הפגנה סוערת בת״א ואיום בהתפטרות המונית בתגובה להכרזת שר הבריאות
איגוד ועדי התחבורה בכוח לעובדים נערך לשביתה ארצית
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
סולידריות בינלאומית
סין והונג־קונג: סולידריות מול דיכוי חסר תקדים
ה־ISA משיקה קמפיין חדש■ סולידריות נגד הדיכוי בסין והונג־קונג ■ ישוחרר לאונג קווק־הונג 'שיער ארוך'!
1,062

המצב בהונג־קונג השתנה לגמרי מאז המאבקים ההמוניים ב־2019. הדיקטטורה בראשות שי ג׳ינפינג והמפלגה הלכאורה־קומוניסטית הסינית (CCP) הגיבה בדיכוי מסיבי וחסר־תקדים של הזכויות הדמוקרטיות, במטרה להרוס את התנועה ולמנוע התפתחות של מאבקים המוניים נוספים בהונג־קונג ובסין עצמה.

לאור המתקפות האלו על הזכויות הדמוקרטיות בהונג־קונג והדיכוי הגובר בסין, השיקה ה־ISA (התנועה הבינלאומית בה שותפה "מאבק סוציאליסטי" לצד תנועה־אחות הפעילה בסין, הונג־קונג וטייוואן) את קמפיין "סולידריות נגד הדיכוי בסין והונג־קונג". מטרת הקמפיין היא העלאת המודעות למה שקורה באמת בסין והונג־קונג, וגיוס סולידריות מגברים ונשים מן השורה, עובדים ועובדות, צעירים וצעירות.

לקמפיין יש חשיבות ייחודית, גם ביחס למספר יוזמות סולידריות קיימות. כאמור, יש ל־ISA שותפות ושותפים סוציאליסטים בסין והונג־קונג. הם מאוימים ומושפעים ישירות מהדיכוי, ובשבילם זהו מאבק ממשי ודחוף.

קמפיין הסולידריות שלנו יתמקד במצבן של השכבות המדוכאות בסין והונג־קונג: עובדים, צעירים, נשים ומיעוטים אתניים. לא ניתן יד ליוזמות של ממשלות וקבוצות עסקיות, שנועדו לשרת את סדר היום הצר שלהן. הן לא יכולות לדבר בשם השכבות המדוכאות, ואי־אפשר לסמוך עליהן כשזכויות דמוקרטיות וזכויות עובדים מוטלות על כף המאזניים. זה חשוב במיוחד בעידן המלחמה הקרה החדשה בין השלטונות בארה״ב וסין, שבה שני הצדדים ינסו לתמרן את דעת־הקהל העולמית במסגרת המאבק האימפריאליסטי ביניהן.

מטרות הקמפיין הן הסברה, התערבות במאבקים, וסולידריות מאורגנת. במובן הפרקטי והמיידי, סולידריות פירושה להפגין תמיכה בקרבנות הדיכוי המדיני ולהפיץ את המידע על מה שקורה להם לקהל רחב כמה שיותר. אנחנו מקווים שהקמפיין יעלה את המודעות באיגודי העובדים ובתנועות העובדים בכל העולם ויגייס את תמיכתן בזכויות הדמוקרטיות ובזכויות העובדים בסין והונג־קונג, בעזרת קידום הצעות החלטה, הפקת סרטונים ושיתוף תמונות מפעילויות.

מחאת סטודנטים וסטודנטיות

אמנם הייתה הפוגה בהפגנות בגלל מגיפת הקורונה, אך קמפיין "סולידריות נגד הדיכוי בסין והונג־קונג" יכול מוכן לקראת התערבות בכל הפגנה, משמרת מחאה ואסיפה שיעסקו בנושא הזכויות הפוליטיות בסין והונג־קונג.

הקמפיין יכול להגיע לקהל חשוב באוניברסיטאות ברחבי העולם, בהן רשומים קרוב למיליון סטודנטים מסין והונג־קונג — מתוכם 120 אלף רק בבריטניה ו־370 אלף רק בארצות הברית.

סטודנטים ומהגרים סינים ואסיאתיים במדינות מערביות נמצאים תחת סיכון הולך וגובר למתקפות גזעניות בגלל הסטת האשמה הלאומנית של פוליטיקאים כמו דונלד טראמפ סביב הקורונה, ובגלל רטוריקת המלחמה הקרה — לא רק מצד ממשלות במערב, אלא גם מצד תעמולת "לוחמי הזאב" הלאומנית של המשטר הסיני. המפלגה הקומוניסטית הסינית מארגנת תאי סטודנטים לאומניים באוניברסיטאות זרות על־מנת להפיץ תעמולה וגם כדי לפקוח עין על נטיות לאהדה לאופוזיציה בקרב סטודנטים, מה שמקשה על סטודנטים סינים להשמיע ביקורת על המשטר. לכן, יוזמות סולידריות בקמפוסים צריכות לחבר בין נושא הדיכוי הממשלתי לבין המאבק בגזענות ולחתור למאבק משותף.

בחודשים הקרובים, כוונתינו לארגן במסגרת קמפיין "סולידריות נגד הדיכוי בסין והונג־קונג" סדרה של פגישות וירטואליות בשיתוף עם חטיבות שונות של ה־ISA, בחלקים שונים של העולם ובמגוון שפות. אנחנו כרגע בתהליכי הכנה של "חבילת קמפיין" עם עלונים, הצעות־החלטה לדוגמה להעלאה באיגודי עובדים ועובדות וכלים אחרים לארגון פעולות סולידריות.

ישוחרר לאונג קווק־הונג 'שיער ארוך'

חלק מהותי בקמפיין הסולידריות הוא להבליט את כליאתו של המחוקק ההונג־קונגי לאונג קווק־הונג, המכונה "שיער ארוך". כמו מעל 40 מתמודדים אחרים למועצה המחוקקת של העיר שפורקה לאחרונה, הוא יושב בכלא בגין חתירה תחת השלטון לפי חוק הבטחון הלאומי של הדיקטטורה הסינית — עבירה שהעונש המירבי עליה הוא מאסר־עולם.

'שיער ארוך' בקמפיין תמיכה במועמדת של 'פעולה סוציאליסטית' (ISA בהונג קונג) לבחירות מועצת הרובע שנערכו בשנת 2015.

אנו דורשים ודורשות שחרור מיידי של כל האסירים הפוליטיים בהונג־קונג, אפילו שעם רובם אנחנו לא מסכימים פוליטית, כי ההאשמות נגדם מופרכות. חלק מהנאשמים שיחקו חלק קטן מאוד במאבק ההמוני, והציגו גישה פשרנית שעוררה ספקנות בשכבות הצעירות במחאה — עובדה זו לא מחלישה בשום צורה את הקריאה שלנו לשחרר אותם. עם זאת, חשוב לנו להקדיש תשומת־לב מיוחדת ל"שיער ארוך", נציג השמאל היחיד מתוך הדמויות המובילות בתנועה לדמוקרטיה, שתמך אקטיבית במאבקי עובדים בסין ובהונג־קונג ובזכויות נשים, להט״ב ומהגרים, תוך התנגדות לאימפריאליזם האמריקאי. מעורר חלחלה לראות את היחס המזלזל מצד כמה "פעילי־מקלדת" שמאליים לכאורה במדינות אחרות כלפי המחאה בהונג־קונג, שאותה הם מכנים "מהפכה צבעונית" בתמיכת ארה״ב (בדומה לטיעונים לגבי מיאנמר ושיאנג׳ינג) ואף תומכים בדיכוי האכזרי שמופעל נגד המחאה.

ברצוננו לארגן דרך הקמפיין יוזמת מכתבי סולידריות ל"שיער ארוך" שיושב בכלא. חברות וחברים במדינות שונות מוזמנים לכתוב מסר סולידרי קצר תוך ציון מדינת המוצא שלכם, ולשלוח אלינו (הכתובת למטה). יש כללים נוקשים לגבי הדואר שמותר לאסירים לקבל, ולכן חשוב להקפיד: לא לכתוב ססמאות או דרישות פוליטיות, אחרת המכתב יושמד — כן מותר לכתוב על אירועים אקטואליים; לא להזכיר פרטים אישיים חוץ משמכם; להשתמש רק בעט כחול או שחור ובנייר פשוט ללא עיטורים.

תאי סטודנטים יכולים גם להכין באנר מנייר או פלסטיק עם הססמה "לשחרר את האסירים הפוליטיים בהונג־קונג!" ולהציג בדוכנים פומביים. תנו לעוברים־ושבים לחתום על הבאנר ולכתוב עליו ברכות קצרות, ותמונות של הבאנרים יוכלו להשלח דרך הקמפיין שלנו ל"שיער ארוך" ולשאר האסירים.

שיער ארוך בהפגנה נגד טראמפ בנובמבר 2016

רקע לקמפיין

ביוני 2020, הדיקטטור הסיני שי ג׳ינפינג כפה על הונג־קונג חוק "בטחון לאומי" דרקוני. העונש על האשמות ב"חתרנות" וב"בדלנות" תחת החוק יכול להגיע עד מאסר עולם, או אפילו עד הסגרה לסין — שבה עדיין נהוג עונש מוות על העבירות הללו.

צעדים אלו ננקטו במטרה למחוץ את המאבק ההמוני לדמוקרטיה בהונג־קונג ולחסל זכויות דמוקרטיות שהושגו בזיעת־אפיים: חופש הביטוי, חופש ההתארגנות, הזכות להקים מפלגות פוליטיות ולהתמודד בבחירות, וזכויות של איגודי עובדים ועובדות כולל זכות השביתה. כל אלו אסורים בסין והיו מותרים בהונג־קונג, מה ששי ג׳ינפינג פועל לשנות. בין העצורים והנאשמים בחתרנות בהונג־קונג נמצאים גם שני מנהיגי איגודים.

במושב הקונגרס הלאומי העממי הסיני במרץ 2021, הדיקטטורה כפתה על הונג־קונג חוקי בחירות חדשים שמחליפים את המועצה המחוקקת של הונג־קונג, הנבחרת בחלקה, במועצה "משופרת" — יותר מוגבלת, יותר סמכותנית — שתמונה ברובה ע״י נציגי הדיקטטורה. לא יתאפשר יותר לשום אופוזיציה רצינית להתמודד בבחירות למועצה, כי רק נציגי־בובה של המשטר הסיני יקבלו אישור. לא יתאפשר יותר להשתמש בבחירות הפתוחות יחסית כפלטפורמה לקידום זכויות עובדים או להתנגדות לקפיטליזם, כפי שעשינו ב־ISA ב־2011 וב־2015. רוב תושבי הונג־קונג כנראה יחרימו את הבחירות מסיבות אלה.

בה־בעת, משטר שי ג׳ינפינג בסין מפעיל את הדיכוי הכי חמור מאז מחיצת התנועה ההמונית למען דמוקרטיה ב־1989. מחאות עובדים מותקפות באופן שגרתי על ידי המשטרה, פעילי מחאה "מועלמים" ועוברים עינויים, הריגול הטכנולוגי של המשטר מתעלה על כל מה שג׳ורג' אורוול יכל לדמיין, ומיעוטים — בייחוד מוסלמים — סובלים מדיכוי לא־אנושי, חוקים גזעניים ומאסרים המוניים.

שי ג׳ינפינג מתכנן לשלוט לכל החיים. מהפכת־הנגד בהונג־קונג משרתת את הצורך לדכא את התנגדות ההמונים לא רק בהונג־קונג, אלא בכל רחבי סין. המאבק ההמוני למען דמוקרטיה ונגד אלימות משטרתית בהונג־קונג ב־2019 הוציא מיליונים לרחובות. לא היה צל של ספק שלממשלת הונג קונג האולטרה־קפיטליסטית שמונתה על ידי בייג׳ינג, אין שום בסיס חברתי אמיתי בהונג־קונג; היא יכלה להמשיך לשלוט רק בזכות תמיכה ממדינת המשטרה הסינית.

המחאה מכה גלים

המאבק בהונג־קונג נתן השראה להמונים ברחבי העולם, והכניס את המערכת הטוטליטרית של שי ג׳ינפינג למשבר. האסון העולמי ביחסי־הציבור שהמחאה יצרה הקשה על סין להמשיך לשדר "כוח רך" דיפלומטי בזירה הבינלאומית. במפלגה הקומוניסטית הסינית חששו ש"הוירוס הפוליטי" יתפשט מהונג־קונג אל היבשת וידרבן את העובדים בסין — שסובלים מניצול כבד — לפנות לדרך של מאבק מעמדי. תנאי החיים של העובדים התדרדרו מאז במהלך המשבר הכלכלי העולמי, בעוד שהמדיניות הפרו־עסקית של המפלגה הקומוניסטית הסינית מייצרת 5 מיליארדרים חדשים בכל שבוע.

המאבק ההמוני בהונג־קונג היה מופת של מרדנות ואומץ מול משטר דיקטטורי, לכאורה כל־יכול. כעת משטר שי רוצה לכבות את אש המרד לעיני כל העולם. בנוסף, הונג־קונג הפכה לחזית מכרעת במלחמה הקרה החדשה בין האימפריאליזם הסיני לאימפריאליזם האמריקאי והמערבי, וחניקת הדמוקרטיה בהונג־קונג משמשת את שי ג׳ינפינג כמפגן כח מול המערב "הדמוקרטי".

קמפיין "סולידריות נגד הדיכוי בסין והונג־קונג" אינו תומך באף אחד משני הצדדים בקונפליקט. אין לנו אמון שאף אחת מהממשלות המעורבות מייצגות באמת את השאיפה לזכויות דמוקרטיות. הן פועלות אך ורק למען הצרכים הגיאו־אסטרטגיים של עצמן, בקרב מלוכלך על שווקים ומקורות זולים לכח־עבודה וחומרי גלם. הסכסוך בין סין לארה״ב אינו קשור בכלל ל"דמוקרטיה" או "זכויות אדם" כפי שצד אחד טוען, או "פטריוטיות" ו"בטחון לאומי" כפי ששני הצדדים טוענים.

סולידריות בינלאומית של מעמד העובדות והעובדים

מטרת הקמפיין להפיץ את הידע על מה שקורה באמת בסין והונג־קונג, בהתבסס על התקשורת שלנו עם עובדים, סוציאליסטים צעירים ואקטיביסטים בשטח. למרות גבורתו הרבה, למאבק בהונג־קונג הייתה חולשה יסודית באי־היכולת שלו להרחיב את התנועה לסין, ובמיוחד לפנות למעמד העובדים והעובדות. כדי לעשות זאת, היה צורך בתכנית פוליטית ברורה יותר עם עקרונות אינטרנציונליסטיים ולא לאומיים או אזוריים, והבנה של התפקיד המהותי שהקפיטליזם משחק במערכת הטוטליטרית בהונג־קונג וסין.

בעוד שאנו דורשים סוף לכל דיכוי שהוא וחופש לכל האסירים הפוליטיים, הקמפיין ישים בקדמת הבמה את קולותיהם של מי שנלחמים על זכויות עובדים ומחברים את המאבק הדמוקרטי למאבק בקפיטליזם והאימפריאליזם, שמטבעם אינם דמוקרטיים.

במיאנמר, תאילנד, הונג־קונג ושיאנג׳ינג — וגם בארה״ב ועוד "דמוקרטיות" כמוה — הזכויות הדמוקרטיות מעולם לא הוענקו על־ידי המעמדות השליטים. ניתן להשיג זכויות אלו — ולהגן על זכויות קיימות — רק דרך מאבק המוני לשינוי השיטה.

כהתחלה, תוכלו להפגין סולידריות עם המאבק על הזכויות הדמוקרטיות בהונג־קונג, סין ובעולם כולו: תנו לייק ותעקבו אחרינו בפייסבוק וטוויטר, השתתפו בפגישות הסולידריות שנקיים באיזור־הזמן ובשפה שמתאימים לכן בשבועות הקרובים, התאימו את הצעת־ההחלטה לדוגמה שלנו וקדמו אותה באיגוד העובדים והעובדות שלכם, או שתזמינו נציג/ה מקמפיין הסולידריות לדבר בסניף הISA שלכן. אם תשמעו על הפגנות סולידריות עם המאבק הדמוקרטי בסין והונג־קונג באיזורכם, אנא תודיעו לנו — אנחנו נעזור לכן להתארגן ולהיות חלק מהן.

*   תרגום: בני קופצ׳ינצקיתנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.