתועדו על ידי ישועה, מספקת הצצה אל מאחורי הקלעים של שלטון ההון בישראל ואל מצבה של העיתונות ה"חופשית" בחברה קפיטליסטית.

אילן ישועה מעיד בתיק 4000, העוסק בעסקת השוחד, לכאורה, שנרקמה בין נתניהו לשאול ואיריס אלוביץ' — הבעלים של אתר וואלה ובאותה תקופה גם של בזק ויס (yes). אלוביץ' היה צריך מנתניהו הרבה "טובות" ששוות, על פי כתב האישום, מעל למיליארד שקל. זה כולל אישור של משרד התקשורת למכור את מניות יס לבזק, תוך תשלום מס מופחת לקופת המדינה. גם לנתניהו היה הרבה מה להרוויח ממערכת היחסים וספציפית לרתום את אתר החדשות של וואלה לטובת קמפיין הבחירות שלו ב־2015 ולהשתיק קולות של עיתונאיות ועיתונאים ביקורתיים באתר.

אילן ישועה העיד שאלוביץ' ביקש ממנו בפרוש להוריד מאתר וואלה כתבות ביקורתיות כלפי ראש הממשלה: "תוריד את זה מיד, אני הורג אותך, זה ימנע את אישור יס". בעדותו גם סיפר על מקרים אחרים בהם התבקש "להזיז" הצידה ואף לפטר עורכים וכתבים שלא הסכימו להתיישר לפי צרכיו של אלוביץ' ותכתיביהם של אנשי ראש הממשלה. ישועה התבקש לפטר או להזיז את העורכת טלי בן עובדיה מתפקידה לפחות לתקופת הבחירות, כי היא נתפסה כעיתונאית עצמאית שלא תסכים לתכתיבים.

מהלכים כאלו רומסים את חופש העיתונות, ומאיימים על פרנסתם של עיתונאים שלא מסכימים לקבל תכתיבים מבעלי ההון ומפוליטיקאים. ברור שבמציאות כזאת עורכים ועיתונאים מפעילים צנזורה עצמית. זה מדגיש את החשיבות של ארגוני עובדים חזקים בתחום התקשורת שצריכים במקרים כאלה להגן על העיתונאים ועל חופש העיתונות.

הסתה גזענית בבחירות

במהלך מערכת הבחירות של 2015, גברו הדרישות של אנשי נתניהו מאתר וואלה, וכל דבר תואם באופן ישיר איתם. אבל השיא אולי היה ביום הבחירות עצמו. ישועה קיבל ישירות מיועץ התקשורת של נתניהו, ניר חפץ, ידיעה שקרית וגזענית על עליה, לכאורה, בשיעור הצבעת האזרחים הערבים בבחירות עם הסרטון המפורסם: "הערבים נוהרים לקלפיות". דברי ההסתה של נתניהו הפכו לכותרת הראשית של אתר וואלה למשך שעות ארוכות ביום הבחירות. לאחר הבחירות ישועה העיד שהוא ואלוביץ' אמרו בפרוש שעכשיו נתניהו צריך לשלם. הוא העיד שאלוביץ' אף אמר לו לאחר שזה חתם על מכירת יס לבזק: "יש לך חלק בזה".

כבר בשלב הזה משפט נתניהו חושף כי אנחנו חיים במדינה שבה פרסום הסתה גזענית ביום הבחירות, בשירות הקמפיין של ראש הממשלה עזרה לטייקון להתחמק מתשלום מס ולקבל הטבות רגולטוריות. עכשיו השופטים יתלבטו האם מדובר בעניין פלילי.

אבל מבחינת האינטרס של האנשים העובדים, יהודים וערבים, התמונה ברורה. השליטה של הטייקונים בתקשורת פוגעת באפשרות לחשוף שחיתויות, לבקר את המערכת הפוליטית ולסקר מאבקים שמתנהלים נגד הממשלה והמעבידים הגדולים. האם מה שקרה בוואלה, לא קרה בישראל היום ולא יכל לקרות ב־ynet או בערוצי הטלוויזיה המסחריים? גם כאן התמונה ברורה: דמוקרטיה ושלטון הון לא הולכים ביחד.

*   מתוך עיתון "המאבק", אפריל־מאי 2021
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.