לעצור את מתקפת הנקם ומרחץ הדמים בעזה, להיאבק ולהציב אלטרנטיבה לממשלת האסון, המצור והעוני
ממשלת נתניהו מתנערת מכל אחריות לאסון בביה״ח בעזה, כשברקע אלפי הרוגים מההפצצות
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
"יום החרפת המאבק"
צעדות וחסימות כבישים בהובלת צוותי חינוך וצוותים רפואיים
דהירת הקואליציה ל"הפיכה המשפטית" נענתה בעוד יום מאבק עוצמתי ■ על רקע ההסתה של בן־גביר והממשלה נגד המחאה התרחשו גם מספר ניסיונות דריסה, כולל באירוע מחאה של עובדות ועובדים בסמוך לבית ההסתדרות
984

984

יום חמישי, 16 במרץ, הוגדר מצד ארגוני המחאה נגד "ההפיכה המשפטית" כ"יום החרפת המאבק", בין השאר בעקבות דחייתו הגורפת של "מתווה הנשיא" מצד הממשלה ודהירת הקואליציה להעברת החקיקה האנטי־דמוקרטית. החל משעות הבוקר אלפי מפגינות ומפגינים, תלמידות וסטודנטיות, צוותי חינוך וצוותים רפואיים השתתפו בעשרות הפגנות, צעדות וחסימות כבישים בשורה ארוכה של מוקדים ברחבי הארץ.

המפגינים.ות צעדו בתל אביב, באזור השרון, בירושלים, בחיפה ובבאר שבע. כמו כן, צמתים מרכזיים נחסמו בכל רחבי הארץ. ההפגנות נמשכו לאורך כל שעות היום, וכללו בין היתר השתתפות נרחבת מצד סטודנטים.יות ואקדמאים.יות: צעדות יצאו מקמפוס האוניברסיטה העברית ומהקמפוס של אוניברסיטת תל אביב. בחיפה חסמו מאות תלמידים.ות, מורות, סטודנטיות ומרצות את צומת חורב. עוד בחיפה, כ־200 רופאים, רופאות ואנשי צוות רפואי הפגינו מחוץ לבית החולים רמב״ם. עשרות רופאות ורופאים הפגינו מחוץ לבית החולים אסותא באשדוד, וכ־150 אנשי צוות רפואי צעדו מבית החולים איכילוב לכיוון כיכר המדינה בתל אביב. בשורה של ערים, מיצג המחאה הפמיניסטי "צעדת השפחות" שנעשה לאחד מסמלי המאבק, השתלב בהפגנות.

זהו השבוע החמישי ברציפות שבו לצד הפגנות הענק במוצ״ש מתארגן יום מחאה ארצי באמצע השבוע הכולל גם צעדי שיבוש ושביתות מחאה, וזאת אף שהנהגת ההסתדרות עדיין מתעקשת שלא להצטרף למחאה ולנקוט צעדים ארגוניים נגד הממשלה.

אנחנו, פעילות ופעילים בתנועת מאבק סוציאליסטי, השתתפנו בהפגנה מול בית ההסתדרות כחלק מ"צעדת העובדים". במסגרתה התארגנה גם במה פתוחה שתוכננה עבור נציגות ונציגי עובדים, כחלק מקריאה לעבודה המאורגנת להטיל את כובד משקלה לטובת הסלמת המאבק.

בין היתר שוחחנו עם מפגינה העובדת בבית ההסתדרות ומצפה מארגון העובדים לחבור למחאה. היא סיפרה לנו על לחצים שמופעלים מלמטה על היו״ר בר־דוד לנקוט צעדים, לצד מסר המועבר מלמעלה ולפיו ההסתדרות כביכול תרד בקרוב מהגדר. "אסור להמשיך לשבת על הגדר", ציין בדבריו נדב דוידוביץ, יו״ר איגוד רופאי בריאות הציבור, שנאם מהבמה. הוא סיפר כי הוא מגיע מוועידת ההסתדרות הרפואית (הר״י), שממשיכה לשבת על הגדר, ושהוא ועמיתיו הצליחו "להעלות את הנושא היום בוועידת הר״י". בתום הנאומים, יצאה צעדה מבית ההסתדרות למטה הר״י ברמת גן.

ההסתה של הממשלה עודדה ניסיונות דריסה

כרבע שעה לפני יציאת הצעדה השתתפנו בחסימה שקטה של הכביש סמוך לבית ההסתדרות, במעבר חציה. נהג מונית שהתעקש לנסות לעבור אף שראה שהכביש חסום, לא המתין, לא דיבר עם המפגינים, אלא יצא מייד מהמונית ותקף אותנו, המפגינים, בגז פלפל. שני מפגינים, כולל כותב שורות אלו (א״ג) נזקקו לטיפול רפואי במקום ותלונה על תקיפה הוגשה במשטרה. בחסימה עצמה השתתפו גם צוותים רפואיים, שאף העניקו לנהג טיפול ראשוני לאחר שנפל כשמפגינים התגוננו וריסנו את השתוללותו.

התקיפה אינה מקרה מבודד, אלא חלק מתופעה של תקיפות יחידים מימין בנקודות תורפה נגד התנועה ההמונית. שורת תקיפות תועדו משעות הבוקר, בתל אביב ובמוקדים נוספים. בצוהריים דווח על נהג שניסה לדרוס את צעדת הצוותים הרפואיים שיצאה מבית חולים איכילוב.

תקיפת המפגינים בגז פלפל בסמוך לבית ההסתדרות (מקור: צילום מסך)

לפני כן, בדרך נמיר בתל אביב, לפי עדות המפגינים: "בחור ברכב התקדם לכיוון המפגינים וניסה לדרוס. חסמו אותו ומנעו ממנו להתקדם, ובתגובה הוא יצא מהרכב וריסס גז פלפל". מקרה נוסף אירע ליד הפגנה מול שגרירות ארה״ב. המפגין שי סיפר: "יצא אלינו בחור מהאוטו, ריסס אותנו בספריי, גז מדמיע או משהו אחר. ניסיתי להרחיק את הפחית ואז הוא הטיח לי אותה בפנים ופתח לי את הלחי והאף".

ניתן לראות כאן דפוס פעולה חוזר שהוא תוצאה של ההסתה של מפלגות הקואליציה ושל השר בן גביר נגד המחאה והמפגינים. הגורמים בממשלה שנושאים באחריות להצתת הפוגרום בחווארה, נותנים רוח גבית גם לתקיפות יחידים נגד הפגנות בצמתים וזאת לצד הלחץ על המשטרה לדכא את ההפגנות בכוח. עשרה מפגינים נעצרו בנתיבי איילון, ובסך הכול כ־23 נעצרו או עוכבו היום ברחבי הארץ נכון לכתיבת שורות אלו.

גם הנהגת ההסתדרות נושאת בחלק מהאחריות לאווירה הטעונה. הפקרת המאבק מצידה, למרות הסכנה הטמונה בהפיכה המשפטית עבור העבודה המאורגנת, חושפת יותר את משתתפי ומשתתפות אירועי המחאה גם לתקריות של תקיפה מצד בריונים מוסתים המבקשים לחבל במאבק. במקביל, בהיעדר אופק לשביתה בכל המשק עלול אף להיפתח מרחב לפעולות נואשות של יחידים המבקשים להחריף את המחאה נגד הממשלה אך יפנו לטקטיקות קונטרה־פרודוקטיביות.

השבועיים הקרובים הם קריטיים. הממשלה ממשיכה לדהור עם החקיקה. נחוצה הסלמה בשביל לבלום אותה ואת סדר היום המסוכן שלה. התגייסות של ארגוני העובדות והעובדים לחיזוק המאבק מסוגלת לסחוט הישגים מהממשלה החלשה הזאת — כולל דרישות להעלאת שכר ומענה ליוקר מחיה — ואף לשלוח אותה הביתה.

יש גורמי ממסד, כולל ראשי תאגידים מיליארדרים, שרוצים לגייס את העבודה המאורגנת למאבק בלי לוותר על האג׳נדה הקפיטליסטית שלהם, אבל המאבק שלנו לא נועד להגן על הסטטוס־קוו של פערי עושר מתרחבים, כיבוש ואפליה. המאבק שלנו נועד להגן על זכויות דמוקרטיות שהושגו במאבקים היסטוריים של איגודי העובדים, על הפרנסה שלנו, ובסופו של דבר גם לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית למשברים הפוליטיים, החברתיים והכלכליים המאיימים לפגוע בכולנו.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.