לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לשבות בעד "כולם תמורת כולם", סיום המלחמה ונגד ממשלת הדמים
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
מחאת הרב־קו
"תחבורה בחינם – גם צודק וגם חכם"
משמרת מחאה נגד התייקרות הרב־קו והעלאת מחירי התחבורה הציבורית בפריפריה התקיימה, ביוזמת מאבק סוציאליסטי, מול משרדי הממשלה בתל אביב
1,158

1,158

ביום רביעי האחרון, תנועת מאבק סוציאליסטי ערכה משמרת מחאה מתחת למשרדי הממשלה בתל אביב, נגד הניסיון של ממשלת בנט לבטל את הנחת "הערך הצבור" בכרטיס הרב־קו והעלות את תעריפי הנסיעה בתחבורה הציבורית בפריפריה. בנות ובני נוער ממספר מקומות בארץ הגיעו להשתתף במחאה שהייתה אנרגטית וזועמת. יחד קראנו: תקציבים לתחבורה — בלי ביטול ההנחה, ליברמן! לא יקרה — המחיר לא יעלה, אל תעלו תעריפים — קחו מתאגידים, תחבורה בחינם — גם צודק וגם חכם, יש כספים אל תטעו — שהטייקונים ישלמו.

במקביל פעילות ופעילי מאבק סוציאליסטי חילקו פליירים נגד העלאת המחירים המתוכננת לעוברים ושבים בצומת עזריאלי הסמוך.

המשמרת כללה גם מספר נאומים ובמתכנות של "מיקרופון פתוח". אחת המפגינות, לי, הדגישה כי "לוקחים לי את ההנחה הזאת על משהו שהוא בכלל צריך להיות חינמי! אני לא אוכל למלא לעצמי את הרב קו ואני לא אוכל לנסוע לשום מקום בלי לקחת כסף מההורים שגם הם במאבק לא קל בכלל, כי כולנו ספגנו פגיעה כלכלית ממש קשה חוץ מ־1% שלא עושה שום דבר כדי לשנות שום דבר. אף אחד לא מקשיב לנו! אז אם אני לא אצרח ולא אעשה רעש אז איך משהו הולך להשתנות?"

יהונתן, מסניף ת״א־יפו של מאבק סוציאליסטי אמר במהלך הנאום שלו כי: "במקום לקצץ את ההנחות בתחבורה הציבורית, צריך להוריד את המחירים משמעותית, עד לכדי נסיעות בחינם, ביחד עם השקעה מסיבית ושיפור תנאי הנהגים. ואיך נממן את כל זה? אנחנו ניקח מהטייקונים!"

שון, מסניף חיפה של מאבק סוציאליסטי, הדגיש את הקשר בין הפגיעה בתחבורה הציבורית להחרפת משבר האקלים: "זה הזמן לעודד נסיעה בתחבורה ציבורית, לא להרחיק אנשים ממנה, כמו שיקרה אם הצעד הזה יצא לפועל. ליברמן נוסע כל יום ברכב פרטי, מה לו ולתחבורה ציבורית? מה הוא מבין ברב קו? בשביל החזון התאצ׳ריסטי של ליברמן, שהעולם יישרף! אין משבר אקלים, הברונים הם חברים, וצריך לצמצם גירעון. נו, זנדברג? איפה השינוי? איפה הצמצום פליטות פחמן אם כולנו תקועים בפקק באוטו?"

תמר אוחנה, יו״ר שותף של איגוד ועדי התחבורה בכוח לעובדים, שמנהל כעת מאבק על התנאים והמעמד של נהגי התחבורה הציבורית, העבירה מסר סולידריות מוקלט: "אני רוצה קודם כל לברך אתכם על המאבק לתחבורה ציבורית הוגנת, שוויונית, ראויה ואפילו בחינם לציבור בישראל. אנחנו בכח לעובדים רואים את השיפור של התחבורה הציבורית בישראל דרך הנהגים, יש כיום 16,000 נהגים וחסרים 4,000 ויש לזה השלכות מאוד משמעותיות על איך שהענף נראה. הכבישים היום מלאים ברכבים פרטיים, הפקקים גוזלים לכולנו זמן, סבלנות ובריאות. אף אחד לא מייצג את האינטרס הציבורי להשיג תחבורה ציבורית ראויה, וגם הממשלה הזאת שיש מי שתלו בה תקוות לא מבינה את הערך של תחבורה ציבורית נגישה לכולם, ולכן המאבק הזה הוא מאבק סולידרי. אז תודה לכולכם, ובהצלחה במאבק".

אנחנו דורשות ודורשים:
  • לא לביטול הנחת ערך צבור ברב־קו והנחות מותאמות אחרות — כן לירידה דרסטית של תעריפי הנסיעה עד לביטול דמי הנסיעה באופן מלא. כן — תחבורה ציבורית צריכה להיות בחינם.
  • כן להשקעה מאסיבית במערכת תחבורה ציבורית נגישה, ירוקה ואיכותית, בבעלות ציבורית, שתמומן בעזרת מיסוי טייקונים ותאגידים.
  • סולידריות עם מאבק נהגי התחבורה הציבורית — כן להעלאת שכר הנהגים, שיפור תנאי העבודה והכרה בנהגי אוטובוס כעובדי ציבור
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.