לעצור את מתקפת הנקם ומרחץ הדמים בעזה, להיאבק ולהציב אלטרנטיבה לממשלת האסון, המצור והעוני
ממשלת נתניהו מתנערת מכל אחריות לאסון בביה״ח בעזה, כשברקע אלפי הרוגים מההפצצות
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
משבר האקלים
רקורד של שינוי מצטבר לרעה
רגע לפני ועידת האקלים של האו״ם בשארם א־שייח', אדם לב סוגר חשבון עם הרקורד של "ממשלת השינוי" בתחום האקלים ומדגיש צורך להיערך להגברת לחץ ולבניית מאבק מול הממשלה המסתמנת של נתניהו והימין הקיצוני
806

806

קיץ 2022 נחשב לאחד החמים ביותר בהיסטוריה. יש עלייה בתדירות והיקף השריפות והשיטפונות באזור. עליית מפלס פני הים התיכון עתידה למחוק חופים גם בארץ ולגרום להמלחת מי תהום. "ממשלת השינוי", המסיימת את דרכה, המשיכה את ממשלות נתניהו עם עסקים כרגיל מול משבר אקלים מחריף.

ממשלת לפיד־בנט היוצאת הנציחה את פעילות קצא״א ולא ביטלה את הסכם הנפט רד־מד. היא הנפיקה רישיונות חדשים לחיפוש והפקת גז, אף שבראייה כוללת, בשל פליטת מתאן בתהליך ההפקה והשימוש, התרומה המצטברת לאפקט החממה דומה לזו של פחם.

בחסות המלחמה באוקראינה ומשבר האנרגיה באירופה, הממשלה היוצאת חתמה ביוני על הסכם חדש בין ישראל, מצרים והאיחוד האירופי, להרחבת יצוא הגז מישראל, חיפושי גז נוספים והקמת מתקני הנזלה להגדלת התפוקה, במטרה להגדיל ולמסד את אספקת גז מהמזרח התיכון לאירופה. המהלך יספק עוד רווחי עתק לבעלי תאגידי האנרגיה.

הפיצוצים בצינורות הגז נורד סטרים 1 ו־2 בין רוסיה לאירופה גרמו לפליטות משמעותיות של גזי חממה, ונתנו תזכורת כואבת להשלכות של מלחמה או תקלה בתשתיות גז. וגם בים התיכון, הסכסוך בין ישראל ללבנון סביב מאגרי הגז כריש וקאנא הסלים עד לסכנת התפרצות מלחמה. הדרמה הסתיימה לעת עתה בהסכם על הגבול הימי ("המים הכלכליים"), שבו המשטר הלבנוני נדרש לקבל תכתיבים מהמעצמה הקפיטליסטית החזקה באזור. ההסכם לא יפתור את העוני והמצוקות של ההמונים הלבנונים, הישראלים או הפלסטינים, אלא יוסיף מתח ותשתיות רגישות לבנק המטרות של הצדדים בעימות הבא.

למרות החלטת הממשלה לפנות את התעשייה הפטרוכימית במפרץ חיפה ולייעד את השטח למגורים ומסחר, לבסוף היא אישרה תוכנית חילוץ לחברת 'פטרוכימיים' במפרץ חיפה שמסכלת את המהלך. החברה קיבלה אישור מהממשלה לרכוש את המניות שיועדו למכירה לטייקוני נדל״ן לפי התוכנית, ובעזרת הרווחים הצפויים מהמניות, לחלץ עצמה מהחובות ולטפח את הפעילות הפטרוכימית באזור.

דו״ח הפליטות העולמי השנתי של תוכנית הסביבה של האו״ם (UNEP) גילה כי סך כל ההתחייבויות של מדינות העולם לקראת ועידת האקלים של האו״ם בשארם א־שייח', הנפתחת בשבת (5.11), מהוות כ־1% (!) מפליטות גזי החממה שיש להוריד עד 2030 לעומת ה־45% הנדרשים (אומדן) כדי למנוע אסון אקלימי כתוצאה מהתחממות של יותר מכ־1.5 מעלות עד סוף המאה! ממשלת ישראל אפילו לא שלחה יעדים מעודכנים לטובת הפקת הדו״ח.

הממשלה היוצאת מגיעה לוועידה בשארם א־שייח' עם יעדי הפחתת פליטות מגוחכים אפילו ביחס ליעדים של ממשלות קפיטליסטיות אחרות וללא כל תוכנית ממשית לעמוד ביעדים. הממשלה נכשלה אפילו בהגעה ליעד העלוב של 10% אנרגיה מתחדשת.

בוועידת ישראל לאקלים, בתגובה לשאלה "עד כמה משפיעים ומעורבים בעלי ההון וחברות מזהמות על קבלת ההחלטות הממשלתית במאבק במשבר האקלים", השרה להגנת הסביבה זנדברג — שהתקבלה בקריאות מחאה מצד קבוצה בקהל שדרשה את סגירת בז״ן — ענתה שתפקידה של הממשלה לאזן את האינטרסים השונים במשק. ברוח זו, הצעת "חוק האקלים" הממשלתית, שנחסמה בינתיים, מורה על הקמת "ועדה מייעצת" לשינויי אקלים, בה יישבו גם נציגים מהתאחדות התעשיינים — ארגון הגג של בעלי ההון השולטים בתעשיות המזהמות.

בוועידת ישראל לאקלים, בתגובה לשאלה "עד כמה משפיעים ומעורבים בעלי ההון וחברות מזהמות על קבלת ההחלטות הממשלתית במאבק במשבר האקלים", השרה להגנת הסביבה זנדברג — שהתקבלה בקריאות מחאה מצד קבוצה בקהל שדרשה את סגירת בז״ן — ענתה שתפקידה של הממשלה לאזן את האינטרסים השונים במשק

גם "מס הפחמן" מטיל את מחיר המדיניות ההרסנית של הממשלה על משפחות עובדות ומרוששות שירצו לחמם או לקרר את הבית או לנוע בדרכים, ולתאגידים מבטיח הגנה על רווחיות וסבסוד, ללא הגבלה כלשהי על כמות פליטות גזי החממה.

לעומת גישתה של זנדברג ל"שולחן עגול" עם הטייקונים, המציאות מוכיחה שבין האינטרסים של 99% מהחברה לבין האינטרסים של תאגידי הנפט והגז יש ניגוד מוחלט. הרוב חרדים לעתיד ומנסים לשרוד מול שריפות ושיטפונות תכופים יותר, בעוד שהתאגידים נמצאים במרוץ נטול רסן לשדוד ולשרוף עוד ועוד מהטבע להפקת רווחים.

הממשלה היוצאת המשיכה להנציח את התלות ברכב הפרטי, דרך התמקדות בפרויקטים של סלילת כבישים, שיביאו לעוד זיהום ופקקים הגובים מחיר יומיומי עצום ממיליונים. מצב התחבורה הציבורית מזעזע, הרכבת עדיין לא פועלת בסופי השבוע ובערב המאוחר גם באמצע השבוע. השרה מיכאלי עמדה מנגד מול נהגי ונהגות האוטובוסים שנאבקו למען השקעה בתחבורה הציבורית, מענה לבעיית האלימות, ושיפור השכר והתנאים — מה שהיה מסייע להתגבר על מחסור של אלפי נהגים.

הממשלה המשיכה גם את המצור והאסון ההומניטרי בעזה, ואת הכיבוש הצבאי בגדה המערבית, על כל ההשלכות הסביבתיות הקטסטרופליות שלהם.

בשורה התחתונה, בתחום האקלים והסביבה, ממשלת "השינוי" לא נקטה כל צעדי חירום ממשיים.

האם אפשר אחרת? חייבים אחרת! מצעד האקלים בו השתתפו מעל 15,000 מפגינות ומפגינים, ובמיוחד נוער, בחום כבד הוא הצבעה ברגליים בעד שינוי והפגנת נכונות למאבק למען העתיד.

יש צורך בהמשך בניית המאבק, לרבות יוזמות לעוד הפגנות ו"שביתות אקלים" בלימודים, ובאופן מכריע אף במקומות עבודה. כך ניתן יהיה לבנות לחץ גובר גם מול הממשלה הקפיטליסטית המסתמנת של נתניהו והימין הקיצוני, ומול בעלי ההון — שהעסקים לא יימשכו כרגיל. צריך לחתור לאלץ כבר את הממשלה הקרובה לנקוט צעדי חירום.

אולם אין די בכך. המאבק הזה צריך להיות גם נגד הכוחות הפוליטיים המנציחים את המצב הקיים, ולמען שינוי סוציאליסטי. ניצול משאבי טבע להפקת רווחים הוא חלק אינטגרלי מהשיטה הקפיטליסטית, החוסמת את היכולת לבצע את המהלכים הנרחבים המתואמים, חוצי התעשיות וחוצי הגבולות, הדרושים כמענה למשבר האקלים. את השיטה הזאת צריך להחליף.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.