לעצור את מתקפת הנקם ומרחץ הדמים בעזה, להיאבק ולהציב אלטרנטיבה לממשלת האסון, המצור והעוני
ממשלת נתניהו מתנערת מכל אחריות לאסון בביה״ח בעזה, כשברקע אלפי הרוגים מההפצצות
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
לקראת מצעד האקלים
ירושלים: שיעור אקלים סוציאליסטי בבי״ס
לקראת מצעד האקלים שיתקיים היום (שישי) בתל אביב, תלמידים ותלמידות חברי תנועת מאבק סוציאליסטי אירגנו יוזמות בנושא בבתי ספר ■ סניף ירושלים אירגן "שיעור אקלים" בית־ספרי בתיכון חוות הנוער ופאנל אקלים בתיכון יאסא
788

788

לקראת מצעד האקלים השנתי שיתקיים היום (שישי) בתל אביב, תלמידים ותלמידות חברי תנועת מאבק סוציאליסטי אירגנו יוזמות בנושא בבתי ספר. סניף ירושלים אירגן "שיעור אקלים" בית־ספרי בתיכון חוות הנוער ופאנל אקלים בתיכון יאסא. שיעור האקלים התקיים באולם התרבות של בית הספר בהשתתפות כ־250 תלמידים ותלמידות, ומספר מורים ומורות, משכבות ז'-י״ב. בפאנל ביאסא השתתפו נציגים ונציגות מארגונים שונים המעורבים בתנועת האקלים, וכ־100 תלמידים ותלמידות. המטרה בשני האירועים הייתה לעורר דיון על המאבק במשבר ועל דרכים לפתרון, ולרתום לפעולה ולהשתתפות במצעד האקלים.

שיעור אקלים

את שיעור האקלים בחוות הנוער הנחו חבר וחברה ממאבק סוציאליסטי, מיכאל קורצר, תלמיד ביה״ס, ותובל קליין. מיכאל ותובל דיברו על השלכות המלחמה באוקראינה, על משבר האנרגיה שגררה ועל פנייתן של ממשלות להגדלת ההסתמכות על דלקים פוסיליים, כולל פחם. עוד דובר על זלזול מצד בעלי ההון במשבר שהמערכת הקפיטליסטית למעשה יצרה, ועל מדיניות האקלים של הממשלות הקפיטליסטיות, הממשיכות לפעול בשורה התחתונה להמשך "עסקים כרגיל". הדוברים עסקו גם במצב בישראל. אותה הממשלה שניסתה ללא הצלחה להעביר חוק אקלים ריק מתוכן, המשיכה במדיניות סביבתית הרסנית ושירתה את האינטרסים הצרים של בעלי ההון.

במהלך הדיון, תובל שאלה את התלמידות והתלמידים, "לדעתכם, כמה מהאנרגיה בישראל מגיעה ממקורות מתחדשים?" התשובה המקוממת היא שבישראל כ־8% בלבד מהחשמל מיוצרים ממקורות מתחדשים. לכן דרושה השקעה ציבורית נרחבת בתשתיות ואנרגיות ירוקות. המימון הדרוש לא צריך להגיע מאנשים מהשורה, אלא מבעלי ההון — שהם ומערכת הרווח שלהם אחראים למשבר הזה. בשיעור נשאלו שאלות גם לגבי שימוש באנרגיה גרעינית. תובל ענתה שאנרגיה גרעינית היא לא באמת אנרגיה ירוקה, אלא אנרגיה מסוכנת, הכוללת פסולת רדיואקטיבית ופוטנציאל לאסונות גרעין, כפי שהמחישו האסונות בצ׳רנוביל ובפוקושימה.

(צילום: אדם רם)
(צילום: אדם רם)

"האנושות עומדת בפני התאבדות קולקטיבית"

בפאנל בתיכון יאסא השתתפו דוברים מתנועת מאבק סוציאליסטי, נוער למען אקלים, מגמה ירוקה וסטודנטים למען אקלים. קובי ב', תלמיד ביה״ס וחבר מאבק סוציאליסטי, שהנחה את הפאנל, פתח בציטוט מזכ״ל האו״ם: "האנושות עומדת בפני התאבדות קולקטיבית". קובי שאל את הדוברים למה הממשלות לא עושות כלום. הייתה הסכמה בין הדוברים השונים שאינטרס הרווח של תאגידי ענק אחראי למשבר ושמדובר בבעיה מערכתית. אנחנו הדגשנו שההיגיון של השיטה הקפיטליסטית חוסם את הצעדים הדחופים שדרושים ברמה העולמית.

(צילום: צוות הגברה יאסא)

בעוד שהייתה הסכמה על הרעיון שיש צורך ב"שינוי השיטה", היו הבדלים בין הדוברים והדוברות בסוגייה הזאת. עלתה הגישה ש"שינוי השיטה" הדרוש הוא לכאורה שינוי אופן התנהלות המערכת הקפיטליסטית, למעשה, מתוך אשליה שניתן לפתור את הבעיה במסגרתה.

חשוב להכיר במגבלות של חקיקה ורגולציה במסגרת המערכת הקיימת. בעלי ההון תמיד ימצאו דרך לעקוף חוקים ותקנות. ראינו גם איך מפלגות בממשלה היוצאת התחשבו בשיקולים "עסקיים" ורוקנו מתוכן את הצעת חוק האקלים, ואיך ממשלות קפיטליסטיות בעולם לא מצליחות לסכם אפילו על הפסקת השימוש בפחם. הצורך במדיניות אפקטיבית מול משבר האקלים מעלה את השאלה מי שולטים במשאבים הרלוונטיים בחברה. כפי שאמרנו בפאנל: "המציאות כיום היא ההוכחה שהקפיטליזם אינו מסוגל לפתור את המשבר הזה… זאת מערכת שמבוססת על רווחים, על מלחמות ועוני, ואם אנחנו רוצים למצוא פתרון למשבר האקלים אז אנחנו חייבים לשנות את השיטה. מערכת שמבוססת על רווחים של מיעוט קטן בחברה לא יכולה לפתור את המשבר".

קיים צורך דחוף בהחלפת השיטה הקפיטליסטית בשיטה דמוקרטית, סוציאליסטית, החל מהעברת תשתיות ותעשיות מפתח לידיים ציבוריות, כחלק ממעבר לתכנון דמוקרטי של הכלכלה. במקום כלכלה מונעת רווח שמנצלת את הסביבה ומנותקת מהצרכים החברתיים של כולנו, צריך להיאבק למען כלכלה שתשרת את בני האדם ותאפשר למערכות אקולוגיות לשגשג.

שביתות אקלים ובניית המאבק

דיברנו על התפקיד הבולט של נוער במאבק האקלים ברחבי העולם, בפרט עם יוזמות של "שביתות אקלים" בבתי ספר. דיברנו על החשיבות בקיום מאבק עקבי, הכולל מחאות, שביתות וצעדים ארגוניים בבתי הספר, בקמפוסים ובאופן מכריע גם במקומות העבודה.

משבר האקלים רלוונטי לחיים ולעתיד של כולנו, ולכן חשוב שנתארגן למאבק הזה, שדורש התגייסות רחבה וחוצת קהילות לאומיות וגבולות. מול מערכת שמייצרת הרס סביבתי, אי־שוויון, עוני, וגם כיבוש וסכסוך לאומי מדמם, בואו לצעוד יחד איתנו במצעד האקלים ולקרוא לשינוי השיטה, למעבר מהיר לאנרגיות מתחדשות, להסבת תעשיות מזהמות, לצדק אקלימי ולשינוי סוציאליסטי.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.